به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سخن به نقل از فارس، حجت‌الاسلام علی شیروانی بعد از ظهر امروز در گردهمایی نقشه راه انقلاب اسلامی با محوریت سه گام تا تمدن نوین اسلامی در آمفی تئاتر شهید کاتوزیان دانشکده حقوق و علوم انسانی دانشگاه تبریز اظهار داشت: این گردهمایی در آستانه هجدهمین سالروز بیانات تاریخی رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال ۷۹ پیرامون فرآیند تحقق اهداف انقلاب برگزار می‌شود که۱۸ سال پیش در روز ۱۲ آذر سال ۷۹، نقشه راه انقلاب اسلامی تا تمدن نوین اسلامی توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع کارگزاران نظام ارائه شد.

وی افزود: رهبر انقلاب در جمع کارگزاران در سال ۷۹ به تبیین سه محور از جمله جهان بینی انقلاب اسلامی، وظایف و نقشه راه حرکت انقلاب ( فرآیند پنج مرحله‌ای تحقق اهداف انقلاب اسلامی) پرداختند.

شیروانی گفت: بنا بر فرمایشات معظم‌له، مرحله اول، «انقلاب اسلامی» و مرحله دوم نیز «تشکیل نظام اسلامی»است از این رو انقلاب اسلامی، هم اکنون از این دو مرحله عبور کرده ­است و ایشان مرحله سوم تحقق اهداف انقلاب را «تشکیل دولت اسلامی» می­‌دانند و انقلاب اسلامی هم ­اینک در این گام قرار دارد و از این رو علاوه بر تشریح و تبین مرحله سوم، تکالیف مردم و مسوولان در این مرحله را نیز برشماری کرده‌اند.

استاد گروه فلسفه و کلام پژوهشگاه علوم و استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: معظم‌له، مراحل چهارم و پنجم را «تشکیل کشور اسلامی» و «شکیل دنیای اسلامی» ذکر کرده و برای رسیدن به آنها، وظایف و انتظاراتی که از مردم و کارگزاران نظام اسلامی می‌­رود را ذکر فرموده‌اند.

استاد گروه فلسفه و کلام پژوهشگاه علوم و استاد حوزه علمیه قم با اشاره به خط و مشی ارائه شده امام خامنه‌ای در باره نقشه راه انقلاب اسلامی برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی اظهار داشت:ما می‌خواهیم آن نظامی، آن تشکیلاتی و آن حکومتی را که به توان این هدف‌ها را در آن محقق کرده به وجود آوریم و این یک فرآیند طولانی و دشواری دارد و آغازش از انقلاب اسلامی و هنوز ادامه دارد و کامل نشده است.

وی ادامه داد:مسوولان و دولتمردان باید خودشان را با ضوابط و شرایطی که متعلق به یک مسوول دولت اسلامی است تطبیق کنند .

شیروانی تصریح کرد: امروز بهترین چیزی که ممکن است بتوانیم برای تصحیح اخلاق و رفتار و منش خودمان و مسوولان کشور ملاک قرار دهیم، مردم‌سالاری دینی است، نباید اشتباه شود این مردم‌سالاری به ریشه‌های دمکراسی غربی مطلق ارتباط ندارد این طور نیست که ما دمکراسی را از غرب بگیریم و دین به سنجاق کنیم تا بتوانیم یک مجموعه کامل داشته باشیم بلکه خود مردم‌سالاری متعلق به دین است.

وی خاطرنشان کرد: مردم‌سالاری عبارت است از اینکه تشکل نظام به وسیله اراده و رای مردم صورت گیرد یعنی مردم نظام و مسوولان را انتخاب می‌کنند.

شیروانی گفت: مردم باید بخواهند، بشناسند تصمیم بگیرند و انتخاب کنند و بدون شناختن، دانستن و خواستن تکلیفی نخواهند داشت.

استاد گروه فلسفه و کلام پژوهشگاه علوم و استاد حوزه علمیه قم گفت: در نظام اسلامی مردم مسوول بوده و خودشان باید تصمیم گرفته و بسازند و دولت اسلامی زمینه ورود مردم به کار را فراهم می‌کند، در یک کلام دولت اسلامی یعنی دولت مردم.

وی تصریح کرد: هر کجا صحنه به مردم سپرده شود، انگیزه‌های مردم کارها را پیش خواهند برد و در هر مسئله خرد و کلان کشور حضور مردمی را داشتیم، موفق بودیم.

شیروانی با بیان اینکه اساسی‌ترین نبض کشور که انتخابات باشد، دست مردم است، اظهار داشت:مردم باید با انتخاباتی آگاهانه و با بینش صحیح و دقیق انتخاب کنند، مردم باید در این امر نگاه هوشمندانه داشته باشند و نباید فریب خورده و خدای نکرده رای مردم مهندسی شود.

استاد گروه فلسفه و کلام پژوهشگاه علوم و استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه مردم در بحث نظارت فعال نبوده و منفعل هستند، گفت: مردم نمی‌دانند چگونه نظارت کرده و ابزارهای نظارتی خود را نمی‌شناسند.

وی افزود: اشتباه نکنیم نظارت مردمی یعنی چوب برداریم و بریزیم خیابان و شیشه‌های فلان اداره را بیاریم پایین نه، نظارتی که در مردم‌سالاری دینی تعریف شده نظارت قانون‌محور بوده چون سیستم با قانون حرکت می‌کند.

