به گزارش سخن، علیرضا اصغری، مدیر عامل سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری تبریز، در بازدید از تحریریه مرکزی آژانس خبری تحلیلی سخن به گفتگو با خبرنگاران این مجموعه پرداخت.

وی اظهار کرد: بنده بسیار خشنودم که در جمع شما عزیزان در مجموعه آژانس خبری تحلیلی سخن حاضر شدم. مطمئن هستم که به‌زودی در این عرصه به موفقیت های قابل توجهی دست خواهید یافت. این گفته هایم را حتما ثبت کنید تا در تاریخ بماند. از گشاده رویی و سعه‌ی صدر مجموعه تان کمال تشکر را دارم و به جوانان فعالی چون شما افتخار می کنم.

اصغری در ادامه در رابطه با عملکرد اخیر سازمان پسماند توضیح داد: سازمان پسماند با سازمان خدمات موتوری ادغام شد که امر بسیار دشواری بود اما در نهایت انجام شد. رسیدگی به حساب و کتاب ها و تجمیع نیرو بسیار بسیار کار سختی بود؛ در این تجمیع نیرو (حدود ۴۰۰نفر نیرو)  برخی ها را به مناطق و یا سازمان های دیگر انتقال دادیم و هیچکس را اخراج نکردیم و حال در این سازمان ادغام شده۲۱۰ نفر نیرو داریم.

وی تاکید کرد: طی این مدتی که سازمان ادغام شده است مردم هیچ معضل و مشکلی از طرف سازمان پسماند ندیده اند که جا دارد از همکارانم تشکر کنم. بلکه در بحث سیل ها، بارش ها، زلزله و… ما همیشه به همراه پاکبانان در خط اول هستیم و هیچگونه کم کاری نداشته ایم؛ بطور مثال از اولین نفراتی بودیم که به میانه رفتیم.

اصغری در خصوص سازمان ادغام شده افزود: همچنین بعد از ادغام، بحث بازسازی ماشین آلات مان را شروع و مرکز دفن را ساماندهی کردیم و نظارت روزانه و ساعتی به رفت و روب شهر داشتیم.

وی ادامه داد: طبق دستوری که خود شهردار داده بود مبنی اینکه پاکبانان پیش از ما، حقوق و مزایای خود را دریافت کنند؛ به همین دلیل به موضوعاتی چون بیمه، سختی و زیان آوری کار و حقوق پاکبانان رسیدگی کامل شده است.

 وی گفت: در بحث نخاله گاه ها، در مسیر آناخاتون کنار باباباغی، نخاله گاهی خریداری شد؛ که در کارگروه پسماند ۳سال روی این موضوع تلاش می کردیم و الان در حال پذیرش نخاله در این بخش هستیم؛ که بعد از تثبیت این نخاله گاه، برای پردازش نخاله ها از بخش خصوصی هم استفاده خواهیم کرد.

اصغری بیان داشت: بحث بعدی موضوع تفکیک زباله هاست، ساماندهی افرادی که تفکیک کننده‌ی غیر مجاز در سطح شهر هستند. طبق قانون پسماند ماده۱۶ به این افراد با دید مجرم نگریسته می شود اما اگر ما به مسائل فرهنگی و ‌اجتماعی شهرمان توجه کنیم می بینیم این افراد باید ساماندهی شوند. نظر شخصی بنده هم ساماندهی این افراد است هر چند از نظر قانونی این افراد مجرم اند، اما وضع اقتصادی مردم هم مهم است.

وی افزود: مدیر یعنی کسی که در این دو راهی ها بتواند تصمیم بگیرد. حدود ۱۰۰۰ و چند نفر (تفکیک کننده‌ی غیر مجاز زباله) شناسایی و ۳۲۰ نفر از این افراد واکسیناسیون و غربالگری شده اند.

