به گزارش سخن، یعقوب شیویاری نماینده ی مردم میانه در مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با خبرنگار سخن، در رابطه با واگذاری ماشین سازی به بخش خصوصی گفت:

مزایده یا واگذاری ماشین سازی را به یک سمت و سوی دیگری بردند.

متأسفانه دولت در مورد ماشین سازی و برخی صنایع مشابه، آنطور که باید نمی تواند مدیریت کند. حال بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی که فرمایش مقام معظم رهبری است، دولت موظف است اینها را تحت شرایط خاصی واگذار کند اما به نحوی نیست که با کمترین قیمت یا به کسانی که توانایی مدیریت ندارند، واگذار کنند.

وی ادامه داد: زمانیکه بخواهند ماشین سازی را بر اساس قانون اساسی و با در نظر گرفتن جوانب واگذار کنند، ایرادی ندارد ولیکن باید به کسانی واگذار شود که اهلیت آنها مشخص باشد و توانمند باشند. ماشین سازی یک کارخانه ی بزرگی بود و در زمان خود، در عرصه ی صنعت خوش درخشید و امروزه باید آن را نه تنها در کشور بلکه در خاورمیانه و جهان، بورس کرد. ما انتظار داریم بجای اینکه در این شرایط باقی بماند، روز به روز ارتقا یابد. بنظر بنده شرایط واگذاری باید طبق مقررات باشد و پس از واگذاری نیز نظارت های لازم به عمل آید.

شیویاری اذعان داشت: در رابطه با قیمتی که ماشین سازی را به مزایده گذاشتند، اگر کارشناسی باشد که به نظر مردم اهمیت داده و دلسوز و اهل فن باشد مشکلی پیش نخواهد آمد و این کارخانه با بالاترین قیمتی که به مزایده گذاشته شده، واگذار می شود. اما بنظر بنده اگر این کار بصورت غیر قانونی و غیر کارشناسی انجام گیرد، دوباره به دست نا اهلان خواهد افتاد و دچار ضربه و شکست خواهد شد.

وی گفت: ما انتظار داریم افرادی که به روی کار آمده و آنجا را تحویل می گیرند، این مجموعه را ارتقا و گسترش بدهند.

خیل عظیمی از همشهری ها و جوانان صاحب فکر و خلاق ما آنجا مشغول به کار بودند و کسب درآمد می کردند. درآمدی که از آنجا حاصل میشد نه تنها باعث گذران زندگی خانواده ها می شد، بلکه درصدی از آن به شهرداری و سایر می رسید. لذا با توجه به نظر کارشناس بایستی بالاترین رقم انتخاب شده و این کارخانه واگذار شود.

نماینده ی مردم میانه اذعان داشت: بنده نقدی از مسئولین بخش خصوصی نیز دارم. همانطور که در برخی مصاحبه ها هم می بینیم بدون نظر کارشناس ها واحد های تولیدی یا صنعتی واگذار می شوند و متاسفانه در برخی موارد، خریدار اهلیت ندارد یا واحد ها را با قیمت های پایین و اقساطی واگذار می کنند. حتی ممکن است خریدار تغییر کاربری دهد یا ادوات و زمین را فروخته و مبلغی بالاتر از مبلغ واگذاری بدست آورد.

شیویاری ادامه داد: هدف از واگذاری این است که شخصی دلسوز و با اهلیت، آن واحد را ارتقا داده و برای جوانانمان اشتغال ایجاد کند و باعث شکوفایی صنعت در جامعه شود.

در صورت واگذاری ماشین سازی با قیمت های کارشناسی نشده و به افرادی که صلاحیت ندارند (در هر مقام یا پستی)، بایستی با اشد مجازات با آنها برخورد شود و به جزای خود برسند.