به گزارش سخن محرم محمد زاده عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز در رابطه با ریشه فساد بیان کرد:

در جلسه هفته گذشته بنده در سخنرانی نطق میان دستور بیان کرده ام که عده ای باعث میشوند فساد در شهرداری نهادینه شود و شهروندان اعتماد خود را نسبت به شهرداری از دست دهند این در حالی است که به طنز کنایه ایی نیز بیان کرده ام اما از شخص خاصی نام نبرده ام و به کسی هم اشاره ای نکرده ام ولی ظاهرا این کنایه بنده به خیلی ها برخورده و چنان وانمود میکنند که گویا شهرداری یک مدینه فاضله است و تقریبا هیچ کس تا به حال چنین جراتی به خود نداده که از شهروندان رشوه طلب نماید، در این میان عده ای کار خود را تعطیل نموده اند و بر علیه بنده طومار جمع کرده اند که از آنها عذر خواهی کنم در حالی که در ضرب المثل ترکی گفته اند(گوروشن کنده بلد چی لازیم دئیل).
وی همچنین افزود:
بنده منتخب مردم هستم وظیفه ام نظارت و رسیدگی به مشکلات مردم است.
اینکه در شهرداری چه میگذرد و بعضی ها که چه کارها که انجام نمی دهند و از موقیعت هایشان چه استفاده های که نمی کنند.
به هر حال مردم و مراجعه کننده گان خیلی از اطلاعات را به نماینده خودشان می رسانند.
بعضی ها عین کبک سرشان را زیر برف کرده اند و خیال میکنند خیلی زرنگ هستند و هیچ کس از هیچ کار آنها خبر ندارد، بنده منتخب مردم هستم و قطعا در مقابل تخلفات بعضی ها سکوت نخواهم کرد هر چند که بعضی از مدیران برعلیه بنده طومار جمع کنند.
وظیفه بنده این نیست که با سکوتم منافع بعضی از مدیران فاسد را حفظ کنم.

بعضی از آقایان مدیر طوماری را به عنوان شکایت از بنده امضاء و عنوان کرده اند که در بلدیه تبریز، شهر اولین ها به هیچ وجه در طول تاریخ فسادی رخ نداده است و شورا به اعتبار آنها لطمه وارد کرده و باید عذرخواهی کند در غیر اینصورت به دادستانی شکایت خواهند کرد و شورا را محکوم خواهند کرد که چرا گفته رشوه در شهرداری نهادینه شده است.
بنده نيز میگویم خوب اگر فساد نیست شما آقایان چرا کاسه داغ تر از آش شدید و خودتان را به این ور آن ور میزنید.
آنکه حساب اش پاک است از چیزی نباید باکی داشته باشد یکی از آقایان از موقعیت خاص خودش سوءاستفاده و حق دیگران را ضایع کرده است. (اوتو اوز قاباغینا دئشیب)
بنده گفتم آقای فلان مدیر شما به واسطه اینکه در شهرداری صاحب مقام اید و مدیر هستید هر روز چرا باید روزنامه های شما را شهرداری بخرد، چرا باید کارمندان آنها را به زور بخوانند و یا این همه آگهی و ریپورتاژ را چرا فقط شما میتوانید بدست بیاورید.
توضیح بدهید که از سال ۹۱ حدودا چه قدر کاسب شده اید ؟
این باعث گردید تا حرفهایم به مذاق مدیر خاص خوش نیاید و به دنبال انتقام جویی بر علیه بنده طومار جمع کند و سرمقاله نویس اش هم بر علیه بنده یکی دوخط بنویسد که بنده را بترساند.
در زبان ترکی مثالی هست که می‌گوید
( سوزی آت یئره، سوز صاحابی گوتوره ر).
مردم به بنده رای نداده اند که کارهای غلط بعضی از مدیران و افراد سود جو را چشم پوشی کنم من کارم در شورای شهر نظارت است، آنان که به من رای داده اند به من اعتماد کرده اند اگر دنیا را هم به من بدهند ذره ایی خیال خیانت ندارم و کسانی که در سر خیال خیانت دارند مطمنا دستشان را رو خواهم کرد.
از شهردار پرسیدم شنیده ام بعضی از مدیران حقوقهای نجومی میگیرند
بعضی ها در چند هیئت مدیره عضو هستند و از هر کدام میلیونها تومان کسب در آمد می‌کنند، زمان اداری جلسه برگذار می‌کنند حق جلسه میگیرند،اضافه کاری میگیرند؟ به هر حال شهردار از جواب دادن طفره رفت و معاونانش و مدیرانش برعلیه بنده طومار جمع کردند که دهانم را ببندند که مبادا پا را درازتر از گلیم خود نگذارم که البته بسی خیال خام نمودند، در حالی که گفته اند بترس از کسی که جز خدا کسی را ندارد.
کسی که تا به حال درست و به حق کار کرده و هر روز در کار جمع آوری زباله هست و در سرما و گرما با جان دل کار میکند چرا اثری از امضای او نیست ولی آنهایی که از شهرداری در آمدهای میلیونی دارند بر علیه بنده گارد گرفتند بنده از کسی نمی‌ترسم، چون منتخب مردم شهرم هستم و وظیفه ام بیان این مشکلات است. وقتی میگویم فلان شهردار چطور شده در عرض مدتی کوتاه آپارتمان ۹۰ متری اش را تبدیل به آپارتمان میلیاردی کرده است آخر مگر از شهرداری چه قدر میگیرد که اینگونه در زندگی اش تحول ایجاد شده.
بر علیه بنده طومار امضاء میکنند و بعد میگویند تو باید عذر خواهی کنی!!!
البته شهردار میبایست در انتخاب بعضی از مدیران و معاونانش کمی دقت میکرد که اینگونه به نماینده و منتخب مردم خط و نشان نکشند تا بعضی از اهداف هایشان را بدون مزاحم پیش ببرند.
متاسفانه بعضی ها فکر میکنند که مردم برده آنها هستند و اینها از مادر مدیر زاده شده اند و هیچ کس نمی توان در مقابل آنها قد الم کند.
البته چند سال پیش بعضی از مدیران و متخلفان شهرداری دستشان رو شد که انشالله در چند روز آینده حکم جزایی آنها به طور قطع اجرا خواهد شد تا انشالله درس عبرتی باشد برای سایرین.
به پیشنهاد بنده ای کاش ابتدا تمام اموال و دارایی های مدیران و خانواده های درجه یکشان ثبت گردد و اگر بیشتر از نسب درآمدشان مال اندوزی کنند به جزای اعمالشان برسند و در گوشه ی زندان انقدر بمانند تا بپوسند.
بلکه دست از قلدر بازی و سو استفاده از موقعیت شغلی را به باد فراموشی بسپارند.

