به گزارش سخن نیکو خصلت عضو شورای اسلامی شهر تبریز در گفتگو با خبرنگار سخن در رابطه با ساخت و ساز های غیر قانونی گفت: به دلیل اینکه این نوع از ساخت و ساز ها مزیت هایی دارد، بعضی ها به این کار ادامه می دهند.

در کشور های خارجی و اروپایی اگر کسی ساخت و ساز غیر مجاز داشته باشد حکومت محلی بیمه اش را قطع میکند، ممنوع الخروج و کارت ملی شخص باطل شده همچنین جزو شهروندان آن شهر محسوب نمیشود دیگر از شکایت،  دادگاه  و اینکه تعداد پرونده هایشان زیاد شود خبری نیست. بلکه خیلی ساده  از بسیاری مسائل پیشگیری میکنند. این مسئله در کشورهای اروپایی حل شده است.

وی در ادامه افزود: ساخت و سازهای غیر قانونی مزیت های را برای بعضی از افراد دارد که با تغییر کاربری به خواسته خود میرسند.

برای پیشگیری از این امر باید هیچ کامیونی اجازه حمل مصالح ساختمانی نداشته باشد و باید مجوز ساخت و ساز در حریم تبریز را داشته باشد تا بتواند مصالح حمل کند وگرنه ساخت و ساز غیر مجاز در حریم شهر، محسوب میشود.

این عضو شورا اظهار داشت: شورای شهر در واقع بازوی خدماتی شهر است اما متاسفانه اکنون وضعیت ساخت و ساز های غیر مجاز به گونه ای است که ریشه کن کردن این موضوع بعید به نظر میرسد البته در صورتی که مدیریت کل کشور در این امر ورود پیدا کند تا مشکلات این حوزه کاسته شود امکان پذیر میشود.

نیکو خصلت بیان داشت: «پراک» زیباترین شهر اروپایی تمام ساختمانها ۳ الی ۳/۵طبقه هستند یعنی در این شهر ساختمان ۵طبقه دیده نمیشود.

اگر کسی ساخت و ساز غیر قانونی در این شهر داشته باشد تکلیف مالیاتش مشخص نمیشود، بیمه اش تعلیق میشود، فرزندانش حق تحصیل ندارد و به صورت کلی شهروند آن شهر محسوب نمیشوند.

 

 

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار که دلیل دادن پایان کار به این متخلفان چیست بیان داشت: متاسفانه ما نیز شاهد این نوع تخلفات و قانون شکنی ها هستیم، این دسته از افراد با دعوا کردن، کار را به کلانتری کشاندن، حتی به طور عینی دیده ایم که مامورین شهرداری را میزنند بعضا ما موفق میشویم و جلوی اینگونه قانون شکنی ها را میگریم اما بعضا هم آنها موفق میشوند،

نیکو خصلت اذعان داشت: برای حل این مشکل به عقیده بنده ما باید آب را از سر چشمه ببندیم  زمانی که شخصی با تخلفش امتیازی را به دست آورد مسلما آن تخلف را ادامه میدهد.

حال از طریق تطمیع یا دعوا و عوامل دیگر به خواسته خود میرسد و از این سو بر تعداد پرونده تخلفات شهرداری افزوده میشود.

این عضو شورا خاطر نشان کرد: بیش از۲۰ سال است که شهرداری درآمد پایداری ندارد و همچنین کمک های دولت نیز قطع شده است پس پرداخت این جرایم  نقطه درامد شهرداری ها است.

البته در حاشیه شهر ها تخلفاتی که صورت میگیرد به دلیل نداشتن درآمد کافی ساکنین در واقع درآمدی که برای شهرداری ندارند بلکه شهرداری باید ارائه خدمات در این مناطق داشته باشد از جمله تنظیف سطل های زباله، خیابان ها واصلاح سطوح آسفالت و…. که همه این موارد هزینه بر  برای شهرداری است.

 

 

نیکو خصلت در رابطه با عملکرد شورا و شهرداری در سال ۹۷ بیان داشت: در شورای فنی اتفاقات خوبی افتاده است همچنین در گیر و دار منابع مالی اندکی که داشته ایم مدیریت قابل قبولی از شهرداری دیده ایم.

وی در پایان گفت: البته کار بسیار سنگینی در پیش رو داریم. همچنان سیستم های غلطی در شهرداری ها وجود دارد که باید اصلاحشان کنیم. میبینیم که وحدت رویه و وحدت فرماندهی منظمی نداشته ایم. به عقیده بنده باید یک سیستم نظارتی درست به صورت آنلاین، شهرداری را پایش کند.