به گزارش سخن، روزنامه ایندیپندنت در مطلبی نوشت: در ادامه تنش میان اسلام آباد و دهلی نو، مقامات هندی از ورود سه جنگنده پاکستانی به حریم هوایی این کشور خبر دادند، در عین حال ارتش پاکستان اعلام کرده است که دو جنگنده هندی را در حریم هوایی خود در کشمیر ساقط کرده است.

 

در ادامه بالا گرفتن تنش های سیاسی میان دهلی نو و اسلام آباد منابع خبری نیز امروز چهارشنبه گزارش دادند دو فروند جنگنده ارتش هند در منطقه «بودگام» در کشمیر سقوط کرده و خلبانان آن کشته شدند.

 

برخی منابع نیز از اسارت یکی از خلبانان هندی توسط نیروهای پاکستانی خبر دادند.

 

رسانه های هندی اعلام کردند در عملیات رهگیری و رویارویی بین جنگنده های ارتش این کشور و سه فروند جنگنده ارتش پاکستان بر فراز کشمیر، دو فروند جنگنده هندی سقوط کردند.

 

دست کم سه فروند جنگنده پاکستان وارد حریم هوایی کشمیر تحت کنترل هند شدند. هند سه فروند جنگنده ارتش پاکستان را به نقض حریم هوایی بر فراز منطقه کشمیر متهم کرد.

 

پلیس پاکستان در عین حال اعلام کرد در حملات توپخانه ای امروز چهارشنبه هند به کشمیر پاکستان، ۶ غیرنظامی کشته شدند.

 

با گذشت یک روز از حمله هوایی هند به خاک پاکستان، تنش های دو کشور علاوه بر اینکه در سطح سیاسی و دیپلماتیک تشدید شده اوضاع در مرزهای زمینی این دو کشور همسایه را نیز به شدت متشنج است.

 

در تازه ترین درگیری های مرزی میان پاکستان و هند در نوار مشترک مرزی کشمیر، دو طرف اقدام به تبادل آتش سنگین کردند.

 

دیروز رسانه های هندی به نقل از مقامات این کشور اعلام کردند در حمله جنگنده های نیروی هوایی هند به پایگاه شبه نظامیان در خاک پاکستان ۲۰۰ تا ۳۰۰ شبه نظامی کشته شدند. این در حالی که سخنگوی ارتش پاکستان اعلام کرد جنگنده های هندی حریم هوایی پاکستان را در امتداد خط کنترل مرزی نقض کردند و با مشاهده واکنش سریع جنگنده های پاکستانی به سرعت مجبور به ترک منطقه شدند.

 

این نخستین بار از سال ۱۹۷۱ تاکنون است که جنگنده‌ های نیروی هوایی هند از خط واقعی کنترل عبور کرده و وارد حریم هوایی پاکستان شده‌ اند.

 

آمریکا طی بیانیه ای هند و پاکستان را به خویشتنداری دعوت کرده است. «مایک پومپئو» وزیر خارجه آمریکا از پاکستان خواست علیه گروه های تروریستی در خاک خود اقدام کند.

 

«سوشما سووارج» وزیر خارجه هند امروز چهارشنبه در چین اطمینان داد کشورش پس از حملات هوایی به خاک پاکستان به دنبال افزایش تنش با این کشور نیست.

 

سووارج گفت: هند به دنبال افزایش تنش نیست و با مسئولیت پذیری و خویشتن داری واکنش نشان خواهد داد. وی گفت دهلی نو روز سه شنبه به هدفی محدود حمله کرد که اردوگاه آموزشی گروه تندرو «جیش محمد» بود.

 

وزیر خارجه هند تاکید کرد این عملیات نظامی نبود زیرا در آن هیچ یک از تاسیسات نظامی پاکستان هدف قرار نگرفت.

 

دهلی نو روز سه شنبه اعلام کرد این حملات پیشگیرانه را در پاسخ به حمله انتحاری ۱۴ فوریه در کشمیر هند انجام داده است که طی آن بیش از ۴۰ شبه نظامی هندی کشته شدند. جیش محمد مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

 

حملات هند، نگرانی ها را در مورد بالا گرفتن تنش میان این دو همسایه و رقیب افزایش داده است زیرا هر دو کشور سلاح هسته ای در اختیار دارند و در گذشته چند بار به ویژه در ارتباط با کشمیر جنگیده اند.

 

اسلام آباد این حمله غیر منتظره را محکوم کرد و وجود اردوگاه تروریستی در شمال شرقی پاکستان و در حوالی کشمیر را رد کرد. پاکستان وعده داد که در زمان و مکانی به انتخاب خود به این حمله پاسخ خواهد داد.

 

چین متحد دیرینه پاکستان، روز سه شنبه دو طرف را به خویشتن داری دعوت کردند.

 

این در حالی است که «شاه محمود قریشی» وزیر خارجه پاکستان در تماس تلفنی با دبیرکل سازمان همکاری اسلامی نسبت به دعوت شدن هند به اجلاس این سازمان اعتراض کرد.

 

وی از دبیرکل سازمان کنفرانس همکاری اسلامی خواست که این سازمان علاوه بر محکوم کردن تهاجم هند، از دیگر اعضای این سازمان بخواهد که این رویکرد هند را محکوم کنند.