به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سخن به نقل از آناج، محمد اسماعیل سعیدی در گفت‌وگویی با اشاره به طرح‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای حذف دلار از معاملات و تنبیه کشورهایی که در تحریم‌های ضدایرانی، آمریکا را همراهی می‌کنند، ابراز داشت: بنده موافق این طرح‌ها هستم و در شرایطی که آمریکا علناً جنگ اقتصادی را آغاز نموده است، باید مقابله به مثل‌ کرد.

وی خاطرنشان ساخت: بهترین ضربه‌ای که ایران می‌تواند به آمریکایی‌ها بزند حذف دلار از مبادلات تجاری است و در این راستا برخی کشورها من‌جمله روسیه، چین، هند و ترکیه از حذف دلار استقبال کرده‌اند.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو با بیان اینکه مسئولان بایستی درخواستِ طرف‌های مقابل مبنی بر حذف دلار را اجابت کنند، تصریح کرد: مهم نقطه‌ی شروع است و چنانچه با یک کشور مبادلات تجاری با پول ملی صورت گیرد، سایر کشورها نیز این سیاست را اعمال می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه در تنبیه کشورهای متحد آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران بایستی هوشیار بود و تمام جوانب امر را در نظر گرفت تا به سمت انزوا پیش نرفت، توضیح داد: برخی ممالک از روی اجبار و از ترس تحریم در برابر تهدید آمریکایی‌ها تسلیم می‌شوند اما برای معافیت از تحریم در حال مذاکره‌اند و بعضاً نیز تحریم‌ها را نادیده می‌گیرند، قطعاً مقصود از طرح مجلس تنبیه این کشرها نیست.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به همراهی برخی کشورها با آمریکا از روی عناد و دشمنی، عنوان کرد: ما با طرح خود دستگاه دیپلماسی را ملزم می‌کنیم تا منافع کشورهای دشمن ایران و حامی آمریکا را در کشور خودمان مسدود کند و جهت کاهش منافع آنان در کشورهای همپیمان ایران وارد مذاکره شود.

وی یادآور شد: آمریکایی‌ها از ابتدای انقلاب ایران را تحریم کرده‌اند و این مسایل سخن تازه‌ای نیست، به ویژه از سال ۹۰ تا اواخر ۹۲ تحریم‌ها شدید بود و تحریم‌های اروپا و شورای امنیت نیز شامل ایران می‌شد اما اکنون آمریکا تنها مانده است و صرفاً هیاهو می‌کند.