به گزارش سخن، محمد ميلادى، كارشناس مسائل سياسى و ستون نويس روزنامه جوان و هفته نامه ٩ دى در گفتگوى اختصاصى با سخن به تشريح مسائل روز انتخاباتى كشور پرداخت.

ميلادى در پاسخ به نتايج مناظرات انجام شده در بین مردم و بويژه مناظره سوم گفت:
قبل از اینکه به متن مناظره بپردازیم به حواشی آن توجه مى كنيم كه در مناظره سوم، شعارهایی که افراد در مورد اخلاق مداری و اینکه اخلاق یکی از شاخصه های یک فرد مدیر در این نظام است مى دادند اما متاسفانه در اواخر مناظره شاهد بودیم که اين اصول از سوی افراد رعایت نشد.
طبیعتاً مطرح کردن شبهه و ابهام چیز آسانی است و میتوان به راحتی در ذهن انسان ها شک و شبهه ایجاد کرد؛ چیزی که سخت است این است که برنامه ها و عمل خود را نشان دهیم، مردم تنها ترین کلمه ای بود که در سخنان آقای روحانی نادیده گرفته شدند.
مردم از کسی که چند سال هدایت کشور را بر عهده داشته انتظار ندارند که شعار بدهد بلکه خواهان عمل می باشند و ایشان باید از کارنامه ای که دارند برای مردم و دولت بگوید و نشان بدهند که چه کارهایی کرده اند و  جواب گوی سوال های بیشمار مردم باشند. مناظره سوم  در بعد جریانی نشان داد که اصول گرایان برنامه ویژه ای برای مردم آماده كرده اند و مردم در سخنان رئیسی و قالیباف جایگاه ویژه ای دارند. وضعیت امروز یک تغییر اساسی می طلبد فردی که مدیریت جهادی و انقلابی دارد و در کارنامه خود خدمت به مردم را اثبات کرده است باید حاضر باشد و در معرض انتخاب مردم قرار بگیرد.

وى در پاسخ به اينكه كناره گيرى قاليباف يا رئيسى به نفع ديگرى را چطور ارزيابى مى كنيد تشريح كرد:
به نظر بنده در اين زمان بهتر اين است كه هيچ كدام از اين دو شخص كناره گيرى نكنند و تا پايان حضور داشته باشند تا انتخابات سه وجهى را تجربه كنيم و در نهايت در دور دوم يكى از اين افراد انتخاب شود.

ميلادى با اشاره به اينكه آرائ روحانى در دور پيش حدود پنجاه درصد بود گفت :
آرای دوره ی قبل آقای روحانی آرای شکننده ای بود و است عملکرد آقای روحانی در سفره های مردم، در اقتصاد کشور، بازار، صنعت و تجارت  قابل مشاهده است. این افراد شعارهای خوب را تحویل دولت و مردم داده اند و می دهند ولی در عمل چیزی که می بینیم این است که زندگی برای مردم سخت شده است چیزی که الان برای مردم مهم است نتایج برجام نیست بلکه نان و زندگی آنهاست. به وضوح قابل مشاهده است که مردم از وضع دولت راضی نیستند و حرف های مردم راجب مسائل سیاسی نیست بلکه در مورد معیشت است. آیا واقعا کلید آقای روحانی موثر واقع شده است یا نه. آقای روحانی باید جواب گو باشند و باید بگویند که از این برجام چه چیزی به مردم رسید که قبلا نداشتند. مردم منتظر موقعیتی هستند که اقتصاد و معیشت کشور تضمین شده باشد، جوانان ما مشکل مسکن، اشتغال و ازدواج دارند اگردولت نتواند فکری برای اینها بکنند با بحران های اجتماعی روبرو می شویم.
پس در نتيجه آرا روحانى در اين دور كاهش خواهد يافت .

كارشناس مسائل سياسى در ادامه درباره اتهامات روحانى و جهانگيرى به ساير كانديداها افزود :

زمانی که آقای قالیباف را به این اتهامات متهم می کنند دبیر امنیت ملی خود آقای روحانی بوده است و هر اقدامی از سوی نظام های مدیریتی تحت نظارت ایشان بوده است من تعجب می کنم ایشان چه طور این مسائل را مطرح می کنند در حالی که خودشان هم در قضیه بوده اند. آیا نظم دادن و نظم بخشیدن و سر جا نشاندن افرادی که باعث اغتشاش در جامعه می شوند و آرامش را در جامه ایجاد می کنند رفتار گاز انبری شد.

