به گزارش سخن، جوانپور؛ رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز به مناسبت روز دانشجو در تحریریه سخن حضور یافت و در رابطه با مسائل استان و مسایل شهری با خبرنگاران آژانس خبری تحلیلی سخن به گفتگو نشست که در زیر می خوانید:

بخش اول گفتگو: http://sokhankhabar.ir/?p=30533

بخش دوم:

– در بحث انتخاب استاندار که یک فرد دانشگاهی انتخاب شد، به نظر شما یک فرد دانشگاهی می تواند موفق عمل کند؟
مسئولیت دانشگاه تنها یک مسئولیت علمی نیست. رئیس دانشگاه حتما باید توانمندی سیاسی، اجتماعی داشته باشد. شخصی که ۲ دوره رئیس دانشگاه شده، قطعا خود را نشان داده و همانطور که در مدیریت دانشگاه موفق شده در استانداری هم می تواند موفق شود. این یک پست مشارکتی است. استاندار و رئیس دانشگاه به تنهایی کاری انجام نمی دهند و بصورت تیمی کار می کنند و کار ها تقسیم بندی می شود و در نهایت استفاده از اعضای هیئت علمی است.
شخصی که به عنوان رئیس دانشگاه بود می تواند با اعتقاد به کار آوردن افراد توانمند، استان را مدیریت کند. استان کلان تر از دانشگاه است اما در رده ی پایین، دانشگاه کوچک شده ی استان است.
لازم نیست استاندار حتما سابقه ی یک دوره استاندار شدن داشته باشد. علنا این غیر ممکن است.
برای مدیریت دانشگاه فقط علم کافی نیست. باید مدیریت توانمند داشت؛ بعلاوه باید علم مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی داشت و چون افراد دانشگاهی نگاه علمی به مسائل دارند انتقاد پذیرند.


– اکنون شهردار ما علاوه بر فعالیت های اجرایی، فعالیت دانشگاهی داشته است. نظرتان درباره ی عملکرد ایشان چگونه است؟

ایشان اکنون جزو هیئت علمی ما هستند. من ارزیابی مثبتی دارم. با توجه به عدم همکاری شورای شهر و جو سازی و فضا سازی و علی رغم فشار ها عملکرد قابل قبول داشته است.
اگر همکاری اعضای شورای شهر بود قطعا نتیجه ی بهتری حاصل میشد.
اکنون پروژه های عمرانی تعطیل نیست و هر بار افتتاح پروژه و آسفالت و.. وجود دارد و مردم با دیدن این ها احساس نمی کنند رکود وجود دارد. در شهر های بزرگ کمبود نقدینگی به چشم می خورد و پروژه ها تعطیل هستند. این نشان می دهد آقای شهین باهر توانسته کار های مثبتی انجام دهد.

-وضعیت برخورد های سیاسی شورا را چگونه ارزیابی می کنید؟
بنده از اولین روز معتقدم مسائل شهر و شورای شهر نباید فدای مسائل جناحی شود. به خود اعضا هم گفته ام که فضای دو قطبی به نفع شورای شهر نیست. فضا باید، فضای همکاری باشد و توسعه ی شهر نتیجه ی همکاری است.
خدمات رفاهی و عمرانی با سیاسی بازی ها هیچ تناسبی ندارد. منابع شهر هدر می رود، تصمیم های درستی اتخاذ نمی شود و پیشرفت شهر دچار لطمه می شود و اعضای شهر باید این مورد را درک کنند.

– در بحث انتخابات کمیسیون فرهنگی شورا حواشی ایجاد شد و فضای سیاسی به وجود آمد. نظرتان در مورد این حواشی و پیشرفت کمیسیون چیست؟
اگر به بحث کمیسیون فرهنگی نگاه کنیم در شاخه های مختلف هنری، علوم شهروندی و … فعالیت دارند که نیازمند نگرش جامع است. فردی می تواند در این مسند قرار گیرد که نگاه وسیعی به فرهنگ جامعه، بومی و منطقه ای‌، دفاع مقدس، حقوق شهروندی، بحث آموزشی، ورزشی و هنری داشته باشد.
قطعا نمی توانیم فردی پیدا کنیم که در رابطه با همه ی اینها عالم و جامع باشد اما حداقل باید اطلاعات و نگاه وسیعی داشته باشد.
آقای دبیری با توجه به تجربه ای که در شورای شهر داشت می تواند این کار را بکند.

