برگزیده عناوین و اخبار فوری » پیشخوان اخبار » در شهر
کد خبر : 32365
پنجشنبه - 20 دی 1397 - 17:43

۱۲۶ ویلا و خانه باغ در آذربایجان‌شرقی تخریب شد/ پلمب ۱۱۳۷ چاه مجاز دارای اضافه برداشت

۱۲۶ ویلا و خانه باغ در آذربایجان‌شرقی تخریب شد/ پلمب ۱۱۳۷ چاه مجاز دارای اضافه برداشت

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سخن به نقل از فارس، مجتبی جلیل زاده  امروز در دومین جلسه‌ کمیته صیانت از منابع آب استانضمن تشریح مصوبات قبلی، به اقدامات این شرکت در این راستا پرداخت و ۷ هزار و ۷۰۰ کیلومتر عملیات نقشه‌برداری از رودخانه‌ها و سواحل، هفت هزار و ۱۰۰ کیلومتر مطالعات تعیین حریم بستر رودخانه و مسیل، ۹۵۰ کیلومتر عملیات بازگشایی، آزادسازی و لایروبی رودخانه و مسیل را از جمله اقدامات این شرکت تا پایان سال ۹۶ ذکر کرد.

وی ادامه داد: در سال جاری نیز بیش از ۱۲۶ ویلا و خانه‌باغ متخلف تخریب شده و ۲۱۲ هکتار از اراضی حریم بستر آزادسازی شده‌اند.

جلیل زاده شناسایی ۱۱۹۹ دستگاه و توقیف ۸۲۲ دستگاه موتور پمپ در حاشیه‌ی رودخانه‌ها را از دیگر اقدامات شرکت آب منطقه‌ای در راستای صیانت و حفاظت از منابع آب عنوان کرد و گفت: نصب ۲۳۴۹ دستگاه کنتور هوشمند و پلمب ۱۱۳۷ چاه مجاز دارای اضافه برداشت از مهمترین گام‌های صورت گرفته برای احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی بوده است.

وی خواستار نصب کنتور هوشمند بر روی چاه‌های موجود در صنایع و کارخانه‌ها شد تا از این طریق آمار مصرف این‌چاه‌ها نیز به دقت رصد و مدیریت شود.

معاون قضایی و سرپرست معاونت پیشگیری از جرم دادگستری استان آذربایجان‌شرقی،  نیز در این جلسه صیانت از منابع آب را جزو برنامه‌های مستمر این معاونت دانست و گفت: بدون مشارکت و همراهی مردم قادر نخواهیم بود به طور شایسته بحث صیانت از آب را پیش ببریم.

محبوب علیلو،  با بیان اینکه نسبت به پیگیری مسایل و مشکلات و مصوبات این کمیته بسیار حساس و پیگیر هستیم، افزود: صیانت از منابع آب، جزو برنامه‌های مستمر معاونت پیشگیری از جرم دادگستری کل استان است و از روسای دادگاه‌ها، دادستان‌ها و روسای حوزه‌ی قضایی در تمام شهرستان‌های استان خواسته‌ایم در یاری‌رسانی به مسایل صیانت از آب و برخورد با متخلفان حوزه‌ آب از هیچ تلاشی دریغ نکنند.

وی تاکید کرد: بدون مشارکت و همراهی مردم قادر نخواهیم بود به طور شایسته بحث صیانت از آب را پیش ببریم و برای موفقیت در این زمینه نیاز به همراهی تشکل‌های مردم نهاد فعال در حوزه‌ی آب، منابع طبیعی و زیست‌محیطی داریم و همکاری شوراهای شهر و روستا و دهیاران، بخشداران و فرمانداران بشدت حس می‌شود.

علیلو، دهیاران و شوراهای شهر و روستا را ظرفیت بزرگی برای انتقال خواست‌ها و نیازهای مدیران و مردم دانست و افزود: آموزش این جامعه، می‌تواند گام بزرگی در مسیر اطلاع‌رسانی به روستاییان و کشاورزان بردارد و صداوسیما نیز باید بیش از پیش از طریق تولید و پخش برنامه‌های آموزشی، نقش خود را در اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی اقشار مختلف مردم در راستای صیانت و حفاظت از منابع آب بردارد.

دومین جلسه‌ی کمیته صیانت از منابع آب استان با حضور معاون قضایی و سرپرست معاونت پیشگیری از جرم دادگستری استان، مدیر بحران و رئیس ستاد احیاء دریاچه‌ ارومیه، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای و نمایندگان مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری، شهرداری تبریز، صداو سیما، فرماندهی انتظامی استان، سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل محیط‌زیست استان در سالن شهید غفاری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی برگزار شد.