وقتی انسانی، خصوصا مسلمان، سگی را در بغل گرفته یا نان و غذاهای خریداری شده اش را در کنار سگ قرار می دهد یا به سگ لباس پوشانیده به همراه دارد و به جای فرزند و اعضای خانواده با سگی مانوس می گردد، ناخودآگاه متاثر و متاسف می گردیم که خدایا این حیوان چه تقصیری دارد که به دست فردی که مصداق آیه ۱۷۹ سوره اعراف (وَ لَقَدْ ذَرَأْنا لِجَهَنَّمَ کَثيراً مِنَ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ لَهُمْ قُلُوبٌ لا يَفْقَهُونَ بِها وَ لَهُمْ أَعْيُنٌ لا يُبْصِرُونَ بِها وَ لَهُمْ آذانٌ لا يَسْمَعُونَ بِها أُولئِکَ کَالْأَنْعامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُولئِکَ هُمُ الْغافِلُونَ) است، افتاده است.

مگر شان انسان و آن هم از نوع مسلمان، چقدر قوه عقلش تعطیل و چقدر هوای نفس بر روحیه ی عقلانیش غلبه کرده است که به جای مانوس شدن با فرزند و اعضای خانواده و انسانهای متعالی، روحیه ی حیوانیش بر روح الهی خویش غلبه و سگ را برای خود همدم و مونس قرار داده است.

البته فرهنگ خبیث و خطرناک غیر الهی، حاصل غفلت از ارزش ها و توجه به تمایلات طبیعی بشریت می باشد که آسیب ها و تهدیدات هر زمان را بوجود می آورد.

شان هر انسانی در آیات ۷ به بعد سوره ي مباركه ي مطففين، ما بین اعلی علیین و اسفل السافلین است که هر شخص بنا به سعی و توکل می تواند این فرآیند را که در کنار تعادل و تکمیل بشریت ( آیه ۷۲ سوره ص فَإِذَا سَوَّيْتُهُ وَنَفَخْتُ فِيهِ مِنْ رُوحِي فَقَعُوا لَهُ سَاجِدِينَ ) می باشد، طی کند.

در واقع انسان های غافل از رحمت های عام الهی، از رحمت های خاص الهی نیز بی بهره اند در حالیکه همه موجودات جن و انس می توانند با بهره مندی از رحمت های خاص الهی نیز دست یابند و با شناخت و مداومت در راه شکر و صبر علاوه از بخشش خطاهای گذشته به مدارج فراتر از انسانی به اذن خدا دست یابند که متاسفانه به دلیل کم توجهی و بها ندادن به آموزه های الهی تنها به سراغ نیازها و تمایلات طبیعی رفته و از حیث روح الهی ضعیف و کور می گردند که به جای صله رحم، تربیت فرزند و محبت به همسر، والدین و اعضای دیگر خانواده و بشریت، خود را در سطح پست حیوانی مشغول و محشور می کنند.

واردات و تولید خوراک سگ و گربه، درمانگاه و خدمات مختلف رسیدگی به سگ و گربه به اندازه ای رو به افراط گشته است که این کوردلان سرمایه دار، به جای کمک به فقرا و نیازمندان مسلمان در جامعه، چندین برابر هزینه معاش یک خانواده را روزانه به عنوان سرگرمی به کارهای نا روا هزینه می کنند و بی شرمانه با قرار دادن عکس و فیلم خود به همراه سگ و گربه افتخار و غلط های خود را ابراز و فرهنگ جامعه را مسموم می کنند. این ها مصداق آیه ی شریفه ی ۱۸ سوره بقره ( صُمٌّ بُكْمٌ عُمْيٌ فَهُمْ لَا يَرْجِعُونَ) هستند.

 فرید صادقیان