به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سخن به نقل از فارس، امروز سیاوش درفشی ظهر امروز  در مراسم دریافت اولین گواهینامه MFCA از سازمان ملی بهره‌وری کشور توسط شرکت پتروشیمی تبریز اظهار کرد: پتروشیمی تبریز از نظر سایز حجم تولیداتی یک پتروشیمی متوسطی بوده ولی به لحاظ تنوع تولیدات جزو پتروشیمی‌های پیشرفته است که انواع طیف پلیمرها را تولید می‌کند.

وی با بیان اینکه ظرفیت پتروشیمی تبریز ۸۸۰ هزار تن بوده که از آن میان ۴۴۰ هزار تن به خارج و داخل کشور تزریق می‌شود، افزود:  سهم صادرات تا ۶۰ درصد افزایش یافته و امروز نیز همین آمار حفظ شده است.

درفشی گفت:  ۳۵ کشور دنیا از محصولات پتروشیمی تبریز استفاده می‌کنند که البته مشتریان ثابت قدم و پایدار وجود دارد به طوریکه  ۸۰ درصد از طیف مشتریان اروپایی پایدار بوده و همواره از محصولات ما خریداری می‌کنند.

 وی بیان کرد: سال گذشته استراتژی توسعه به یک میلیون ۳۰۰ هزار تن رسیده بود که طبق برنامه‌ریزی در پنج سال به یک میلیون ۵۰۰ هزار تن خواهد رسید که برای این منظور  توسعه واحدهای بزرگ و کوچک در برنامه قرار دارد.

مدیرعامل پتروشیمی تبریز با بیان اینکه مسیر توسعه تعریف شده  و قرارداد‌ها منعقد شده است، تصریح کرد: با همت کارکنان پتروشیمی تبریز واحدهای جدید را ایجاد و توسعه خواهیم بخشید.

درفشی خاطرنشان کرد: اردیبهشت سال آینده پتروشیمی تبریز به خط ۲ هزار کیلومتر اتیلن غرب متصل خواهد شد که پایه اولیه ۵۰ درصد توسعه از طریق همین خط رقم خورده است.

وی بیان کرد: ۲ هزار و ۵۰۰ نفر نیروی مستقیم در طیف‌های مختلف پتروشیمی کار می‌کنند که البته بیش از ۱۵۰ هزار نفر را به صورت غیرمستقیم فعالیت دارند.

درفشی ادامه داد: پتروشیمی تبریز در بحث ترانسفر ۱۲۰۰ تن محصول را بارگیری کرده و بخشی از محصولات از محصولات نیز از طریق تانکر ترانسفر می‌شود.

وی تصریح کرد: روزانه ۲۰۰ تا ۲۵۰ تانکر وارد مجتمع پتروشیمی شده و بارگیری می‌کنند.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی تبریز با اشاره به اینکه پتروشیمی تبریز از سال ۷۶ سیستم‌های مدیریت بهره‌وری را آغاز کرده و کار خود را در بحث اجتماعی انجام می‌دهد، گفت: تبریز دومین شرکت در بحث مدیریت کشور و پرچمدار موضوع شده که برای این منظور تلاش‌های زیادی انجام داده شده است و امروزه این شرکت سیستم‌های خود را توسعه داده است.

وی با اشاره به آغاز پروژه MFCA  از ۶ سال گذشته، تصریح کرد: این پروژه از جمله پروژه‌های سنگین بوده و طیف وسیعی از همکاران مهندسی درگیر بوده که  نرم افزار خاصی برای آن تولید شده است امیدواریم از طریق سیستم ساختار و اتلاف در فرآیند سازمانی حذف شود و قیمت تمام شده را بهبود داده و دقت و اطمینان را بالا برده تا به تبع آن راندمان سازمانی بالاتر رود.

استقرار روش نوین هزینه‌­یابی جریان مواد(MFCA) برای اولین بار در کشور در شرکت پتروشیمی تبریز

گزارش فارس حاکی است، روش نوین هزینه‌­یابی جریان مواد که تحت عنوان استاندارد ایزو ۱۴۰۵۱ نیز از سال ۲۰۱۱ به دنیا ارائه شده است به دنبال حل همزمان سه چالش اساسی افزایش بهره­وری، کاهش ضایعات و کاهش قیمت تمام شده محصولات و خدمات است.

با اعمال این روش قدرت رقابت شرکتها در بازارهای جهانی افزایش یافته و مشکلات زیست محیطی آنها نیز کمتر خواهد بود. این روش در دهه ۹۰ در آلمان شروع شده و بعد از آن در کشور ژاپن فعالیت‌های زیادی صورت گرفته و در بیش از ۳۰۰ واحد تولیدی، خدماتی و اداری مورد استفاده قرار گرفته و توسط سازمان بهره وری آسیایی به کشورهای عضو استفاده از آن ابلاغ شده است.

در ایران روشMFCAبرای اولین بار در شرکت پتروشیمی تبریز توسط تیمی از دانشگاه صنعتی سهند استقرار یافته است. این پروژه در سال ۱۳۹۱ شروع و در سال ۱۳۹۶ خاتمه یافته­است. لازم به ذکر است برای اولین بار در دنیا نرم­افزار اختصاصی روش MFCAتوسط تیم مجری پروژه تحت عنوان MFCA Sute تهیه و در اختیار شرکت پتروشیمی تبریز قرار گرفته­است. در نظر می باشد محاسبات ضایعات و قیمت تمام شده محصولات و ضایعات با این نرم­افزار انجام ­گیرد.

با شروع پروژه و شناسایی و قیمت­گذاری ضایعات تولیدی در شرکت پتروشیمی تبریز ، گزارش­های مرتب به سازمان ملی بهره­وری ارسال شد.

به منظور امکان دستیابی به اثرات ملموس تر در این پروژه دوره آموزشی MFCAدر سال ۲۰۱۳ به میزبانی شرکت پتروشیمی تبریز و با همکاری سازمان بهره­وری آسیایی و سازمان ملی بهره­وری برگزار و ۲۵ نفر از سازمان­ها و شرکت­های معرفی شده از کشور آموزش دیدند.

در ادامه با پشتیبانی سازمان بهره وری آسیایی کمیته ملی هزینه­یابی جریان مواد برای ترویج آن در سطح کشور و استفاده از آن در کاهش ضایعات صنایع و قیمت تمام شده محصولات تشکیل شده است. این کمیته با حضور نمایندگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت نفت، وزارت کشاورزی، وزارت امور اقتصاد و دارایی، شرکت شهرکهای صنعتی کشور، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان ملی استاندارد، دانشگاههای کشور و سازمان ملی بهره­وری تشکیل گردیده است. ر از جمله فعالیتهای کمیته ملیMFCAبررسی گزارش‌­های استقرار در صنایع و سازمان‌­ها  است.

شرکت پتروشیمی تبریز افتخار دارد به عنوان اولین صنعت در کشور گواهینامه تایید استقرار MFCAبر اساس استاندارد ایزو ۱۴۰۵۱ را اخذ می‌­نماید. این گواهینامه ۳ سال اعتبار داشته و بعد از آن بایستی ممیزی مجدد صورت گیرد