به گزارش سخن، قاسم جعفری عضو شورای مرکزی کانون دانشگاهیان اریان اسلامی و عضو هیات علمی دانشگاه طی یادداشتی به موضوع اختلافات عربستان و برخی از کشورهای عربی با قطر پرداخته است.

متن این یادداشت دز زیر آمده است:

« مساله این است که حکام قارونی و طاغوتی قبیله آل سعود که در یک عروسک گردانی ماهرانه انگلیسی‌ها و در قالب تزویج نامشروع وهابیت و سلطنت بر سرزمین نجد و حجاز حاکم شده‌اند از یک عقده حقارت درونی تاریخی رنج می‌برند. ظاهرا اوهام برآمده از بدمستی‌های مجالس ذلت بار شان را خود باور کرده‌اند که دوای درد این زبونی بی پایان پنجه در پنجه ملت متمدن ایران درانداختن است.

آنان حاضر شدند تا بر خلاف حکم محکم قرآنی قاعده نفی سبیل را مثل هزاران جرم دیگر نادیده بگیرند و چون گاو شیرده به طرز احمقانه‌ای به آستان بوسی راس استکبار و ترامپ دیوانه بروند و حریم ارض مقدس را فرش سم ستوران وجود ناپاک مظهر شیطان کنند. دار و ندار امت را در پای او بریزند تا شاید ذلت شعله ور درون را کمی خنکا رسد و شاید روزنه‌ای برای نجات از چنبره حسادت کشنده نفس بی مایه خود یابند . اما غافلند که پس از بذل ۴۰۰ میلیارد دلار به ارباب دیو صفت خویش تازه مصداق این شریفه قرآنی شده اند (إِنَّ الَّذِینَ کَفَرُوا یُنْفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ لِیَصُدُّوا عَنْ سَبِیلِ اللَّهِ ۚ فَسَیُنْفِقُونَهَا ثُمَّ تَکُونُ عَلَیْهِمْ حَسْرَةً ثُمَّ یُغْلَبُونَ ۗ وَالَّذِینَ کَفَرُوا إِلَىٰ جَهَنَّمَ یُحْشَرُونَ) سوره اﻷنفال ۳۶، بخشش به شیطان برای صد عن سبیل الله فزونی حسرت است و سرافکندگی شکست و حشر با جهنمیان و نه چیزی دیگر.

این سست عنصرها مصداق بارز کریمه قرآنی‌اند که شیطان اعمال زشتشان را زیبا جلوه کرد و به وعده بی اساس پیروزی فریبشان داد و آنگاه بی یار و مددکار رهایشان کرد. هنوز مدت زیادی از قمار سعودی‌ها با ترامپ نمی‌گذرد که افسانه پیمان ناتوی عربی در مقابل ایران رنگ باخته است و آل سعود که نیمی از ذخایر ارزی‌اش را داد، هم آبروی نداشته‌اش ریخته و هم بیش از پیش دست به گریبان مشکلات کشنده داخلی و بین المللی شده است اینک راهی جز حرکات هیستریک به سبک جن زدگان افسانه‌ای در پیش رو ندارد.

برخورد خشن آل سعود با کشور ذره بینی قطر ( هم پیمان دیروزش ) آدمی را به یاد سناریو نویس یونانی نیکوس کازانتزاکی می‌اندازد که می‌گوید: « برادرم! کشتن تو دردآور است اما معذرت می‌طلبم که یکی از ما دو تا به ناچار باید بمیرد و من ترجیح می‌دهم که مقتول تو باشی و نه من» برای آشنایی بیشتر با بحران سر گرفته بین کشورهای جنوبی خلیج فارس خلاصه ترجمه مقاله عبد الباری عطوان نویسنده مشهور عرب را تقدیم می‌کنم؛

« قطر به طور تاریخی نمی تواند سلطه سعودی را بپذیرد و لذا در ایام اخیر اقداماتی تحریک کننده انجام می‌دهد مثل سفر وزیر خارجه اش به عراق و انجام توافقات احتمالی با آنها. قطر مدتی است که به جای تعابیر مخالفت آمیز عباراتی چون ارتش عربی سوریه را در ضمن اخبار به کار می بندد. شبکه الجزیره که غول اصلی رسانه‌ای قطر محسوب می‌شود سخنرانی سیدحسن نصر الله را که سخت ترین و صریح ترین انتقادها را به کنفرانس‌های ریاض داشت پوشش زنده داد.

