به گزارش سخن، صبح امروز ۱۶ اسفند راس ساعت ۱۰:۰۰ مراسم بزرگداشت سالگرد شهید مهدی باکری و سرداران شهید استان برگزار شد.

پس از قرائت آیاتی از قرآن و سرود ملی و گروه سرود دانش آموزی نماینده ولی فقیه حجت الاسلام آل هاشم به سخنرانی پرداخت:

فرمانده محترم کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استعداد و فردی دلسوز و مهربان بود که امروز ما یاد این شهید بزرگوار را در این جلسه گرامی می داریم و به شهدای اسفند ماه درود می فرستیم.

وی بیان کرد: هم چنین میلاد امام باقر را تبریک عرض می کنم. امیدواریم با تاثیر از منش امام باقر در تحقق بخشیدن بیانیه گام دوم انقلاب که در ۲۹ بهمن وعده دادیم که آذربایجان در تحقق این بیانیه پیشگام خواهد بود، تلاش کنیم.

در ادامه پس اجرای دکلمه ای توسط مداح، حاج مهدی قربانی، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سردار محمدعلی جعفری به سخنرانی پرداخت: یاد همه ی شهیدان انقلاب اسلامی و شهدای دفاع مقدس به ویژه شهیدان گرانقدر استان آذربایجان شرقی و علی الخصوص سید شهیدان، مهدی باکری گرامی میداریم.

بدانیم شهیدان چه نقشی در جامعه ی اسلامی ما ایفا می کنند و این آیه پیام شهیدان به ماست: وَلا تَحسَبَنَّ الَّذينَ قُتِلوا في سَبيلِ اللَّهِ أَمواتًا ۚ بَل أَحياءٌ عِندَ رَبِّهِم يُرزَقونَ.

همه ی شهیدان بر اساس این آیه روی جامعه ی خود اثر گذاری می کنند.

بر اساس بیانات مقام معظم در کنگره ی قزوین فرمایش معظم له این است ک شهیدان مایه رونق حیات معنوی جامعه ی ما هستند.

تمامی عوامل پیروزی ها، نصرت ها مربوط به این حیات معنوی است که به برکت خون شهیدان نصیب جامعه ما شده است.

تفسیر حیات معنوی از زبان رهبر، حیات معنوی یعنی روحیه، احساس هویت و هدفداری، یعنی حرکت به سمت ارمان ها و امید به آینده.

وی ادامه داد: تمامی عوامل موفقیت ها و پیروزی های ایران اسلامی مربوط به حیات معنوی و اثرات این معنویت است.

شهدا تا زنده هستند با تن خود از اسلام دفاع می کنند و زمانی که شهید شدند با جانشان.

سردار جعفری گفت: نطق شهدا بعد از شهید شدنشان باز می شود و با مردم حرف می زنند.و خدای متعال در ندای شهید اثر گذاشته است و حرف و پیام آنها روی دل ها اثر میکند و دل ها را منقلب می کند.

طبق آیه شهید بعد از شهادتش از خداوند متعال برای تاثیر گذاری بر جامعه اجازه می گیرد.

عامل حرکت مردم علی رغم فشار ها و تهدیدات اقتصادی و ناملایمات محکم و استوار در این راه، همین شهیدان هستند.

وی بیان کرد: در ادامه رهبر می فرماید برای شنیدن پیام شهیدان گوش شنوا می خواهد ولی گوش ما سنگین است و این پیام هارا درست نمی شنویم.

اگر شهدا به بشنواناند، دیگر گرایش به شرق و غرب و کفر رخت بر می بندد.

خدا را شاکریم که اکثریت مردم ما گوش های شنوایی برای شنیدن و اثر پذیرفتن از حرف شهید دارند. در جامعه ای که مسئله شهادت ماندگار شود مسئله ی شکست وجود نخواهد داشت.

احترام مردم به شهدا و تشیع شهدا با دل های دردمند از نشانه های ماندگاری شهادت است.

علت اینکه این نظام باقی ماند و این نهال از بین نرفت و به درخت تنومند تبدیل شده شهادت طلبی ها، ایثار ها و وارد میدان شدن هاست.

فرمانده کل سپاه اذعان کرد: همه ی این توطئه ها مخصوصا ۸ سال دفاع مقدس با حضور گسترده ی مردم و فرماندهی و مدیریت شهید باکری ها این حماسه ها آفریده شد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در آخر جنگ فرمودند ما در جنگ انقلاب خود را به دنیا ثابت کردیم.

نتیجه ی این حرکت ها در این چهل سال این است که اقتدار آمریکا در دنیا رو به افول و زوال است و آمریکای امروز ضعیف تر از آمریکای ۴ دهه ی قبل است.

وی ادامه داد: متاسفانه هستند تعدادی که خود را باختند و کم آوردند.

قدرت دفاعی جمهوری اسلامی قدرت مثال زدنی است هم در تجهیز شدن موشک ها و توانمندی های علمی و پیشرفت ها با وجود مشکلاتی که وجود داشته، ما باید به این مورد توجه کنیم.

همچنین نقش مردم در دفاع مقدس و امنیت معلوم است. اگر نقش مردم نبود معلوم نبود حوادث ها چه مشکلاتی برای کشورمان ایجاد می شد.

فتنه ی ۸۸ بسیار خطرناک تر از ۸ سال دفاع مقدس بود که همه ی دشمنان دست در دست داده بودند تا این فتنه ی بزرگ را در کشور ما تحت عنوان انقلاب رنگی ایجاد کنند و تصور می کنند اینجا اوکراین است.

 

سردار جعفری بیان کرد: دشمنان نمی فهمند که رمز پیروزی ملت ایران چیست. بی جهت نیست که مقام معظم رهبری بر حضور نیروی جوان و نقش آفرینی آنها در جامعه تأکید می کنند.

اگر این باور در سطوح مختلف و مسئولین اجرایی برای به کار گیری و نقش دادن درست به مردم ایجاد شود در عرصه های مختلف مشکلات سربلند بیرون می آییم.

مشکلات نیاز به هم اندیشی و تفکر و باور عمیق می خواهد و امیدواریم مردم آذربایجان که در پیروزی انقلاب اسلامی پیشتاز بودند و امید مقام معظم رهبری بر خط شکن و پیشگام بودن آنهاست، روز به روز قوی تر شده و مسئولین توجه بیشتری بر این مردم داشته باشند.

و در پایان از همسر شهید تجلی و آقای احسان باکری فرزند شهید باکری تجلیل شده و از کتاب صوتی آقای شهید سردار باکری رونمایی به عمل آمد.