این عضو شورا در رابطه با سر انجام
شکایت عده ای از مدیران شهرداری گفت:
بنده از حرف خود باز نمیگردم و بجز خدا از کسی ترسی ندارم وظیفه بنده این است که از حقوق مردم در شورا دفاع کنم.
معتقد هستم در بعضی از قسمت های شهرداری فساد هست، و نمیشود آن را کتمان نمود خلاصه باید از جایی شروع شود ای کاش مردم خودشان هم کمک و کسانی که از مردم رشوه گرفته اند خودشان بیایند معرفی کنند.آنموقع به یقین آرام آرام ریشه رشوه خشکانده می‌شود.
البته عده ای از مدیران ما از طریق پارتی به این جایگاه رسیده اند و تخصص لازم را ندارند وشایسته سالاری عملا در بعضی از جاها وجود ندارد.
از مردم شریف و عزیز میخواهم که مشکلات را به نماینده گان پارلمان شهریشان ارائه دهند تا ما نیز از مدیران زحمت کش قدردانی کنیم.
همچنین در شرکت همشهری هم بنده سئوال هایی از شهردار دارم که نحوه پرداخت پاداش هیئت مدیره ها چگونه هست؟
در آمد این شرکت بر اساس چیست؟
چطور توانسته اند صاحب میلیاردها تومان پول باشند، املاک خاوران را چطور مالک شده؟

حال اگر از وضیعت خیابانهای شهر تبریز بگویم واقعا راضی کننده نیست شما بروید سایر کلانشهرها را بگرددید و خودتان قضاوت کنید؟
وقتی میگویم در سیستم مشکل هست همین شهرداران مناطق طومار امضاء میکنند در حالی اینها باید در کوچه ها در بین مردم باشند، وقتی که تمام کارکنان فلان منطقه و مردم از شهردار مثلا فلان منطقه اظهار گلایه مندی و رضایت کافی ندارند خوب پس یک جای کار ایراد دارد؟
وقتی میگویم با مردم مهربان باشید آنها رعییت های شما نیستند که بیایند چندین ساعت پشت درهای بسته شما انتظار بکشند.
چرا دفتر کارتان مانند کاخ هست و هر مدیر میانی برای خودش چه تشکیلاتی که ندارد.
چگونه است که شهر تبریز زمانی شهر اولین ها بود حال در رتبه آخرین ها قرار دارد.
بنده به اصفهان، تهران، شیراز و یزد بسیار سفر کرده ام، وضعیت آنها را از نزدیک دیده ام این مشکلات در آنجا بسیار کمتر است با ارباب رجوع ها با مهربانی رفتار میشود و کارشان در حداقل زمان ممکن به اتمام میرسانند؟
در تبریز بعضی از مدیران علاقه ندارند تمام وقت خودشان را در اختیار آبادی شهر خودشان بگذارند.
وقت نمی‌کنند به مشکلات شهر برسند چون در بیرون از اداره کارهای پردرآمدی را برای خودشان دارند.
باید فرهنگ سازی کنیم که مردم هم در کارهای خلاف عرف از جمله به دادن رشوه علاقه نشان ندهند که کارشان زودتر حل شود.
من از مردم خواهشی که دارم، این است که اگر کسی از آنها پیشنهاد وقیحانه ایی داشت کلا مقاومت کنند و مراجع ذی صلاح را از درخواست آنها مطلع کنند.
بنده چند ماه گذشته به کشور ژاپن سفر کرده بودم در حالی که به راحتی با مدیران شهری آنجا دیدار داشته ام و مراحل و سختی های که در ایران بود را در آنجا ندیدم، حال در تبریز ملاقات با مدیری ماهها زمان میبرد و در آخر بی نتیجه برمیگردیم.

محمد زاده در رابطه با نظارت درست اظهار داشت:
کمیسیون تحقیق، نظارت، ارزیابی که به ریاست دکتر آجودان زاده و بنده نیز نائب ریئس آن هستم در طول هفته تمام تلاش خود را با کارشنان زحمت کش بعضی از مسایل مهم پرده برمیداریم ولی قطعا نمی توان تمام مسایل شهرداری را نظارت کنیم سیستم شهرداری پیچیده تر از آن است که ما فکر می‌کنیم.
البته دستگاها و کمیته های نظارتی خارج از سیستم هم زحمات فراوانی کشیده اند که نتیجه زحمات آنها را به عین دیدیم که همان دستگیری متهمان پرونده های فساد مالی در سال های قبل بود.
آرزوی سلامتی برای همشهریان خود دارم.