به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سخن به نقل از فارس، سالانه آمارهای زیادی در خصوص گازگرفتگی منتشر می‌شود و این آمار با وجود توصیه‌ها و هشدارها روند روبه رشد به خود می‌گیرد به‌گونه‌ای که تنها در فصول سرد سال شاهد مسمومیت و مرگ ده‌ها نفر بر اثر گاز گرفتگی هستیم.

با آغاز فصل سرما و استفاده از وسایل گازسوز، هرساله تعداد زیادی از هموطنان جان خود را در اثر مسمومیت با مونوکسیدکربن از دست می‌دهند. این گاز، گازی است بی‌بو و بی‌رنگ و به‌طور ظاهری قابل مشاهده نیست و در اثر سوخت ناقص مواد سوختی و عموما در فضای بسته ایجاد می‌شود. هر چند مسمومیت بر اثر نشت گاز مونو اکسید کربن منحصر به فصول سرد سال نیست و در بسیاری از روزهای گرم سال نیز شاهد آن هستیم ولی متغیر این آمار در فصول سرد سال روند روبه رشد را نشان می‌دهد.

در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی به‌خصوص در محیط‌های دربسته و فاقد اکسیژن ممکن است این گاز تولید شود. گازی که به علت عملکرد نامناسب وسیله گرمایشی (در اثر) سوخت ناقص، نصب نادرست یا استفاده ناصحیح از آن ایجاد می‌شود. غلظت مونوکسید در مقادیر بسیار پایین نیز برای انسان خطرناک و کشنده است.

گاز مونوکسید کربن، گازی بی‌رنگ، بی بو که با شروع فصل سرما، هزاران نفر را به کام مرگ کشانیده و یا به‌خاطر مسمومیت راهی بیمارستان ‌می‌کند، قاتلی نامرئی که همواره در کمین نشسته است که متأسفانه هر ساله فصل سرما را با قاتل خاموش، آغاز و به پایان می‌رسانیم بخاری و آبگرمکن‌‌ها در زمره وسایل گرمایشی هستند که این روزها، قاتل نامرئی را میهمان ناخوانده‌ منازل ساخته که در اغلب موارد سهل‌انگاری و نبود آگاهی لازم از سوی خانواده‌ها ، شرایط را برای تشدید این‌گونه حوادث هموار می‌سازد.

حوادثی که ناشی از نشت گاز مونوکسید کربن است و جان بسیاری از افراد را به خطر می‌اندازد که مهم‌ترین عامل آن بی‌احتیاطی و نداشتن دقت و آگاهی کافی در خصوص استفاده از بخاری‌های گازی، آبگرمکن‌ها و همچنین رعایت نکردن اصول ایمنی است که متأسفانه هر ساله شاهد افزایش چشم‌گیر مسمومیت و مرگ تعدادی از هموطنان ناشی از نشت گاز مونوکسید کربن هستیم که این روزها با آماری تکان دهنده و البته نگران‌کننده سپری می‌شود.

گازگرفتگی ۴۲۸ نفر در آذربایجان‌شرقی/ افزایش خانه‌های مجردی در آذربایجان‌شرقی

فرزاد رحمانی ، رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان آذربایجان‌شرقی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، آمار حوادث ناشی از گازگرفتگی در ۹ ماهه سال جاری را ۴۲۸ نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد، ۲۷۷ نفر مربوط به تبریز و ۱۵۱ نفر مربوط به سایر شهرستان‌هاست.

وی ادامه داد: از قرار دادن آبگرمکن در رختکن حمام و فضای بسته خودداری کرده و فاصله‌ حمام و محل نصب آبگرمکن باید رعایت شود و دودکش‌ها را  به‌ طور دوره‌ای به خصوص هنگام وزش باد چک کنید.

رحمانی، ضمن تأکید بر عدم استفاده از بخاری‌های بدون دودکش و قرار دادن لوله بخاری در آب که منجر به جذب گاز co  توسط آب و وارد کردن گاز مونوکسید کربن به محیط می‌گردد، خاطرنشان کرد: شهروندان باید از باز بودن مسیر بخاری اطمینان حاصل کنند و همواره به گرم بودن لوله بخاری که دلیل برقرار بودن تهویه و خارج گشتن مونوکسید کربن از محل است توجه کنند.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: بهترین اقدامات در صورت وجود علائمی نظیر سردرد، سرگیجه و حالت تهوع به‌طور دسته جمعی در افراد، باز کردن در و پنجره‌ها و خارج کردن افراد و قرار دادن آنها در محیط آزاد تا رسیدن اورژانس است.

قاتل نامرئی جان ۱۶ آذربایجانی را گرفت

محمدعلی فتح‌الله‌زاده، سخنگوی شرکت گاز آذربایجان‌شرقی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در تبریز، آمار  تعداد کل حوادث ناشی از مصرف گاز طبیعی در  ۹ ماهه سال‌جاری را ۱۲۸ مورد اعلام کرد که منجر به فوت ۱۶ نفر از هم‌استانی‌های عزیز شده است و افزود: گاز طبیعی با وجود رفاه و آسایشی که برای هموطنان فراهم می‌کند اگر به طور درست و ایمن مصرف نشود مخاطراتی را به همراه خواهد داشت.