 اصغری در خصوص آمادگی سازمان برای فصل زمستان تصریح کرد: با توجه به اینکه در فصل زمستان قرار داریم کلیه ماشینهای و تجهیزات شهرداری برای محلول پاشی، برف روبی و … در حال آماده باش هستند تمامی تجهیزات و مواد در مناطق بازرسی شده و رانندگان و پاکبانان ( حدود۲۰۰۰ نفر ) در حال آماده باش کامل هستند. حتی اگر در تبریز بارش نیم متر یا یک متری برف هم رخ دهد تجهیزات لازم را اندیشیده ایم که از امکانات عمومی (سپاه، بسیج، ارتش، نیرو های نظامی، انتظامی …) شهر استفاده کنیم. تمامی این مسائل را ریز به ریز بررسی کرده ایم.

اصغری اذعان داشت: تلاش می کنیم به تمیزی شهر دقت کافی را کرده و شعار (تبریز شهر همیشه تمیز ) را حفظ کنیم. ما مشکلاتی را داشتیم که۲سال پیش به شورای شهر ارائه کرده بودیم که در نهایت سه ماه پیش مصوب شده و شهردار محترم ابلاغ کردند، که یکی از مهمترین آنها قرار داد ۱۰۰۰ میلیارد ریالی شهرداری تبریز با قرارگاه خاتم الانبیا، در موضوع احداث سلول ۲و ۳ و آماده سازی سلول۴ و ۵، توسعه‌ی تصفیه خانه، حصارکشی، جنگلکاری و… است؛ که به همه این ها، طرح های توسعه مدیریت پسماند تبریز گفته می شود. قرارداد مذکور ابلاغ شده و قرارگاه خاتم در حال اجرای این پروژه هستند و این یک اتفاق بسیار بزرگ است.

 وی افزود: تمام تلاش مان این است که سال نو تمام دفن زباله ها در مرکز مهندسی بهداشتی صورت گیرد و مرکز دفن قدیمی را پلمپ کنیم چرا که مرکز دفن قدیم از سال ۷۵ در حال کار است.

وی خاطر نشان کرد: هرچند هنوز از نظر زیست محیطی اشکالاتی را داریم اما در مقایسه با بیشتر شهرهای ایران بسیار جلو هستیم. این ادعا را می توانیم ثابت کنیم مثلا تصفیه خانه شیرآبه در هیچ شهر کشور به این گستردگی وجود ندارد، بزرگترین مرکز دفن متعلق به ماست، جنگلکاری مرکز دفن متعلق به ماست، شیرآبه مرکز دفن قدیم ساماندهی شده است (که سد زده شده و انتقال داده می شوند) همه این ها کارهایی است که در آنها حرفی برای گفتن داریم.

مدیرعامل سازمان پسماند تاکید کرد و ادامه داد: اما از همه اینها که بگذریم مهمترین بحث نظارت بر پیمانکاران خدمات شهری است و تلاش می کنیم ( در مرحله مجوز گیری هستیم) که قرار دادها ۳ساله باشند. زیرا امنیت شغلی پاکبانان برای ما مهم است.

اصغری در خصوص آموزش شهروندی توضیح داد: در مباحث آموزش شهروندی ما هر هفته کلاس برگزار می کنیم تا به سمت کاهش تولید زباله پیش برویم.
وی افزود: جا دارد از ریاست شورای شهر، دکتر شهرام دبیری در رابطه با نیروگاه زباله سوز تشکر کنم که ما را به جلسه هیئت رئیسه دعوت کردند ( ۲سال بود که بخاطر مسایلی روند این کار کند بود) و آقای فرهودی نیا را از طرف شورای شهر ناظر قرار دادند که ان شالله قرارداد این نیروگاه را نهایی کنیم.

اصغری ادامه داد: این نیروگاه جز لاینفک مدیریت پسماند در جهت تولید انرژی پاک است. مقام معظم رهبری هم که در بند های ۱۶ گانه به سران قوا در سال ۹۵ ابلاغ کردند هم به این انرژی پاک اشاره کرده بودند. و ما نیز از همان زمان این کار ها را شروع کردیم تا زباله ها بعد از جمع آوری، تفکیک و پردازش شده و به نیروگاه انتقال داده شوند و تولید انرژی پاک کنند.

