به گزارش سخن به نقل از ایرنا، فرامرز قهرمانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: کارشناسان بیمه میزان خسارت وارده به مغازه های بیمه شده در آتش سوزی را برآورد کرده اند.

وی اظهار داشت: از ۱۲۰ مغازه خسارت دیده سرای ایکی قاپیلار در حادثه آتش سوزی بازار تبریز ۸۰ مغازه در بیمه ایران و بقیه در سایر شرکت های بیمه ای، پرونده بیمه آتش سوزی دارند.

بر اساس اعلام سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تبریز قرار است فردا علت آتش سوزی سرای ایکی قاپیلی بازار تاریخی تبریز اعلام شود.

 

بر اساس این گزارش، حوالی ساعت ۲۲:۱۵ دقیقه چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت امسال آتش سوزی مهیبی در سرای «ایکی قاپیلار» بازار تاریخی و مسقف تبریز روی داد که پس از ۵ ساعت خاموش شد.

بازار تاریخی تبریز با داشتن حدود ۵ هزار و ۵۰۰ باب حجره، مغازه و فروشگاه، ۴۰ گونه شغل، ۳۵ باب سرا، ۲۵ باب تیمچه، ۳۰ باب مسجد، ۲۰ باب راسته و راسته‌بازار، ۱۱ باب دالان، ۵ باب حمام و ۱۲ باب مدرسه به ‌عنوان اصلی ‌ترین مرکز داد و ستد مردم تبریز و ایران شناخته می‌شود.

 

این مجموعه با نام مجموعه بازار تبریز در ۲۵ شهریور ۱۳۵۴ با شماره ثبت ۱۰۹۷ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد و در سال ۲۰۱۰ نیز این مجموعه با شماره ثبت ۱۳۴۶ به عنوان یکی از میراث جهانی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

گزارش های غیررسمی حاکی است که بر اثر وقوع آتش سوزی ۳۰۰ میلیارد تومان به مالکان مغازه های سرای «ایکی قاپیلار» بازار تاریخ تبریز خسارت وارد شده است.

این در حالی است که اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز میزان اولیه خسارت بر معماری این اثر تاریخی را ۲۰ میلیارد تومان برآورد کرده است.