از سویی زمینه‌های اختلاف بین قطر و عربستان از قدیم وجود داشته است. برای عربستان سخت است که قطر را به عنوان یک کشور مستقل بپذیرد و از سویی قطر سلطنت آل سعود را مشروع نمی‌داند. زمینه‌های اختلاف در مواردی مثل جنگ الخفوس ۱۹۹۲م کودتای سفید بوسیله پسر علیه پدرش در قطرو نیز تلاش برای برگرداندن امیر سابق با کودتای مجدد. گر چه در همه این سال‌ها کویت سعی نمود تا نقش کبوتر صلح بین این دو کشور را بازی کند اما هم او خسته شده و هم دیگران کوتاه نیامده‌اند. گزینه‌های احتمالی پیش روی قطر موارد زیر است

۱ – قبول بی چون و چرای شروط سعودی و کشور های هم پیمانش

۲ – پیوستن به محور مقاومت متشکل از ایران عراق سوریه .

۳ – پناه بردن به ترامپ با تقدیم حداقل ۲۰۰ میلیارد دلار که البته معلوم نیست عاقبت کار کارساز هست یا نه.

البته امریکا برای باج خواهی از قطر بهانه‌هایی دارد نظیر

– پرونده کارگران خارجی شاغل در قطر که مشاکل زیادی داشته‌اند.

– پرونده حمایت قطر از گروه های تروریستی به زعم غربی ها چون حماس جهاد اسلامی و اخوان المسلمین یا گروه های واقعا تروریستی مثل النصره داعش و …

– زنده نگه داشتن دائمی اختلافات عربستان و قطر و بهره گیری حداکثری از هر دو طرف .مثل پرونده مربوط به شبکه الجزیره.

– ایجاد شکاف بین خاندان سلطنتی قطر ( آل تمیم ) برای شکست اراده آنها و انجام کودتای احتنالی.

– انتقال پایگاه نظامی امریکا در الحدیده به کشوری غیر از قطر.

– با همه این مسائل آیا ایران و ترکیه به کمک قطر خواهند آمد؟»

در پایان باید گفت در جنگ تبادل اتهامات بین عربستان و قطر هر یک از طرفین هم کاذب است و هم صادق. این که طرف مقابل را به همکاری با صهیونیسم و پشتیبانی از گروه‌های ترور و ارهاب متهم می‌کند حرف درستی است اما این که هر یک تلاش دارد خود را از این خیانت مبرا کند قطعا دروغ است چون خوب می‌دانیم که با همه تاسف امروز شعار بسیاری از حکام عرب این است، «هر کس اسرائیل را تهدید کند ما را تهدید کرده است».

واقعا این یک رکورد است که ترامپ در مدت زمانی کوتاه توانست همه حکام عرب را گرد اورد و امامت آنان را برای خواندن نماز به سوی سرمایه داری و لیبرالیسم غربی بر عهده بگیرد. این استقبال گرم و باورناکردنی از ترامپ که هرگز مستحق آن نبود ضعف و زبونی حکام عرب را افشا کرد چرا که او امروز حتی در نزد مردم امریکا و اروپا و عرصه بین الملل چهره‌ای نا محبوب دارد و شاید به همین دلیل است که در زمانی کوتاه این اتحاد نامبارک «ناتوی عربی » فرو پاشید و در این مرحله اینک قطر مانده است و این سوال اساسی که با آن همه جفایی که در حق ملت ایران کرده است و کمک‌های ظالمانه ای که به گروه‌های تروریستی سوریه، عراق و غیره داشته و دشمنی‌های نه چندان قابل گذشتی که با منافع ملت ایران، جبهه مقاونت و عموم امت اسلامی داشته است آیا راهی برای جبران دارد و آیا ایران او را خواهد بخشید؟ شاید حوادث روزها و هفته های آینده کمی روشنگر باشد.

انتهای پیام/

قاسم جعفری