وی با اشاره بر اینکه ۴۵ نفر طی سال گذشته با کوچک‌ترین سهل‌انگاری جان خود را از دست داده‌اند، خاطرنشان کرد: با مقایسه آماری انجام گرفته در ۹ ماهه سال گذشته، ۱۰ درصد  در تعداد کل حادثه، ۷ درصد در حوادث ناشی از نشت گاز و آتش‌سوزی، ۴۵ درصد در نشت گاز مونوکسید کربن و در خصوص تعداد متوفی ناشی از گازگرفتگی، ۳۳ درصد کاهش را شاهد هستیم، اما متأسفانه در رابطه با تعداد مصدومان ناشی از انفجار و آتش‌سوزی نسبت به سال گذشته با ۳۱ درصد افزایش مواجه شده‌ایم.

آمار بالای حوادث در شهرها نسبت به روستاها

فتح‌الله‌زاده ادامه داد: ۱۶ نفر فوتی طبق آمار ۹ ماهه اول سال‌جاری که در همین بازه زمانی در سال گذشته، ۲۴ نفر فوتی را شاهد بودیم و امیدواریم که با همیاری و مشارکت مردم در رعایت نکات ایمنی و با کمک رسانه‌ها، تلفات ناشی از مصرف گاز کاهش یابد طبق مقایسه انجام گرفته، تعداد حوادث در شهرها نسبت به روستاها بیشتر است، به‌ این‌گونه که در مقابل ۹۲ حادثه در شهرها، ۳۶ مورد حادثه را در روستاها شاهد هستیم.

وی ادامه داد: شرکت گاز استان همه ساله با صرف هزینه‌های گزاف در راستای عمل به مسوولیت اجتماعی نسبت به اطلاع‌رسانی  اقدام می‌‌کند اما برای کاهش تعداد حوادث، تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط باید کمک کنند.

شهرستان‌های مرند، مراغه و سراب رکورددار حواث گازی

سخنگوی شرکت گاز آذربایجان‌شرقی، بیشترین آمار حوادث را در شهرستان‌های مرند، مراغه و سراب اعلام کرد و گفت: بر اساس گزارشات ارائه شده، بیشترین حوادث ناشی از آتش‌سوزی و انفجار به دلیل  نشت گاز از شیر مصرف به جهت عدم نصب درپوش، نشت گاز به دلیل پارگی شیلنگ صورت پذیرفته است و استفاده از دودکش‌های غیراستاندارد آکاردئونی همچنین عدم رعایت قطر مناسب ناشی از حوادث گازگرفتگی است.

عدم استفاده از لوله‌بخاری‌های آکاردئونی

وی با تأکید بر این مطلب که تنها دانستن نکات ایمنی کافی نیست، بلکه باید به آن عمل کرد، ادامه داد: از مشترکان محترم درخواست می‌کنیم در صورت هرگونه تغییرات در سیستم داخلی لوله‌کشی منازل از شرکت‌های ذیصلاح که مورد تأیید سازمان نظام مهندسی هستند، انجام دهند و با اشاره بر روایتی که دوراندیشی قبل از انجام کار از پشیمانی بعد از آن  در امان می‌دارد از مردم درخواست کرد، قبل از نصب وسایل گازسوز، مسیرهای دودکش را کنترل کرده و وسایل گازسوزی که انتخاب می‌کنند، باید استاندارد و دارای برچسب انرژی باشد.

فتح الله‌زاده، بررسی مسیر دودکش‌ها را مهم دانست که عمده‌ترین حوادث ناشی از نبود دودکش و کلاهک اچ شکل (H) است و افزود: ۲۶ مورد طبق آمار حوادث، مربوط به مستأجران است که به دلیل کوتاهی در رابطه با عدم کنترل مسیرهای دودکش انجام گرفته به هر حال توصیه می‌شود، قبل از نصب وسایل گازسوز، مسیرهای دودکش‌ها را کنترل کنیم و استفاده از لوله‌های آکاردئونی و نصب آبگرمکن در رختکن حمام خودداری کنیم، حتماً باید دودکش‌ها دارای کلاهک اچ شکل (H) بوده و یک متر از پشت‌بام فاصله داشته باشد، نشت و انفجار گاز اکثراً به دلیل نامناسب بودن شیلنگ و افزایش  آن و نداشتن بست صورت می‌پذیرد.

وی خاطرنشان کرد: ۴۹ حادثه در مناطق پنج‌گانه تبریز و ۷۹ مورد حادثه در شهرستان‌ها از ۱۲۸ مورد حادثه گفته شده به خود اختصاص داده‌اند.

همواره فصل سرما که از راه می‌رسد قاتل خاموش، سوژه داغ رسانه‌های خبری می‌گردد و همه از آن بحث می‌کنند، باید از خود پرسید دلیل اصلی اینکه قاتل خاموش خانواده‌ها  را داغدار می‌کند چیست، آیا خود ما کوتاهی می‌کنیم که قاتل نامرئی سراغی از ما می‌گیرد آری حادثه هیچ‌گاه خبر نمی‌کند اما با قدری دقت و قبول مسوولیت در قبال برخی حوادث که شاید خود، مجری پدید آوردن آن باشیم، می‌توان جان سالم از برخی حوادث به‌در برد، شایسته است این روزها خانواده‌ها دقت بیشتری در رعایت هر چه صحیح نکات ایمنی به کار گیرند تا دیگر شاهد حوادث تلخ نباشیم.