وی بیان کرد: انتقاداتی هم به این نیروگاه زباله سوز وجود دارد اما بدانید که طبق مصوبه وزارت کشور، ۸ کلانشهر و ۷ شهر ساحلی موظف اند که سریع السیر نیروگاه زباله سوز را راه اندازی کنند. نکته قابل توجه این است که ما از لحاظ  میزان مقیاس( مقیاس ۱۰۰۰ تنی)، تکنیک های فنی و به‌روز بودن، پیشرو هستیم، چون قبل از ما در مقیاس ۲۰۰ در تهران و آمل بود اما مقیاس ما بیشتر از اینهاست که البته بعد از ما هم مشهد شروع به کار احداث این نیروگاه کرده است. احداث این نیروگاه شاید ساده به نظر برسد اما یک کار بسیار سخت، فنی و بین المللی است.

وی در رابطه با اینکه برخی ها انتقاداتی از سازمان پسماند دارند، خاطر نشان کرد: گاها ایراداتی به ما گرفته می شود هرچند که پذیرای انتقاد و پیشنهادات هستیم اما شرایط و زمان نیز مهم است؛ مثلا یک ماه بود که امور مالیاتی حساب های ما را بسته بودند اما آیا شما در طی یک ماه گذشته معضل زباله در شهر دیدید؟ همکاران ما از جیب خود خرج کردند از حساب خودشان گازوئیل زدند تا خللی در جمع‌آوری زباله ها پیش نیاید. بنده شخصا این موضوع را مدیریت بحران کردم و این یک امتحان برای خودمان هم بود که خوشبختانه از پس این مشکل هم بر آمدیم.

اصغری در پاسخ به اینکه مثلا مردم در تابستان گذشته از بوی زباله ها یا از ظاهر باکس ها گله مند بودند گفت: ما باید ایراداتمان را بپذیریم و مردم نیز باید شرایط را بپذیرند. مثلا با توجه به شرایط اقتصادی خرید فیلتر ها به تعویق افتاد یا مباحثی که در شورای شهر بود و قرارداد خانم الانبیا به درازا کشید، از این رو برخی مشکلات پیش آمدند ولی در حال حاضر ما این شیرآبه ها را مدیریت می کنیم.

اما انتقاد کنندگان این موضوعات را هم ببینند که اداره مالیاتی حسابهای شرکتی و شخصی ما را بسته بودند اما هیچ معضلی در زباله شهر پیش نیامد، البته افتخار ما این است که در زمان کاهش پول توانستیم مدیریت کنیم وگرنه با پول هرکسی می تواند مدیر باشد. این افتخاری برای شهرداری تبریز است.

وی در رابطه با عملکرد و همراهی شورای شهر دوره پنجم با سازمان مدیریت پسماند بیان داشت: اکثریت قاطع اعضا همراه ۱۰۰ درصد سازمان پسماند بوده اند. شهرداری هم همراهی خوبی داشته،  باید بگویم که شهرداری تبریز به ثبات رسیده است و در سال ۹۹  شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود و مردم نیز بدانند که ما ضعف های خود را می دانیم و در تلاش هستیم تا رفع کنیم.

اصغری در رابطه با صمیمیت اش با پاکبانان تاکید کرد و گفت: پاکبانان شرف و خط قرمز من هستند. وقتی ۱ساعت زباله در خانه می ماند همه از بوی آن پیف پیف می کنند اما این عزیزان زباله های مردم را به دست می گیرند و می برند همانطور که اینها به مردم خدمت می کنند من نیز خادم اینها هستم. من دستشان را می بوسم؛ عشق من پاکبانان است. کلمه پاکبان در خانواده من مقدس است شاید روزی در این  سمت مشغول به فعالیت نباشم اما همچنان جایگاه پاکبانان برای من ارزشمند خواهد بود. من کار خاصی نمی کنم فقط وقتی آنها را می بینم دست می دهم روبوسی می کنم و بزرگترین افتخارم هستند.

وی در پایان تاکید کرد: تشکر ویژه از شهردار محترم و ‌شورای شهر تبریز دارم که همراه سازمان پسماند به خصوص در زمینه ی پاکبانان بودند.

انتهای پیام/