تاریخ : شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۰ 15 ذو الحجة 1442 Saturday, 24 July , 2021
فرید صادقیان:

جهش تولید با استاندارد صالحین

  • کد خبر : 59369
  • 03 خرداد 1399 - 1:14
جهش تولید با استاندارد صالحین

در حالت کلی وضعیت اقتصاد می تواند در سه وضعیت رشد، ثابت و قهقرا باشد. واحدهای اقتصادی علی رغم میزان هوشمندی و تلاش خود، تابع فضای حاکم کسب وکار جامعه می باشند. برای دستیابی به حالت اول می بایست وضعیت فضای کسب وکار حاکم در حالت پیشبرنده باشد، چرا که همه واحدهای اقتصادی اعم از […]

در حالت کلی وضعیت اقتصاد می تواند در سه وضعیت رشد، ثابت و قهقرا باشد. واحدهای اقتصادی علی رغم میزان هوشمندی و تلاش خود، تابع فضای حاکم کسب وکار جامعه می باشند. برای دستیابی به حالت اول می بایست وضعیت فضای کسب وکار حاکم در حالت پیشبرنده باشد، چرا که همه واحدهای اقتصادی اعم از بزرگ، متوسط و کوچک همگی متاثر از فضای حاکم می باشند. برای تعیین وضعیت فضای حاکم کسب و کار در جوامع معمولا در کشور ایران به ۲۲ پارامتر پژوهشکده مجلس شورای اسلامی مراجعهد ولی در بانک جهانی ملاک وضعیت فضای کسب و کار ۱۰ مولفه می باشد.
بنابراین برای تعیین و بهبود وضعیت ابتدا به مولفه های بانک جهانی و سپس به مولفه های پژوهشکده مجلس شورای اسلامی مراجعه می کنیم. متاسفانه با مقایسه وضعیت فضای حاکم کسب و کار کشور ایران با سایر کشورهای جهان وضعیت را نه تنها در حال پیشبرنده و ثابت نمی بینیم بلکه در حالت بازدارنده قرار داریمخ که این طبیعتا نشانگر بی توجهی و یا احیانا خیانت سهوی یا عمدی می باشد. با توجه به هیاهوی رسانه های داخلی و خارجی که معمولا متاثر از دلالان و کارچاق کنندگان حاکم در جامعه می باشند، نقش مدیریت و انحراف اذهان و افکار جامعه را دارند در واقع اگر ۳۰ درصد علت شکست اقتصادی کشور ما موضوع تحریم باشد، ۷۰ درصد آن برمی گردد به اراده ضعیف مدعیان در این عرصه و سو مدیریت اقتصادی که بجای توجه به نسخه های بیگانگان اگر به نسخه مقام آگاه و دلسوز وسکاندار نظام یعنی اقتصاد مقاومتی که از سال ۱۳۸۸ مورد بررسی دقیق توسط نخبگان جهانی کشورمان قرار گرفته و در سالر ۱۳۹۲ توسط امام خامنه ای(مدظله العالی) دستور اجرا شده است. اما تاکنون نه تنها توسط دشمنان خارجی و داخلی مورد تخریب و تحقیر قرار گرفته و عنوان ریاضتی را اتهام زده اند بلکه از سوی دوستان مورد غفلت و بی توجهی قرار گرفته است. راهکار برون رفت از وضعیت قهقرای اقتصادی در کشور ما نسخه اقصاد مقاومتی است. این نسخه برگرفته از تحقیقات علمی و عملی بر اساس استعداد ها و پتانسیل های موجود واقعی کشور و موقعیت سرزمینی و سرمایه های بالقوه ای است که پروژه های ابلاغی در این نسخه مطابق با استاندارد های بین المللی بوده و علاوه بر نجات اقتصاد کشور و منطقه، از مرز وضعیت ثابت گذشته و وضعیت کشور و ملت شریف را در حالت پیشبرنده و رشد اقتصادی مطلوبی قرار می دهد.
برترین روش در شکوفایی اقتصاد کشور ما اقتصاد نقطه ای است و تمامی پروژه های اقتصادی مقاومتی بر مبنای علمی و روش های مقدور عملی تدوین و در اختیار همگان قرار گرفته است متاسفانه در حالت کلی دو عامل، مانع تحول وضعیت اقتصادی در کشور متصور است. یکی عدم اهتمام و توجه آحاد مردم به عملی نمودن این نسخه و دیگری وضعیت فضای حاکم که متاسفانه دلالان منفعت طلب شخصی از مسئولین اقتصادی پیشی گرفته اند و بجای کنترل دلالان، این دلالان هستند که وضعیت و گاها برخی مسئولین را در جهت قهقرای اقتصادی مدیریت و جاجا می کنند.
