به گزارش سخن، صبح امروز  (۱۳۹۷/۱۱/۱۱ )رأس ساعت ۹ صبح جشنواره ای تحت عنوان هفتمین جشنواره فرهنگی هنری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سالن آمفی تاتر پارک موزه شمیم شهرک یاغچیان تبریز برگزار شد.

بعد از اجرای سرود ملی و آیاتی از کلام الله مجید و عرض احترام به ساحت امام هشتم مراسم آغاز شد.

ساعت ۹:۱۷ گروه تواشیح سپاه سلمان از سیستان و بلوچستان سرودی اجرا کردند.

سپس رجبی، دبیر کل جشنواره، به سخنرانی پرداخت و گزارشی از جشنواره هفتم ارائه کرد که در این باره اظهار کرد :

 ۱۳۰۱ اثر هنری دریافت شده که منهای آثار  ۲۹۲ اثر شعر، قریب ۱۰۰۰ اثر هنری در ۹ وجه ارائه شده است.

وی ادامه داد: ما در ۱۰ بخش آثار را دریافت کردیم

۴ بخش هنر های تجسمی ،کاریکاتور عکس و خوش نویسی

 ۵ بخش شامل سرود و تواشیح، کلیپ، نماهنگ، اجرای حماسی و یک بخش اختصاص به کنگره ی شعر داشت.

در بخش کاریکاتور ۲۹ کاریکاتوریست در بخش پاسداران ۵۳ اثر

عکاسی ۱۱۷ نفر ، ۷۵ اثر

 پوستر۷۲ نفر، ۱۰۵ اثر

جمع خوانی۱۴۱ نفر، ۱۶ گروه سرود و بیست اثر

در بخش کلیپ ۵۳ نفر , ۷۳ اثر

در بخش شعر ۱۷۳ نفر، ۳۰۳ اثر

مجموع آثار ۹۴۳ نفر و ۱۳۰۱ اثر

همه ی این افراد شاغلین سپاه هستند و آثار تولیدی درون سپاه است.

دبیری جشنواره گفت: در حوزه ی سربازان هم ردیف اختصاصی عرضه کردیم و قریب ۱۱۵ نفر، ۱۴۵ اثر ارائه کردند و اثر هنریشان در دبیرخانه وجود دارد.

وی افزود کنگره ی فرهنگ و هنر در آستانه ی ۴۰ سالگی انقلاب یک رونمایی جدید است اگر تا کنون با جبهه ی مقاومت میشناختند ما اکنون در چهل سالگی انقلاب عرصه ی دیگری ارائه خواهیم داد.

 رجبی ببان کرد: در این کنگره علاوه بر دریافت آثار و داوری قریب ۳۰ نفر، از آثار رسیده ۴۰ اثر منتخب بصورت نمایشگاه قابل مشاهده است.

سعی کردیم با این کار بخشی از فعالیت شما را به نمایشگاه بگذاریم.

بعد از ایشان، مسعود پناهنده از دانشگاه افسری امام حسین (ع) به اجرای برنامه و تک خوانی و گروه سرود دانش آموزی شهید تجلی به اجرای سرود و  سپس هنرمند پاسدار امیری از دانشگاه بقیة الله به تک خوانی پرداختند.

و سپس سردار خرم فرمانده سپاه عاشورا به سخنرانی پرداختند که وی اظهار داشت :

این رویش های ارزشمندی که ما از دیروز در این مجلس شاهد بودیم بسیار برایمان ارزشمند بود. هم مداحان و هم شعرای گرانقدر رویش های انقلاب بودند. و همه بعد از انقلابی بودند

وی افزود: ما افتخار می کنیم که در شهر اولین ها و در میان هنری ها از جنس اولین ها هستیم. خط نستعلیق که اخیرا ثبت جهانی شده،  کتابخانه ی دولتی نمایشنامه ی تئاتر، اولین عکاسی، اولین سینما و شعرای معروف،خواستگاه شعر مرثیه، این ها همه جزو اولین های فرهنگ و هنر است که در تبریز اتفاق افتاده است. 

وی گفت: اکنون پاسداران انقلاب به نمایندگی ولی فقیه با این انسجامی که دارند امروزه ۴۰۰ شاعر انقلابی داریم. پاسداران انقلاب در همه ی عرصه های هنری دارای خصوصیات و ویژگی هایی هستند که ما خدا را شاکریم.

 سردار خرم تصریح کرد: هنرمند اسلامی خلاقیتش را در جهت زنده کردن باور های درونی خویش استفاده می کند و جلوه ای از صفات الهی آشکار می شود.

وی افزود:همه ی هنر ها زیباست.

الحمدالله ما رهبری داریم که از  همه ی هنر ها ایده آل است و نگاه ویژه دارند. اگر مقام معظم رهبری در حوزه ی شعر و هنر ما ورود پیدا نمی کرد هنر و شعر ما به سمت دیگری می رفت. ما امروز زنده بودن هنر را در کشور از نگاه مقام معظم رهبری شاهد هستیم. هنرمندان ما امروزه در ۳ حوزه می درخشند و در دنیا بی بدیل است که عبارتست از: شهدای انقلاب، امام شهدا و دفاع و مقاومت که باعث شده به هنرمندان ما یک هویت جدید داده شود.

سردار خرم اذعان کرد: دعوت ستیزی در شعر انقلابی بسیار برجسته است.روشن فکران غربی وقتی در حوزه هنر ورود میکنند جز تشویق به بعد مادی چیزی ندارند. بازگشت به خویستن و مبارزه با تفمر غربی از ویژگی های بارز شعر های انقلاب است.

خصوصیت دیگر شاعران انقلابی پیوند حماسه با عرفان است، تربیت بدون حماسه ارزش ندارد، دفاع مقاومت بدون عرفان هم ارزش ندارد.

وی در پایان گفت: انقلاب اسلامی در شرایط دشوار امروز، هنرمندانی از طریق دوربین و قلم و صوت در برابر این حجم از سختی ها مقاومت می کنند و این مقاومت ، محصول هنرمندان انقلابی ماست و در دنیا برای انقلاب طرفدار و ارتش جمع کرده اند.

سپس کلیپی از استاد اسفندیار قره باغی پخش شد و این بزرگوار دقایقی به سخنرانی پرداختند.

و در ادامه گروه سرود سربازان خدمت به اجرای فطعه ای پرداختند.

هنرمند ارجمند حسین جاودان از سپاه پاسداران استان البرز نیز به تکخوانی پرداخت.

پس از وی مهدی سعیدی از محبان حضرت مهدی( عج)  از استان سمنان به سخنرانی پرداخت.

انتهای خبر//