ميلادى درباره آرا قاليباف و رئيسى و اثر آنها بر هم گفت :

در مجموع ما شاهد این هستیم که وضعیت رای اصول گرایان در وضعیت خوبی است افرادی که معتقد به رای به آقای رئیسی یا اقای قالبیباف هستند در مجموع هدفشان فقط تغییر باید باشد تا یکی از این کاندیدا  وضعیت را بتوانند از این که است نجات دهند در دوره ی قبل آقای روحانی قول نجات جامعه را دادند ولی ما شاهد این هستیم که وضعیت از این هم بدتر شده است نمی توان دقیق گفت که آقای رئیسی یا آقای قالیباف در حال حاضر رای بیشتری دارند چون نتیجه ی نظرسنجی ها با نتیجه ی انتخابات متفاوت است ولی چیزی که مشخص است به تعبیر بنده با کنار رفتن یکی از این افراد باعث شود با پراکنده شدن رای ها، رای کسانی که در مقابلشان هستند بیشتر شود پس افرادی که رای بر آقای رئیسی و قالیباف دارند بودنشان در صحنه موجب می شود که سبد رای آنها حفظ می شود.

وى با اشاره بر ترس جبهه اصلاحات از نتيجه انتخابات تصريح كرد:

اولا با فوت آقای هاشمی، شاكله اصلاحات به هم ریخت. نقشی که آقای هاشمی در حمایت از اصلاح طلبان داشت، خالی است و ترس موجود ترس از پرونده و کارنامه ی خالی آنها در دولت است و می دانند که نتوانستند برای مردم کاری انجام بدهند مطرح کردن مسائلی مانند قتل های زنجیره ای از دو حالت بیشتر نمی تواند باشد یا برای اینکه اینها حرفی برای گفتن ندارند و برای جلب توجه این حرف ها را می گویند یا برای این مطرح می کنند که یک نوع ارتباط بین اصلاح طلبان و سازمان مجاهدین خلق است. اگر امروز دولت می ترسد، اگر امروز دستان آقای رئیس جمهور می لرزد به خاطر دست های خالی دولت در مقابل سوال هایی است که از ایشان می شود و باعث ایجاد ابهام در ذهن های مردم شود. در هیچ دولتی سابقه نداشت که مقامات و مسئولان چنین حقوق هایی بگیرند خود مردم متوجه هستند که این شعار ها نیست که تعیین می کند بلکه عمل است که تعیین کننده ی صلاحیت است.

میلادی در پايان با اشاره به بی اعتمادی مردم به بعضی از مسئولان گفت :

در راس کشور، رهبر عظیم انقلاب را می بینیم که همچون ابراهیم و پیامبرانی که با امت خود همچون پدری مهربان برخورد می کردند وجود دارند و ما با رهبرعزیزی مواجه هستیم که مانند صخره در برابر خیلی از مشکلات ایستاده و آنها را حل کرده است ما بارهبری مواجه هستیم که با یک کلمه و جمله خیلی از فتنه ها را از بین برده است ما امروزه در اقصی نقاط ایران موجب آسایش دوستان و ناراحتی دشمنانمان هستیم در سراسر گیتی و ایران شاهد این هستیم که رهبرمان در قلب جوانان و مردمان خواهان آزادی جایگاه ویژه ای پیدا کرده است و موضوع دوم این که برخی مدیران و مسئولان نگاه مدیریت چپاول گرایانه به مسائل داشتند و مدیریت را فرصتی جز مال افزایی نمی دانستند و افرادی هستند که اعتماد مردم را سلب کرده اند موجب شده است که مردم نسبت به برخی شعار های انقلاب دلسرد شده اند و جنگ نرم و سرد همان است که دشمن خواهان این است که شک و تردید را در دل مردم راه دهد ولی باگذشت زمان  با حمایت از دولت های انقلابی این اعتماد بر خواهد گشت و با توجه به توصیه ی رهبر مردم در انتخابات شرکت خواهند کرد و حضور مردم امنیت و اعتماد را ایجاد خواهد کرد. دشمن از اعتقاد ما به ولایت فقیه و انقلابی بودن ما می ترسد. انسان متحیر می ماند که چطور دروغ می گویند که مشکل وجود ندارد ولی این مشکلات دیده می شوند و در سفره ی مردم وجود دارد چه طور می گویند که با جهان مشکلمان حل شده است ولی هر روز با جبهه گیری های مختلفی روبرو می شویم. این انتخابات هم تمام می شود و تنها چیزی که برای دولت و ملت قرار است که مفید باشد تغییری اساسی است و نه به وضعیت حاکم است و انشاالله در انتخابات شاهد این باشیم که با حضور مردم جامعه را با شعار های اسلامی تنظیم کنیم و دولتی باید سر کار بیاید که وام دار مردم باشد و برای مردم کار کند.