اینکه بگوییم رشته ی آقای دبیری پزشکی است و این مسند باید مرتبط با رشته اش باشد حرف درستی نیست.
در بحث های مدیریتی، هدایتی و نظارتی شورای شهر و برنامه ریزی می تواند از افراد متخصص استفاده کند. حال اینکه خودش بخواهد در تمام زمینه ها متخصص باشد غیر ممکن بوده و در هیچ کمیسیونی وجود ندارد. بنظر من چون این کمیسیون قبلا دست لیست امید  بود حساسیت به اینکه کمیسیون از دست این جناح خارج نشود بیشتر بود.

– با توجه به اینکه نمایندگان مجلسمان در اواخر دوره ی نمایندگی خود هستند و ما در موقعیت سیاسی و اجتماعی خاصی قرار گرفتیم، به نظرتان عملکرد این عزیزان چگونه بوده و در آینده چه افرادی باید برای نمایندگی انتخاب شوند؟
افراد مختلفی در انتخابات مجلس شرکت می کنند و بیشتر مردم تعیین کننده هستند. به نظر می آید که انتخابات ما در تبریز جامع نیست.
حال معلوم نیست اشکال از کمبود مشارکت است یا ما بستر مناسبی ایجاد نکردیم یا اینکه موضوع مجلس را خوب تحویل نگرفتیم. به هر حال ما در انتخاب افراد اشکال داریم و جامع نگر به قضیه نگاه نمی کنیم لذا یک سری از افراد، سنتی و یک تعداد شانسی رای می آورند و با شعار جو را در دست می گیرند.
بنظر می آید عواطف و احساسات به عقلانیت غلبه می کند و ما بعد از انجام انتخابات به این نتیجه می رسیم.
به نظر من ضمن احترام به تمامی نمایندگان، در نهایت باید کارآمدی و عملکرد را ببینیم. طبیعی است شناخت ما نسبت به نمایندگانی که تازه به روی کار آمده اند کم است. بستگی به افراد مختلف دارد.
در مورد شورای شهر هم ما گله می کنیم که چرا شهرمان پیشرفت نمی کند اما در زمان انتخابات در انتخاب این اعضا دقت نمی کنیم.
حرفمان با انتخابمان هم خوانی ندارد. دیدگاهمان با انتخابمان متفاوت است، در جامعه با وجود این همه مشکلات انتقاد می کنیم اما در انتخابات به افرادی رای می دهیم که به این مشکلات توجهی ندارند. در انتقاد خوب حرف می زنیم اما در مورد آن دقت و مطالعه نداریم.
اگر ما دو نماینده ی جدی در مجلس نداشته باشیم مسلم است عقب می مانیم و پیشرفت نمی کنیم. باید چند نفر قدرتمند و با شجاعت در جلسات حاضر شوند و بگویند اینجا آذربایجان است. سهم و نقش آذربایجان در بودجه کشور، آموزش علمی، زیر ساخت ها و حتی در دولت چیست. اخیرا اگر پافشاری برخی از مسئولین نبود، آقای رحمانی را هم نمی توانستیم وزیر کنیم.

– لیست امید را در تبریز و کشور چگونه ارزیابی می کنید؟
بنظر من یک لیست سیاسی است.
در انتخابات ما نگاه سیاسی و جناحی وجود دارد.
این نگاه، نگاه منطقی نیست به همین دلیل می بینیم خود لیست، اختلاف دارد و کار آمد نیست. زمانی می تواند مثبت باشد که از یک حزب استخراج شود نه اینکه در زمان انتخابات نوشته شود. این هیچ گاه کارآمد نخواهد بود زیرا تنها در انتخابات باهم بوده اند اما اگر گروه سال ها با هم کار کنند، هم فکر باشند، برنامه داشته و با آن پیش بروند اثر گذار تر خواهد بود. مثلا شورای شهر اگر هر ۱۳ اعضا یکدست بودند و با برنامه پیش می رفتند نتیجه ی خوبی حاصل می شد.
الان لیست امید هست نمی دانند باید چه کاری انجام دهند و فقط با یک تفکر سیاسی دور هم جمع شده اند. خود لیست متزلزل است. بودن لیست مشکلی ندارد اما بعدا می بینیم در همان لیست امید، اختلاف ها و تشنجات وجود دارد چون برنامه نیست و فقط برای گرفتن کرسی مجلس دور هم جمع شده اند.
ما اثر لیست امید را در تبریز احساس نکردیم همانطور که در تهران هم احساس نشد و رفته رفته این لیست دچار فروپاشی شد. در ابتدا ۱۶۰ نفر بود که به ۱۱۰ نفر و در نهایت به ۹۰ نفر رسید.
پس معلوم است که اساس سست است.