به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سخن به نقل از فارس، علی‌اکبر اولیا ظهر امروز  در مراسم دریافت اولین گواهینامه MFCA از سازمان ملی بهره‌وری کشور توسط شرکت پتروشیمی تبریز اظهار کرد: شهر تبریز برای من یک شهر خاطره‌انگیز و الهام‌بخش در حوزه‌های علم، فرهنگ و سیاست است و از اجرایی شدن چنین پروژه‌ای به صورت سازمان یافته خشنود هستیم.

وی با اشاره به اینکه بهره‌وری یک موضوع ساده، آسان و هم پیچیده است که شاید به خاطر این پیچیدگی‌هاست که  در عمل موفق نبودیم، گفت: تشکیلات بهره‌وری از حدود ۲۵ سال پیش در ایران ایجاد شده و تلاش بر افزایش بهره‌وری وجود دارد.

رئیس سازمان ملی بهره‌وری کشور با بیان اینکه در قانون سوم، چهارم و پنجم به صراحت به بهره‌وری توجه شده است، یادآور شد: البته توفیقات زیادی حاصل نشده است و امیدواریم در این وضعیت ظالمانه تحریم‌ها علیه کشور، بتوان بهره‌وری را افزایش داد.

وی با تاکید به تلاش افزایش و قیمت کاهش قیمت تمام شده و رقابت در عرصه اقتصادی، بیان داشت: اگر خودمان را جمع و جور نکرده و با تکنولوژی روز در عرصه جهانی پیش نرویم،  قطعاً از عرصه رقابتی بی‌رحمانه اوت خواهیم شد.

اولیا خاطرنشان کرد: فعالیت بهره‌وری ایران با بهره‌وری آسیایی برکات زیادی داشته به طوریکه این سازمان از طریق ژاپنی‌ها ایجاد شده است که همه نیز با سبقه بهره‌وری ژاپن و توسعه این کشور از آن طریق آشنا هستیم،

وی با تاکید به توجه جدی ژاپنی‌ها به بهره‌وری، تصریح کرد: بهره‌وری و کیفیت یک راه بی‌پایان است که باید به آن توجه شود.

رئیس سازمان ملی بهره‌وری کشور به برگزاری دوره‌ها و ارائه راهکارها از طریق سازمان بهره‌وری آسیا اشاره کرد و گفت: ما در کشور با مفهوم و موضوعات بهر‌ه‌وری  آشنا نیستیم، از این‌رو باید انتقال دانش در سراسر استان انجام گیرد که تبریز الگو برای این امر است.

وی با بیان اینکه در برنامه اخیر توسعه به بهره‌وری توجه جدی  شده است، به طوریکه در برنامه پنجم قرار بر این بود که  ۳۰ درصد از رشد اقتصادی از محل بهره‌وری تامین شود، اذعان داشت: البته این موضوع با فراز و نشیب‌های زیادی روبه‌رو شد ولی در حال حاضر همه دستگاه‌ها موظف به اجرای بهره‌وری هستند به طوریکه در بند ۳ برنامه توسعه ششم اعلام شده که  ۳۵ درصد از رشد اقتصادی اداره‌ها باید از طریق بهره‌وری انجام گیرد.