به گزارش سخن، طی روز های اخیر در رسانه های ملی و بین المللی خبری مبنی بر اینکه کودک یازده ساله ی ساکن انگلیس، ایرانی الاصل به عنوان نابغه ی تاریخ بیشریت دست به دست می گشت.

به همین دلیل خبرنگار بین المللی آژانس خبری تحلیلی #سخن گفتگویی تلفنی با این خانواده ی ایرانی مقیم انگلیس ترتیب داد.

همچنین به دلیل اینکه تارا شریفی این نابغه‌ی جهانی در هیچ شبکه مجازی فعالیت ندارد و مادر‌ وی می گوید (تارا در این سن باید کودکی کند و اجازه فعالیت در فضای مجازی ندارد) به همین دلیل با مادر وی به گفتگو پرداخته ایم و امکان گفتگو با شخص تارا شریفی ممکن نشد.

مشروح گفتگو:

⭕️لطفا در ابتدا تارا معرفی کنید

دخترم تارا شريفي يازده ساله دانش آموز كلاس هفت هست. اینجا(انگلیس) بچه ها پيش دبستاني را از ٤ سالگي و كلاس اول را از پنج سالگي شروع مي کنند.
بدین جهت تارا محصل سال أول دبيرستان(کلاس هفتم) ترم اخر است و در مدرسه تيز هوشان( گرامر ) شهر الزيري در انگلستان تحصیل می کند.
نام مادر : عطيه كندواني اهل تبريز
نام پدر: حسين شريفي اهل دشتستان

⭕️ از علایق تارا بگویید.

تارا علاقه زيادي به شنا، موسيقي و رياضيات دارد همچنین نوازنده گيتار است.

⭕️ چند سال است که از ایران رفته اید؟

ما حدود بيست سال هست كه مقيم انگليس هستيم.

⭕️ از کی به هوش تارا پی برداید و آیا این استعداد مادر زادی بود یا با تلاش های خود آن را پرورش داده اید؟

تارا از بدو تولد هميشه همه چيز را زودتر و سريعتر نسبت به بقيه دوستانش انجام مي داد، سوالهاي پيچيده ميپرسيد و از سه سالگي شروع به خواندن كرد. ما فكر می کردیم كه تارا باهوش است ولي فكر نمي کردیم كه نابغه است.

هانیه:
⭕️میزان مطالعات و درس خواندن تارا در روز چقدر است؟

تارا در دوران دبستان در خانه بجز مطالعه كتابهاي متفرقه تكليف خاصي نداشت. كلا در انگليس بچه ها خيلي تكليف ندارند و اموزش به عهده مدرسه و در مدرسه است.
ولي تارا شديدا به خواندن كتاب علاقه دارد و گاهي تا ساعتها كتاب ميخواند. اين كتابها ربطي به دروس مدرسه نداشت. تارا امسال اولين سال در دبيرستان هست و روزي بين ٤٠ دقيقه تا يك ساعت و نيم تكليف در خانه دارد. بقيه زمان به مطالعه كتابهاي غير درسي اختصاص می دهد يا به شنا و موسيقي يا بازي با برادر كوچكش و وقت گذراندن با خانواده مشغول است.

⭕️آیا تارا به زبان فارس و ترکی مسلط است؟

نه متاسفانه

⭕️ تارا بیشتر به چه زمینه ی علمی علاقمند است؟

به رياضيات و تاريخ علاقه دارد. رياضيات مهمترين نکته‌ی علاقه تاراست.

⭕️ آیا کانالها و پیج های ایجاد شده به نام تارا، حقیقی است؟

نه متاسفانه همگی فیک هستند و این تبدیل به یک دردسر بزرگ شده و همه این کانال و پیج ها جعلي هستند.

تارا اكانت عمومي اينستا نداره و نخواهد داشت! تارا بچه است و باید در این سن بچه بماند و اجازه ی فعالیت در اینگونه فضاهای مجازی را به او نمی دهیم.

⭕️ چقدر برای پیشرفت تارا وقت می گذارید و آیا مربیان خاصی دارد؟

تارا مربي گيتار دارد ولي براي درس مربي ندارد. من در رياضي و پدرش در زمينه انگليسي به دخترمان كمك مي کنیم مثلا تكليف اش اگر چيزي مبهم بود از ما سوال مي کند، و فقط در همين حد! تاثير اصلي ما به عنوان پدر و مادر در زندگي تارا اين است كه استعداد و علاقه اش را درك كرده و در آن مسير هدايتش می کنیم.

⭕️دولت انگلیس از کودکان در زمینه‌ی تحصیل و علمی تا چه حد حمایت می کند

دولت كار خاصي نمی کند مدارس مسئوليت شناسایی و پرورش استعداد هر محصل را بر عهده دارد.
⭕️ حرف اخر؟
اینکه در اخبار اعلام کرده اند «تارا باهوشترين انسان بشريت هست» درست نيست!
در بعضي سايت ها نوشته اند که تارا باهوشترين انسان بشريت هست! اين درست نيست. تارا ضريب هوشي اش حداقل ١٦٢ هست كه از انشتين و هوكينگ بيشتره ولي كسايي هستند كه هوش بالاتر از اين هم دارند مثلا
Judit Polgar
ضريب هوشي اش ١٧٠ هست.
احتمالا اشتباه از اينجا سرچشمه ميگيرد كه تارا بالاترين نمره ممكن منسا را کسب کرده است. منسا بالاتر از اين حد را چك نميكند. هوش تارا هم مثلا ممكنه بالاتر از ١٦٢ باشه ولي اين امتحان بالاتر از اين حد را چك نمی كند.

همچنین
مصاحبه‌ی تارا و‌ پدرش با روزنامه‌ی انگلیس به نام: روزنامه‌ی باکس هرالد 👇
https://www.bucksherald.co.uk/news/people/aylesbury-s-brainiest-child-11-year-old-scores-highest-possible-mark-in-mensa-iq-test-1-8936488

ترجمه:
تارا شريفي دانش اموز دبيرستان تيزهوشان ( گرامر ) الزبري بالاترين نمره ممكن در تست هوش منسا را آورد. تارا كه يازده سال سن دارد نمره ١٦٢ را آورد كه بسيار بالاتر از نمره معيار نابغه ها كه ١٤٠ است.او دو نمره بالاتر از آلبرت انشتين و كيهانشناس استيون هاوكينگ آورده است.
تارا گفت وقتي نمره ام را دريافت كردم شوكه شدم. اين امتحان در دانشگاه اكسفورد برگزار شد. تارا اكنون به عضويت انجمن منسا در آمده است. عضويت اين انجمن براي دو درصد از باهوشترين افرادي كه اين امتحان را ميدهند ممكن است.
تارا قصد دارد يك رياضي دان شود. پدر تارا حسين ميگويد كه واقعا به او افتخار ميكنم اما نتيجه امتحان خودم را هم شوكه كرد. او مي گويد زماني كه ديدم تارا بدون كاغذ و قلم جواب سوالات رياضي را قبل از شركت كنندگان مسابقات تلوزيوني ميدهد حدس زدم كه او واقعا باهوش است .