تاریخ : جمعه, ۱ بهمن , ۱۴۰۰ 18 جماد ثاني 1443 Friday, 21 January , 2022

کات پایانی بازیگری که قرار بود نقش شهید افراسیابی را در کنار ابراهیم هادی بازی کند/ آدم بی‌قرار عجیبی که به شدت خودش بود

  • کد خبر : 71885
  • 27 بهمن 1399 - 1:52
کات پایانی بازیگری که قرار بود نقش شهید افراسیابی را در کنار ابراهیم هادی بازی کند/ آدم بی‌قرار عجیبی که به شدت خودش بود

علی انصاریان انسانی جوانمرد بود که ازدواج نکرد تا عمر دارد در کنار مادرش باشد و به او خدمت کند. خیلی دوست داشت که در فیلم‌های جنگی بازی کند و دائماً درباره شهید افراسیابی مطالعه می‌کرد.

به گزارش سخن، علی انصاریان با درگذشتش دل‌های بسیاری را داغدار کرد. خصوصاً آنکه او علاقه بسیاری داشت در جشنواره فیلم فجر حضور داشته باشد اما این بار با وجود اینکه در جشنواره فیلم داشت امکان حضور را از دست داد و همه را از این بابت غمگین کرد.

اما آخرین فیلمی که این بازیکن فوتبال و بازیگر سینما و تلویزیون در آن بازی کرده بود فیلم بانک‌زده‌ها به کارگردانی جواد اردکانی و تهیه‌کنندگی علی رویین تن بود که به جشنواره فیلم فجر نرسید. آخرین بازی او آخرین تلاشش برای ماندگار کردنش بود که همه منتظر دیدن آن هستند. در ادامه گفت‌وگویی با کارگردان و تهیه‌کننده این فیلم داریم و از آنان درباره خصلت‌های خوب و زیبای علی انصاریان پرسیدیم که خواندنی و شاید باور نکردنی باشد.

جواد اردکانی در ابتدا با اشاره به اینکه فیلمش مهیای حضور در جشنواره فیلم فجر نشد بیان کرد: فیلم بانک‌‌زده‌ها آخرین کاری بود که علی انصاریان در آن بازی کرده بود و باید اذعان کنم که بازی فوق‌العاده دلنشین و جذابی از خود ارائه داد. علی انصاریان جایگاه ویژه‌ای داشت؛ زیرا آدم با معرفت و پرنشاطی بود و در روال فیلم همواره گوش به حرف بود تا همه چیز طبق ضوابط و قانون پیش برود. به معنای واقعی کلمه در فیلم از جانش مایه می‌گذاشت و هرآنچه را در توانش بود به کار می‌گرفت. حقیقت این است که دوست داشتم بعد از این کار در فیلم‌های دیگر نیز از او استفاده کنم اما متأسفانه اجل مهلت نداد.

او ادامه داد: جالب است بدانیم علی خیلی دوست داشت که در فیلم‌های جنگی بازی کند و چند بار هم گفته بود که یک فیلم جنگی بسازید تا در آن ایفای نقش کنم اما نشد. از دیگر خصوصیات خوب او باید به روحیه کار تیمی بالای او اشاره کنم که در گروه به همه انرژی می‌داد و همه او را دوست داشتند واقعاً حیف که چنین عنصری را که در فیلم‌های کمدی خیلی کمک‌رسان است از دست دادیم.

اردکانی درباره علاقه او به بچه‌های جنگ و جبهه بیان کرد: انصاریان مانند هر انسان لوطی‌مسلک و بامرامی که به بچه‌های جنگ و رزمندگان ارادت دارد، آنان را دوست داشت و برایشان احترام خاصی قائل بود. چون بچه‌های جنگ هرچه که داشتند در دستانشان گرفتند و به جبهه رفتند تا از خاک و ناموس کشور دفاع کنند. زمانی که علی گفت دوست دارد در نقش بچه‌های جنگ بازی کند اصلاً تعجب نکردم زیرا منش و رفتار او آن‌قدر جوانمرد و بامرام بود که انتظار از او همین بود که بخواهد در نقش بچه‌های بامرام جنگ بازی کند.

سینما , فیلم , حجت الاسلام انصاریان , کرونا ,

علی انصاریان در پشت صحنه فیلم بانک‌زده‌ها

این کارگردان سینما درباره نقش مرحوم انصاریان در فیلم بانک‌زده‌ها اشاره کرد: در فیلم بانک‌زده‌ها علی نقش جالبی دارد که باید آن را ملغمه‌ای از جمع اضداد بخوانم. او در فیلم نقش یک کاراکتر ساده لوح را دارد که در عین حال قلدر و پرمدعا است. به تعبیر دیگر یک ناشی دوست داشتنی که کارهای عجیب و غریبی می‌کند. شخصیتی که اسلحه می‌کشد اما ترسو و بزدل است. از سوی دیگر با این شخصیت زمخت عاشق یک دختر هم شده و همه اینها در کنار هم بازی او را جالب می‌کند.

 او در این فیلم شخصیت خودش را دارد. به او گفته بودم که چندان نیازی نیست که بازی کنی همینی که هستی و مردم دوستش دارند باش؛ باقی عناصر بازی خودش در تو شکل می‌گیرد. به نظرم از او بازی جالبی به یادگار مانده است که در سینمای کمدی دیدنی خواهد بود.

