تاریخ : پنج شنبه, ۱ مهر , ۱۴۰۰ 16 صفر 1443 Thursday, 23 September , 2021
در جلسه شورای شهر تبریز مطرح شد

هیچ جای جهان، مجوز بلندمرتبه‌سازی در حریم ابنیه تاریخی داده نمی‌شود

  • کد خبر : 58284
  • 28 اردیبهشت 1399 - 17:06
هیچ جای جهان، مجوز بلندمرتبه‌سازی در حریم ابنیه تاریخی داده نمی‌شود

امروز (یکشنبه ۲۸ اردیبهشت)، صد و هشتاد و یکمین جلسه شورای اسلامی شهر تبریز با حضور اعضای شورا و میهمانان ویژه این جلسه برگزار شد.

به گزارش سخن، رئیس شورای اسلامی تبریز در این جلسه گفت: با مسیرگشایی‌های خوبی که در مناطق محروم انجام می‌شود، طرح تفصیلی به خوبی پیش می‌رود.

 

شهرام دبیری اظهار کرد: در مسیرگشایی‌ها، به‌خصوص در مناطق کم برخوردار شاهد اقدامات خوبی بودیم و می‌توانیم در آینده این طرح‌ها را افتتاح کنیم.

 

وی ادامه داد: کاهش ترافیک، افزایش ارزش افزوده و تعیین تکلیف املاک از دستاوردهای این مسیرگشایی است.

 

رئیس شورای اسلامی شهر تبریز عنوان کرد: در شورای قبل و فعلی عملکرد خوبی در مسیرگشایی نداشتیم و امیدواریم امسال بتوانیم با ۲۰ مسیرگشایی، رضایتمندی مردم را جلب کنیم.

 

وی در ادامه با تبریک روز ملی ارتباطات و روابط عمومی، گفت: روابط عمومی‌ها در تصمیمات مدیران تاثیرگذار هستند و من این روز را خدمت تمام تلاشگران این عرصه به‌خصوص روابط عمومی شورا و شهرداری تبریک می‌گویم.

 

وی اظهار کرد: روابط عمومی‌ها هر چقدر قدرتمند باشند، بهتر می‌توانند در فعالیت نهادها و اطلاع‌رسانی و شفافیت امور فعال باشند.

 

دوره تضمین آسفالت باید افزایش یابد

 

نایب رئیس شورای اسلامی شهر تبریز نیز در این جلسه گفت: استفاده از مصالح ناشی از آسفالت تراشی می‌تواند کمک شایانی در موضوع آسفالت ریزی داشته باشد.

 

سونیا اندیش با اشاره به لزوم توجه به کیفیت آسفالت خیابان‌ها و معابر، اظهار کرد: در راستای جلب رضایتمندی مردم، اولویت بندی آسفالت معابر باید دقیق مشخص شود و این کار در زمان‌هایی انجام شود که شرایط جوی مساعد است، چراکه آسفالت ریزی در هنگام بارش موجب بی کیفیت شدن آن می‌شود.

 

وی با بیان این‌که بحث استفاده از مصالح ناشی از آسفالت تراشی می‌تواند به کمک شایانی در آسفالت ریزی کند، ادامه داد: دوره تضمین آسفالت مسئله ای است که برخی از آنها کمتر از شش ماه ضمانت دارد و باید این تضمین بیشتر شود.

 

وی بیان کرد: امسال با توجه به اینکه بودجه خوبی در حوزه عمران و بخصوص آسفالت در نظر گرفتیم، باید آسفالت‌ریزی خوبی را شاهد باشیم و موضوع بهسازی پیاده‌راه‌ها نیز باید همزمان با آسفالت مورد توجه قرار بگیرد.

 

اندیش افزود: از شهرداری می‌خواهم که نه تنها به موضوع فاضلاب، بلکه نسبت به اصلاح دریچه‌های فاضلاب‌های شهر نیز توجه کند.

 

وی با تبریک روز روابط عمومی و ارتباطات، گفت: از روابط عمومی شهرداری و شورا که فضای فرهنگی خوبی در شهر ایجاد کرده ‌اند، تشکر می‌کنم و اعتقاد دارم باید به تقویت ارتباط مردم با ادارات و نهادها پرداخته شود و بین دستگاه‌های دولتی و بدنه مردم تعامل ایجاد کرد.

