به گزارش سخن، عزیز جوانپور رئیس دانشگاه آزاد آذربایجان شرقی و واحد تبریز در گفتگو با خبرنگار سخن در رابطه با آتش سوزی بازار تبریز و عملکرد شهرداری گفت: جای تأسف دارد که بازار قدیمی تبریز تاکنون چندین حوادث تلخ در آن اتفاق افتاده و تدابیر و پیشگیری های لازم انجام نگرفته است.

وی ادامه داد: یکی از راه های پیشگیری این بود که شیرهای آتش نشانی در بازار وجود داشته باشد. متأسفانه شیرها وجود دارد اما طبق پرس و جوی بنده در هیچکدام از آنها آب وجود ندارد و علنأ نمادین هستند.

جوانپور گفت: بعدی، وجود نگهبان هایی است که بایستی در سراها و تیمچه ها باشند و در هنگام حادثه به موقع هشدار بدهند و با آتش نشانی تماس بگیرند. متأسفانه در این حادثه دیر به آتش نشانی خبر داده شده بود.

وی اذعان داشت: با توجه به حضور آتش نشانان زمانی که کار از کار گذشته، قطعا عملکرد خوبی داشتند اما صحبت ما پیشگیری و آموزش است. مثلا اگر در ایکی قاپیلار، نگهبانی بود و به محض شروع جرقه بلافاصله به نیرو های آتشنشانی خبر می داد، الان شاهد چنین فاجعه ای نبودیم. آنجا سرمایه ی ملی ماست و حفاظت از سرمایه ی ملی لازم است.

رئیس دانشگاه آزاد واحد تبریز گفت: شما فکر کنید اگر این اتفاق در بازار مظفریه رخ می داد، فرش های نفیس می سوخت. هر چند اکنون هم لوازم آرایشی و پوشاک سوخته و صدمه دیده است. به نظر بنده این اتفاق باید درسی باشد و به دنبال مقصر نباشیم. پیشگیری در دست خود ماست. هم شهرداری موظف است کارهایی کند و هم شهروندان و اصناف و اهل بازار.

وی ادامه داد: شهرداری نیز در آن لحظه ای که اطلاع یافته است، عملکرد خوب و مثبتی داشته و تمام تلاش خود را انجام داده است ولی با این حال خسارت سنگینی وارد شده است.