به گزارش سخن، جواد رحمتی روز دوشنبه در آئین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی با تقدیر از هنرمندان هنرهای سنتی و دستی، اظهار داشت: صنایع دستی جز صنایع پاک و ارزشمندی است که به واسطه آن می‌توان علاوه بر رونق اقتصاد خانوارها، حرکتی نو را در چرخه اقتصادی کشور ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه با گذشت زمان و سوق جامعه به استفاده از روش‌های مدرن، صنایع دستی نیز از این تغییر بی تأثیر نخواهد ماند، افزود: صنایع دستی برگرفته از هویت و اصالت گذشته یک ملت بوده و حفظ آثار و هنرها به شکل اصلی امری ضروری است.

وی با تاکید بر اینکه یکی از مهم‌ترین رسالت‌های میراث فرهنگی، فرهنگ سازی و تعریف کاربردی صنایع دستی در جامعه است، گفت: در حوزه صنایع دستی نباید عملکردگرایی، حس زیبایی شناسی را در آثار تقلیل دهد، به همین منظور با فرهنگ سازی و تعریف صحیح از کاربرد صنایع دستی در جامعه می‌توان جایگاه واقعی هنر دست هنرمندان این سرزمین را بازسازی کرد.

رحمتی با اشاره به احداث شهرک‌های صنایع دستی در سه مبدا ورودی تبریز، اظهار داشت: با توجه به لزوم اختصاص مکانی مستقل برای تولید و عرضه مستقیم صنایع دستی استان، طرح احداث سه شهرک صنایع دستی سال گذشته به تصویب رسید.

وی ادامه داد: اکنون شهرک صنایع دستی قزلجه میدان تبریز کلنگ زنی شده و احداث و کلنگ زنی شهرک‌های صنایع دستی بعثت و کندوان در دستور کار قرار دارد.

ایرنا