شیروانی با بیان اینکه به طور مثال مسئله حجاب الان دغدغه شده و مطرح می‌شود چرا این طور شده و در ددغده‌های فرهنگی مطرح می‌شود؟ چرا اعتیاد و آمار طلاق این طور شده و وضعیت حجاب آن‌طور؟ چرا درستش نمی‌کنند در حالی که شورای انقلاب فرهنگی طرح لایحه حجاب را نوشت و به همه ارگان‌ها مسوولیت داد و آگر آن طرح اجرا می‌شد، مشکل حجاب حل می‌شد. چرا مسوول وقت گفت این قانون را قبول ندارد، قانون بود، مگر می‌شود قانون را اجرا نکرد؟

وی تصریح کرد: بیشتر مشکلات از عدم نظارت قانون‌مند مردم است و در دولت اسلامی اصل مردم و انتخاب صحیح است و در تمدن اسلامی مردم محور و جریان اصلی هستند.

سخنی که ۲۷ سال مغفول مانده است

انقلاب اسلامی خود یک سخن تازه و حرفی نو برای بشر است، اما پیام‌های این انقلاب فقط مضامینی کلی نبود بلکه راه تحقق این اهداف و آرمان‌ها و به تعبیری نقشه راه انقلاب نیز در خود انقلاب وجود داشت.

۲۷ سال پیش راهبر انقلاب اسلامی پس از جنگ و رحلت امام، اشاره‌ای روشن به نقشه راه انقلاب اسلامی کردند اما درپایان این دهه امام حاضر انقلاب از سرعت سیر کاروان مسوولان و خواص با اعلام اینکه هنوز به منزل سوم نرسیده‌ایم، ابراز نارضایتی کردند و نقشه تفصیلی این حرکت را در ۱۲ آذر ۷۹ در جمع مسوولان و کارگزاران نظام ترسیم کردند.

امروز در چهلمین سال انقلاب که تقریبا آثار این حرف در ناشنوی نمایان شده، همگان معترض و ناراضی و به تعبیر جدید، اپوزیسیون هستند اما غیر از اینکه بسیاری منصفانه به پیشرفت‌های این چهار دهه نمی‌نگرند، به علت اصلی آن نرسیدن‌ها به اهداف و منازل باقیمانده یعنی تحقق دولت مطلوب اسلامی، جامعه نمونه اسلامی و رخ نمودن طلیعه تمدن نوین اسلامی نیز نمی‌پردازند.

در حالیکه مردم در این چهل سال به سهم خود پای این نظام ایستاده اند و رهبری نیز به وظیفه نشان دادن راه و ترسیم نقشه راه خود عمل نموده، امروز این خواص هستند که باید بگویند در حرکت به سوی این منازل چه کرده‌اند؟ آیا این نقشه را از ۲۷ سال پیش دیدند؟ آیا با ترسیم راهبرد‌ها و نقشه‌های عملی به سوی آن حرکت کردند؟

شواهد و دلایل قطعی می‌گوید متاسفانه اکثر خواص، این سخن ۲۷ ساله را هم نشنیدند. همانان که امروز زبان نقدشان تند و تیز و بسوی دیگران است، نه فقط حاضر نیستند قضای ۲۷ سال کوتاهی‌های خود را به جا بیاورند بلکه ۲۷ سال است نمی‌گویند رهبری راه را بیان کردند، اما ما نشنیدیم.

گزارش فارس حاکی است، ۱۸ سال پیش در روز ۱۲ آذر سال ۷۹ ، نقشه راه انقلاب اسلامی تا تمدن نوین اسلامی توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع کارگزاران نظام ارائه شد.

رهبر انقلاب در جمع کارگزاران در سال ۷۹ به تبیین سه محور ازجمله جهان بینی انقلاب اسلامی ، وظایف و نقشه راه حرکت انقلاب ( فرآیند پنج مرحله ای تحقق اهداف انقلاب اسلامی) پرداختند که از آن سال تاکنون همایش‌ها و گرهمایی‌هایی متعدد در جهت تحقق بیانات رهبری برگزار و مطالبات رهبر انقلاب دنبال می‌شود.

علاوه بر تبریز ، این گردهمایی در هفت استان دیگر از جمله قم،  تهران ، قزوین ، کرمان ، البرز ، تبریز و ارومیه تا جمعه این هفته ۱۶ آذر برگزار می‌شود.

سخنی تازه؛ ۱۸ سال پیش در چنین روزی…

۱۸ سال پیش در روز ۱۲ آذر، نقشه راه انقلاب اسلامی تا تمدن نوین اسلامی، توسط امام حاضر انقلاب اسلامی در جمع کارگزاران نظام ارائه شد. نقشه راهی که علی‌رغم اهمیت و ضرورت فراوان، مورد غفلت جامعه انقلابی و حتی نخبگان واقع‌شده است که متأسفانه این عدم آشنایی نخبگانی و طیف مؤثر جامعه با اندیشه ولایت عامل اصلی کندی حرکت به‌سوی اهداف انقلاب اسلامی به خصوص در مرحله دولت‌سازی شده است و کار به‌جایی می‌رسد که مرحله دولت‌سازی و حرکت به‌سوی اهداف انقلاب اسلامی در هیجانات فصلی و انتخاباتی خلاصه می‌گردد.

امروز در جامعه ما جریان‌هایی هستند که از ریشه در حال ضربه زدن به انقلاب اسلامی هستند. این جریان‌ها نه در سطح سیاسی بلکه در عمق فکری و نظری در حال مبارزه با هویت انقلاب اسلامی هستند. وقتی عمیقاً و با تحلیل نافذ به این پدیده نگاه می‌کنیم، می‌بینیم ریشه این جریان‌ها به درک بیگانه و غلط و ناقص آنها از انقلاب اسلامی می‌رسد.

از طرفی هم اگرچه نیروهای انقلابی ابعاد گسترده و کلانی دارند و تلاش‌های بسیاری از خود نشان می‌دهند، اما مع‌الأسف در آنجایی که باید قرار بگیرند و در آن میدانی که باید واقع بشوند، نیستند!