 

وی با تقدیر از فعالان حوزه مبارزه با بیماری کرونا، تاکید کرد: با توجه به درگیری شهر با بیماری کرونا از سال گذشته و مشکلات بوجود آمده در اخذ پروانه، درخواست دارم همکاران شورا با پرهیز از حاشیه، نسبت به اجرایی کردن برنامه های خود در سال آخر شورا اقدام کنیم.

 

نحوه نگارش دستور جلسات با توجه به زمان معقولانه‌تر باشد

 

محمدحسن اسوتچی_عضو شورای شهر تبریز نیز در این جلسه گفت: باید شورایی برای رسیدگی به شورای شهر ایجاد کنیم. دستور جلسات پس از گذشت ۲۵ سال به نحوی نوشته می‌شود که معقول نیست.

 

وی در تذکر خود در صحن علنی شورای اسلامی شهر تبریز تشریح کرد: موضوع تبدیل وضعیت کارکنان شهرداری تبریز بلاتکلیف باقی مانده و در فضای مجازی بنده و آقای قلی‌زاده را متهم می‌کنند که جلوی تبدیل وضعیت‌ها را گرفته‌ایم.

 

وی با تاکید بر این‌که تبدیل وضعیت کارکنان تبدیل وضعیت نیست و تخریب وضعیت است، تاکید کرد: مسببان این وضعیت باید شناسایی شود.

 

اسوتچی گفت: حرف من این است که چرا از سوالات ما در خصوص تبدیل وضعیت‌ها اینطور تلقی می‌شود که ما مانع این امر هستیم.

 

شهرام دبیری_رییس شورای اسلامی شهر تبریز نیز در پاسخ به تذکرات محمدحسن اسوتچی گفت:  تمامی اعضای شورای شهر به فکر تبدیل وضعیت و ارتقای وضعیت کارگران هستند و این عزم در شهرداری نیز وجود دارد.

 

وی ادامه داد: هیچ یک از اعضای شورا مخالف تبدیل وضعیت نیستند و در واقع این موضوع مجدانه از سوی اعضا شورا در حال پیگیری است و سوابق شما در خصوص دفاع از حقوق روشن است.

 

هیچ جای جهان، مجوز بلندمرتبه‌سازی در حریم ابنیه تاریخی داده نمی‌شود

 

محرم محمدزاده، عضو شورای شهر تبریز نیز در این جلسه گفت: هر چند سرقفلی حمام تاریخی نوبر در اختیار شهرداری است، ولی مالکیت آن با میراث فرهنگی بوده و در هیئت حل اختلاف نیز رأی به مالکیت شهرداری داده شده و باید در این خصوص اقدامات لازم صورت گیرد.

 

وی افزود: در هیچ نقطه‌ای از جهان مجوز بلندمرتبه‌سازی در حریم ابنیه تاریخی داده نمی‌شود. در حالی که مقبره الشعرا بخشی از میراث فرهنگی ما بوده، باید ببینیم چه کسی مجوز ساخت این هتل‌ها را داده است؟

 

فریدون بابایی اقدم، عضو شورای شهر تبریز نیز اظهار کرد: ️از حساسیت اداره کل میراث جهانی فرهنگی استان در خصوص ابنیه‌های تاریخی و فرهنگی قدردانی می‌کنم. ️گاهی در حفاری‌های موردی انجام یافته در تبریز که برای ساخت و ساز و…. انجام می یابد، آثار باستانی و تاریخی یافت می‌شود که قدمت یکهزار ساله دارند.

 

وی افزود: ️باید در تبریز موضوع کاوشگری مورد توجه قرار گرفته و اداره کل میراث فرهنگی جهت تحقیق در این حوزه پیگیر تشکیل گروه باستان‌شناسی در دانشگاه تبریز باشد. ️از اداره کل میراث فرهنگی تقاضا دارم در خصوص مرمت خانه ستارخان، رفع بلاتکلیفی کوچه میارمیار، آخرین وضعیت والمان و… اقدام کنند.

 

موضوع حسابرسی به صحن شورای پنجم می‌آید

 

محمدباقر بهشتی، عضو شورای شهر تبریز نیز گفت: موضوع حسابرسی برای نخستین بار در شورای پنجم به صحن شورا می‌آید.

 

وی افزود: ️از سال ۹۲ در شهرداری تبریز حسابرسی صورت نگرفته است، هر چند مقرر شده بود سالهای ۹۲ تا ۹۶ حسابرسی انجام شود ولی اقدامی صورت نگرفته و از سال ۹۶ کمیته حسابرسی تشکیل یافته است.

