به گزارش سخن، زهرا ساعی نماینده ی مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار سخن گفت: بعد از رخ دادن سیل و بارندگی های شدید مسئولین استان بسیاری از مسائل استان را رصد می کردند. بنده در طی هفته های گذشته چند بار با استاندار تماس گرفتم و اوضاع را رصد می کردیم.

وی ادامه داد: فرماندار تبریز، استاندار و مسئولین اجرایی در صحنه حضور داشته و اوضاع را رصد میکردند، از سد ها بازدید به عمل می آوردند و هم چنین جلسه ی مدیریت بحران در استان تشکیل شد و در هر لحظه میزان بارش علی الخصوص در شهرستان هایی که میزان بارش نسبت به سال گذشته افزایش یافته بود، رصد می شد و گزارش ها به ما ارائه می شد و ما در جریان بودیم و حالت آماده باش در استان آذربایجان شرقی دیده می شد. شکر خدا تا کنون در استان مشکل خاصی نداشتیم.

ساعی افزود: ان شالله در سطح کل کشور هم، مسئولین بتوانند با همدلی و اتحاد ایجاد شده میان ارگان ها و سازمان ها و دستگاه های اجرایی اعم از قوه ی مجریه و سایر نهاد ها و اتحاد مردم، کشور را به وضعیت پایداری برسانند به خصوص در استان هایی که در شرایط بحرانی هستند.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر اسکو گفت: شرایط اضطراری است و در خیلی از استان ها و روستا ها این روزها شاهد سیل بودیم. دولت باید خسارت ها را برآورد کرده و اولویت بندی کند. هم چنین دولت باید بداند چه میزان از زمین های آسیب دیده منازل مسکونی، زمین های کشاورزی بودند و خسارت را تعیین کند و شورای مدیریت بحران در سطح کلان تشکیل شود و برآورد های لازم به عمل آمده و اعلام گزارش کنند.

ساعی ادامه داد: نباید تمام امید ما به دولت باشد چون اعتبارات دولت محدود است. باید در سطح کلان یک سیاست گذاری کلی تشکیل شود تا بتوانند امداد رسانی و زمین های آسیب دیده را باز سازی و مرمت کنند. مردم به ویژه کسانی که مساکن و منازل خود را از دست داده اند در فشار هستند.

وی افزود: متاسفانه بارندگی های اخیر نشان داد که ما در بسیاری از نقاط کشور مسائل زیست محیطی، ایمنی شهر ها و مسائلی که باید در حوزه ی جاده سازی، شهرسازی در نظر گفته شود، رعایت نکردیم. مگر اینکه خشکسالی بوده و بارندگی ها در مسیر رودخانه ها به این شدت نبوده و در این مکان جاده یا خانه ساخته و احداث شده است که باید شناسایی شوند.

ساعی اذعان داشت: ما باید پیش از غافلگیری از این قبیل حوادث، پیشگیری را سر لوحه ی کار خود قرار دهیم. هر استان بایستی وضعیت خود را مشخص کند که اگر در مسیر سیلاب ها چیزی ساخته شده است و باعث تشدید سیل و ایجاد خرابی می شود و باید به اینها ورود پیدا کنند.

وی همچنین در با اشاره به عدم تشکیل جلسه ی فوری در مجلس گفت: به صورت عادی تمامی نمایندگانی که در شهر های آنها دچار بحران سیل شده بودند، در حوزه ی انتخابیه خود حضور داشتند و این مهم تر از حضور آنها در مجلس است.

ساعی ادامه داد: حتی اگر این نماینده ها در مجلس حضور داشتند باید به سرعت به حوزه ی انتخابیه ی خود مراجعه می کردند، زیرا آنجا در شرایط اضطراری است به خصوص استان هایی که سیل آسیب های زیاد و جدی به مردم وارد کرده است.

وی افزود: نمایندگان بایستی اوضاع را رصد کنند و با مسئولین در سطح ملی تماس بگیرند و امکانات و حمایت ها را به استان خود بیاورند، باید در جلسات شورای مدیریت بحران حضور داشته باشند که بحمدالله همکاران ما تا جایی که بنده اطلاع دارم، همگی در حوزه ی انتخابیه ی خود بودند و از دقایق اول شروع سیل کار را دنبال کردند.