سینما , فیلم , حجت الاسلام انصاریان , کرونا ,

نمایی از بازی علی انصاریان در فیلم بانک‌زده‌ها

وی درباره شخصیت اعتقادی انصاریان افزود: علی انسان معتقد و بتون شخصیتی او مذهبی بود این را نه از سر رفتار و اعمال ظاهری دینی او بلکه از این رو می‌گویم که رفتار صادقانه اجتماعی و خداپسندانه با مردم داشت. یکی از معروف‌ترین خصلت‌های او که خیلی معروف شده است رابطه مخلصانه او با مادرش بود که معروف بود به ننه علی. علی ازدواج نکرد زیرا می‌خواست در خدمت مادرش باشد و همین برای باخدا بودن علی کافی است. همه برای اینکه یک سفر بروند با دوست و رفیقشان می‌‌روند اما علی اگر تا شمال هم می‌خواست برود با مادرش می‌رفت؛ آن‌قدر عاشق و دلبسته مادرش بود. او روی مادرش شدید غیرت داشت و این غیرتی بودن علی در دین و مذهب قیمت دارد. علی آدمی بود که می‌تواند در میان ورزشکاران و هنرمندان الگو باشد.

این را اعتراف می‌کنم که اگر علی زنده بود و با من مصاحبه می‌شد همین جملات را می‌گفتم که الان بیان کردم. ذره‌ای درباره او اغراق  و بزرگ‌نمایی نکردم. مدتی مریض شده بودم اما علی هر روز تماس می‌گرفت و حال من را می‌پرسید در یک کلام باطن باصفایی داشت. خدا رحمتش کند و افسوس که دیگر در بین ما نیست.

در ادامه با علی رویین‌تن که از دوستان قدیمی مرحوم علی انصاریان بود گفت‌وگو کردیم.

رویین‌تن نیز درباره خصوصیات علی انصاریان بیان کرد: او  آدم بی‌قرار عجیبی بود که به شدت خودش بود. همان اندازه که بود خود را نشان می‌داد و اصلاً تظاهر نمی‌کرد. در شرایطی که همه گیر حرف‌های قلبمه هستند با زبان خودش حرف می‌زد. همه به مادرشان مادر می‌گویند اما او می‌گفت ننه علی زیرا اصالت خودش را حفظ می‌کرد و بی‌تکلف بود.

من علی را از نوجوانی می‌شناختم و روزگار پرفراز و نشیبی داشت. زمانی که وارد فوتبال و مشهور شد و بعد از آنکه وارد سینما شد همه را از نزدیک با او بوده‌ام. به هیچ وجه دوست نداشت از شهرت فوتبالش برای بازیگری‌اش استفاده کند. برای بازی در فیلم بانک‌زده‌ها هرچه شرط گذاشتم قبول کرد و آمد. تلاشم این بود که تیپ بازی او را در سینما تغییر دهم و تا حدودی در این فیلم این اتفاق افتاد. علی در این فیلم مؤلفه احمق و جاهل کوچه خالی را باهم جور کرد. کاراکتری که در آن یک قلندر ضمن ادعای شجاعت، ترسو هم هست و در فیلم کمدی خیلی پدیده جالب و جذابی درآمده است. هرچه در این فیلم داشت از خودش بود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش بیان کرد که علی خیلی دوست داشت که در هرچیزی اول باشد و این هدف را در فیلم بانک‌زده‌ها با کارهای خاص و عجیبی که به فکر کسی هم خطور نمی‌کرد دنبال کرد. تعبیر دقیق‌تر این است که کودک درونش همیشه زنده بود. برای غافلگیری و خنده هرکاری که می‌توانست می‌کرد.

این تهیه‌کننده سینما در ادامه درباره نقشی که قرار بود انصاریان در یک فیلم جنگی بازی کند، گفت: یکی از چیزهایی که افسوس خوردم این بود که قرار بود او در فیلم شهید ابراهیم هادی در نقش شهید افراسیابی بازی کند که متأسفانه ممکن نشد. این شهید از مفاخر جنگ است و علی هر روز درباره او می‌خواند و تحقیق می‌کرد و اشتیاق عجیبی داشت. او پتانسیل عجیبی در ایفای نقش داشت و می‌خواست هرنقشی را که دارد به بهترین وجه بازی کند.

خیلی دوست داشتم که علی تیپ نقش‌هایش تغییر کند و این را می‌خواستم با نقش شهید افراسیابی تغییر دهم. بهتر است بگویم که پتانسیل بالایی داشت اما دانشش برای بازیگر درجه یک شدن کم بود. می‌خواست که با تلاش در خود بازی، هنر بازی را کسب کند تا اینکه از مسیر علمی و راه خودش آن را کسب کند.

وی در پایان گفت: علی نمی‌خواست که چون برادرزاده شیخ حسین انصاریان است از این نام برای خودش نردبان درست کند و از سوی دیگر تلاش می‌کرد تا هرچه وجهه دینی و اعتقادی دارد درونش باشد و کمتر رخ‌نمایی کند تا انگ ریا و تظاهر نخورد اما من که از باطن او باخبر بودم می‌دانستم که چقدر کار خیر می‌کند و حتی برخی که برای خانه‌دار شدن مشکل داشتند را کمک کرده بود تا صاحب خانه شوند.

کار دیگری که کرده بود این بود که قرار داشتیم تا مربی تیم ملی فوتبال کارتون‌خواب‌ها را داشته باشد و در کنارش افشین پیروانی نیز همکاری کند. در جشنواره فیلم‌های ورزشی نیز داور بود که اختتامیه آن در اسفند برگزار می‌شود. مجری یک برنامه برای تلویزیون هم قرار بود باشد به نام سینماورزش که به خاطر بیماری‌اش شرایط مهیا نشد. علی در کل آدم فوق‌العاده فعال و پرنشاط و انسان بامرام و صادقی بود که جای کار داشت اما متأسفانه از دست رفت.

تسنیم

لینک کوتاه : https://sokhankhabar.ir/?p=71885

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.