غلبه پارادایم مدرک گرایی بجای مهارت محوری و هر کولی بجای اندیشه محوری موجب رقابت غلط در کشور گردیده است و متاسفانه فرهنگ جهل مدرنیته رسانه ها در کشور با وارونه جلوه دادن صالحین از فاسدین، صورت مسئله را گنگ نموده و همراه نمودن آحاد مردم را در حل این معضلات به بی توجهی و ناامیدی سوق داده است. در جریان تحول اقتصادی از دیدگاه ده مولفه بانک جهانی یا مولفه های ۲۲گانه پژوهشکده مجلس شورای اسلامی کشور می بایست از استراتژی توامان استفاده کرد وگرنه با راهبرد خطی نه تنها وضعیت بهبود نمی یابد بلکه موازنه های اقدام توسط هوشمندان فاسد (دلالان) و دشمنان آگاه و ناآگاه نتیجه بدتری را رقم می زند. بنابراین اراده و عزم همه جانبه و آگاهی جمعی را می طلبید تا با شروع عملیاتی نمودن این نسخه عملی شاهد تحول و جهش تولید کردیم. بدیهی است که جهش تولید، ارزش افزوده و افزایش ارزش پول آن کشور را در جهان رقم می زند و برای تبدیل وضعیت بازدارنده فضای کسب و کار و حالت قهقرای اقتصاد کشور به فضای کسب و کار پیش برنده و اقتصاد روبه رشد ابتدا مردم و مسئولین را روشنگری نموده تا از اهمیت پروژه های اقتصاد مقاومتی آگاه شده سپس با برنامه ریزی عملیاتی و راهبرد توامان کشور را نجات می دهد.
سرنوشت جامعه به دست خود مردم رقم می خورد و مردم با آگاهی می توانند با حمایت از مدیران صالح و مبارزه با فاسدین منفعت طلب یک الگوی استانداردی را تهیه و با شفاف سازی و نقشه راه بصورت یکپارچه در حد توان خود وضعیت اقتصادی را نیز همانند وضعیت امنیتی و نظامی که یرآمد منطقه و جهان است را شاهد باشند.
با وضعیت هرج و مرج فعلی اقتصاد، روز به روز شاهد معضلات و ناهنجاری ها و ناامنی ها در خانواده و جامعه می شویم. کشور هایی که نقشه راه و استاندارد های مطلوب را تعیین و هدفگذاری کردند توانستند مردم را به آرامش و آسایش و رفاه مطلوب ببرند و این مردم صالح می بایست با انتخاب و حمایت مدیران صالح و مطالبه در جهت تحقق برنامه ها طبق نقشه راه و استانداردهای واقعی آرامش و امنیت اقتصادی را به کشور برگردانند.
عدم استاندارد سازی در روند بنگاه های اقتصادی و عدم کنترل و پاسخگویی مراجع نظارتی در فضای کسب وکار عملا وضعیت را بجایی رسانده است که هیچ عاقلی راضی به ورود به این عزصه مقدس نمی گردد. فضای آلوده و مسموم حاکم بر بنگاههای اقتصادی را در زیر چرخ های فساد اقتصادی به هر عنوان له می کند و این اتفاق روز به روز ارزش پول کشور را کاهش و نارضایتی های اجتماعی و فسادهای مختلف را شاهد هستیم.
اگر اراده نمایندگان مجلس به عنوان تقنین قوانین و نظارت بر اجرای صحیح آن از طرفی و بدنه قوه قضایی و قوه مجریه عناصر صالح را جایگزین فاسدین قرار دهند سیستم اقتصادی و به تبع آن سایر مولفه های اساسی کشور اصلاح و دوباره شاهد افزایش ارزش افزوده و تولید و رفع مشکلات اشتغال و فرهنگ جامعه خواهیم شد.
اگر صالحین جایگزین ناکارآمدان گردند دیگر افزایش قیمت حبابی نخواهیم داشت. دیگر تبانی و چابلوسی و فسادهایی چون رشوه در مسیر دریافت مجوز و اهذ وام و مولفه های فضای کسب وکار را نخواهیم داشت.
منطق بحای چانه زنی و امیال و هواپرستی دلالان و نااهلان خواهد بود. اقتصاد اسلامی جایگزین اقصاد ربوی خواهد بود.کارگزاران صالح جایگزین کار گزاران طمعکار و فاید خواهد شد. قیمت کالا و زمین توسط کارشناسان منصف و عادل تعیین خواهد شد. واردات و صادرات کالا برحسب نیاز به نفع تولیدکنندگان و مصرف کنندگان می گردد نه دلالان شقی و خائن. آنگاه جوانان به ازدواج و اشتغال و تولید روی می آورند.
قوه قضایی بجای درآمد حاصل از اختلاف های ناشی از چک های بدون پشتوانه و جهل به موضوع شاکیان و منشاکیان از حجم مراجعات کمی برخوردار خواهند شد. اعتبارات و بودجه کشور بجای هزینه مبارزه با منکرات صرف تربیت و تبلیغات معروف ها خواهد شد. استاندارد های تولید، توزیع و مصرف منطبق با استاندارد های هستی و الهی می گردد. مردم در کنار آسایش مادی از آرامش های روحی و فکری برخوردار می گردند.
هزینه های درمان و دارو صرف تغذیه و تولیدهای استاندارد ارگانیک و حلال می گردد.
وقتی که دشمنان اقتصادی از اقتصاد دینامیک استفاده می کنند چرا در مقابل ما در اقتصاد استاتیک بمانیم.
مگر اقتصاد پویای فقه ما برترین و جامعترین و برای هر عصر کاربرد ندارد. وقتی دشمن از پتانسیل نرم در کنار سخت افزارهای اقتصادی بهره مندی است ما چرا از پتانیل نرم و نیمه سخت استفاده نکنیم. در نهایت برای دستیابی به سیستم اقتصاد رو به رشد و فضای کسب و کار باید صالحین در راس امور در جهت نقشه راه شفاف و استاندارد شده بصورت یکپارچه اراده نمایند.

لینک کوتاه : https://sokhankhabar.ir/?p=59369

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.