 

وی ادامه داد: هم اکنون نظارت در حین بودجه و نظارت بعد از اجرای بودجه وجود دارد که به معنی حسابرسی است.

 

️فرج محمد قلیزاده، عضو شورای شهر تبریز نیز در ادامه اظهار کرد: در تمام ادوار شورای شهر از اصل نظارت غافل شده‌ایم و ️باید امکان نظارت استاندارد برای ما ایجاد شود.

 

وی تاکید کرد: ️بزرگترین دستاورد حسابرسی، اصلاح ساختار برای سال آینده است.

 

وضعیت ناوگان عمل و نقل عمومی مناسب نیست

 

عبداله تقی پور_عضو شورای شهر تبریز نیز در پایان جلسه علنی امروز ضمن انتقاد از عدم توجه به تذکرات گفت: ۴۵۰دستگاه اتوبوس از میان ۷۵۰ دستگاه اتوبوس موجود از رده خارج شده است.

 

وی عدم رسیدکی به این معضل را عامل ایجاد برخی مشکلات در مهر ماه دانست و گفت: متاسفانه به ما فرصتی جهت اعتراض در خصوص وضعیت فعلی برخی موارد در شهر تبریز داده نمی‌شود؛ در جلسه قبلی شورا از شهردار تبریز سوال کرده بودم که قانوناً امروز باید به این سوال پاسخ داده می‌شد.

 

تقی پور گفت: اگر اینجا حرف خودمان را نزنیم قطعاً کار به مصاحبه با نشریات خواهد کشید.

 

مشکلات متعدد بیش از ۳۰ هزار نفر در حوزه میراث فرهنگی استان

 

مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع گردشگری آذربایجان شرقی که به عنوان مهمان ویژه در جلسه امروز شورای شهر تبریز حضور یافته بود، با اشاره به مضرات کرونا به حوزه گردشگری و صنایع دستی گفت: بیش از ۳۰ هزار نفر در استان که در میراث فرهنگی فعالیت می‌کردند با مشکلات متعددی روبرو هستند.

 

احمد حمزه زاده در بخش دیگر سخنانش اظهار کرد: ۹۵ درصد از عرصه ربع رشیدی آزاد شده و ۵ درصد باقی مانده نیز امیدواریم تملک شود تا پس از اکتشاف و احیا به مردم تبریز ارائه شود.

 

وی، وجود برخی تناقض‌ها میان شهرداری و میراث فرهنگی موجب سو استفاده افراد سودجو دانست و افزود: مطالعه بافت تاریخی شهر تبریز درحال انجام است تا مشکلات در این زمینه نیز برطرف شود.

 

وی اظهار کرد: از مصوبات شورای شهر در تدوین بسته‌های حمایتی برای گردشگری و تخفیفات در بحث ارائه پروانه ساخت هتل تشکر می‌کنیم و به اطلاع می‌رسانم که امروز چهار هتل پنج ستاره و هفت پروژه چهار ستاره در استان درحال ساخت است.

 

مدیرکل میراث فرهنگی استان با بیان این‌که ۶۴ رشته صنایع دستی در تبریز فعال است که هنرمندان در این زمینه‌ها فعالیت می‌کنند، تاکید کرد: ۱۵۰ واحد کارگاهی و نمایشگاه در ورودی تبریز درحال اجرا است که تا یک ونیم سال آینده بهره برداری می‌شود.

 

وی تشریح کرد: ۷۰۰ آژانس به صورت تخصصی تورهای خارجی را به ایران می‌آورند و اگر جوایز صادراتی برای آن‌ها در نظر بگیریم موجب تشویق گردشگران برای حضور در تبریز می‌شود.

 

وی با اشاره به این‌که لازم‌است هرگونه فعالیت عمرانی در بافت تاریخی تبریز از میراث فرهنگی استعلام شود، اظهار کرد: از وزیر میراث فرهنگی درخواست کرده ایم باغ یا پارک ائل گولی‌ را در لیست بناهای ثبت جهانی قرار دهیم.

 

در این جلسه از تلاش‌ها و عملکرد سعید حاجی زاده، مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تبریز به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومی قدردانی شد.

 

 

ایسنا

لینک کوتاه : https://sokhankhabar.ir/?p=58284

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.