به گزارش سخن، محمد کلامی، مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) در استان آذربایجان شرقی با حضور در تحریریه سخن، در رابطه با کمیته امداد امام خمینی استان با خبرنگار سخن به گفتگو نشست؛ متن گفتگو را در زیر می خوانید:
مختصری از رزومه ی کاری و تحصیلی خود برایمان بگویید؟!
بنده محمد کلامی متولد سال ۱۳۵۶ شهر تبریز و دانش آموخته دکتری اقتصاد بین الملل دانشگاه تبریز می باشم هم چنین، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد هستم؛ پیشتر مدیر فرهنگی منطقه ۱۳ دانشگاه آزاد اسلامی کشور و عضو کمیته انتصابات دانشگاه آزاد اسلامی استان بوده ام. سابقه کار مطبوعاتی در سطح کشوری و سردبیری یکی از روزنامه های استانی را هم در رزومه دارم مدتی نیز به عنوان کارشناس اقتصادی با صدا و سیما استان و رادیو اقتصاد همکاری کرده ام.

عملکرد سازمان کمیته امداد امام خمینی (ره) به چه صورت است و این که چه تعداد از شهروندان تحت پوشش حمایت سازمان اند و بیشتر از کدام اقشار جامعه هستند؟
سازمان کمیته ی امداد تنها سازمانی است که بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب تشکیل یافته است و تنها نهادی است که نام حضرت امام(ره)  روی آن است و این اجازه به آنها از طرف امام (ره) داده شده است و این نشانگر آن است که مبارزه با فقر در اندیشه و سیاست های راهبردی حضرت امام (ره) جایگاه بالایی داشته و ایشان به واسطه ی اینکه معتقد بودند صاحبان اصلی انقلاب فقرا و مستضعفین هستند یک جایگاه خاص در مبارزه با فقر و توانمند کردن و عزت بخشیدن به طبقه ی مستضعفین داشتند.
و اینگونه کمیته ی امداد شکل گرفت و مراحل مختلفی را سیر کرده تا به مرحله ای که  مهندس فتاح(رئیس این نهاد) وارد کمیته ی امداد شده، رسیده است.
کمیته ی امداد بعد از ورود مهندس فتاح تحولات اساسی در ساختار و کارکرد خود داشته است.
حال حرکت ما به سمتی است که خودکفایی و توانمند سازی را به حمایت محض ارجحیت می دهیم و معتقدیم، مسیر عبور از فقر، از کانال آموزش و ارتقای شاخص های فرهنگی و مهارتی و کارآفرینی عبور می کند و سیاست های ما عموما در این قالب است.

در مورد اینکه چه تعداد تحت پوشش کمیته ی امداد هستند، کمیته ی امداد اکنون بالغ بر ۷۰ هزار خانواده را تحت پوشش قرار داده است که این  ۷۰ هزار نفر‌ در قالب ۱۲۳ هزار نفر است و ساختار جمعیت بیشتر سالمندان هستند. نزدیک ۶۸ درصد مددجویان کمیته ی امداد را سالمندان تشکیل می دهند؛ یعنی زنان بالای۵۰ سال و مردان بالای ۵۵ سال.
اگر بخواهیم نگاه جنسیتی داشته باشیم بیشتر مددجویان کمیته ی امداد بانوان ( ۶۲ درصد) هستند.
که بیشتر این خانم ها یا سالمند یا متوفی همسر هستند که تحت پوشش کمیته ی امداد اند.

پس جمع بندی این می شود که نزدیک بالای ۷۰ هزار نفر خانواده و حدود ۱۲۳هزار نفر در استان، و در تبریز نزدیک ۲۷ هزار خانواده ( حدود ۷۰ هزار نفر)تحت پوشش کمیته ی امداد استان هستند.
تا کدام مقطع به حمایت از این خانواده ها ادامه می دهید؟
کمیته ی امداد سه نوع ورودی دارد
اولین گروه سالمندان هستند که از هیچ کجا منبع درآمدی ندارند و نیازمندی اینها مغرض است.
دومین گروه زنان بی سرپرست و بدسرپرست است.
بی سرپرست شامل زنانی می شود که متوفی همسر هستند یا طلاق گرفته اند و بد سرپرست هم خانم هایی هستند که مقام های قضایی آنها را معرفی کرده، به عنوان اینکه سرپرست این خانواده به دلایل مختلفی هزینه های زندگی را پرداخت نمی کند که معتاد یک بخش از آن است برخی معتاد نیستند اما از لحاظ اخلاقی و تعهدی، پایبند به خانواده نیستند.
سومین دسته آن دسته از انسان هایی هستند که ۷۰ درصد از کار افتادگی از پزشک می گیرند.
در نتیجه اگر این ها را بدانیم سیاست های کمیته ی امداد و نگهداشت آنها را متوجه می شویم
یک دسته از تحت پوشش هایی هستند که برای همیشه در کمیته ی امداد می مانند که شامل سالمندان می شود چون برنامه های توانبخشی و کارآفرینی و خودکفایی را در این ها نمی توان پیاده کرد.
یک دسته هم بیماران صعب العلاج هستند که در مورد آن ها هم تقریبا نمی توان کاری انجام داد چون زمین گیر اند یا جزو بیماران سرطانی اند.
تقریبا ۱۹ هزار خانواده باقی می ماند که طبق محاسبات ما در آن ها توان کار کردن وجود دارد. مثلا خانمی که طلاق گرفته یا همسرش فوت کرده است.
این ها دو سال در کمیته ی امداد فرصت دارند تا بیایند سیاست های آموزشی امداد را در شعبه های مختلف به آنها بیاموزیم، به آنها وام می دهیم، نظارت میکنیم، کاریابی شغلی ودر عرض دو سال سرکار می روند.
زمانی که سر کار رفتند اگر ما کاریابی کنیم تا دو سال بیمه ی آن ها ۱۰۰ در صد پرداخت می شود و اگر به مرحله ای رسید آن ها را کنار  می گذاریم. مثلا و اگر پروژه بصورت واحد تولیدی یا فروشگاه ایجاد کنند ما از این ها تا جایی حمایت می کنیم که ثابت حقوقشان به میزان یک میلیون و۲۰۰هزار ریال بصورت ثابت برسد.
به این مرحله که رسید بر اساس بخشنامه های کمیته ی امداد، کمیسیون حمایت تشکیل می شود و به صورت خودکفا شده برسند کنار گذاشته می شوند.


میزان دریافتی مستمر بگیران به چه اندازه است؟
میزان دریافتی به دو صورت است.
یعنی این پولی که ما به مستمر گیران می دهیم به صورت نقد است و یک سری هم هستند که ما به آنها خدمات می دهیم.
مثلا الان ما به خانواده های تک نفره طبق تعیین دولت که ربطی به ما ندارد ۱۴۵ هزار تومان پول نقد می دهیم که در کنار آن ها اگر سالمند باشند ۱۰۰ هزار تومان نیز حق نگهداری به آنها می دهیم.
برای تعمیر مسکن تا ۶ میلیون تومان بلاعوض به آن ها داده می شود.
۹۰ درصد هزینه های درمان نیز بر عهده ی ماست.اگر بچه ای محصل باشد هر ماه ۱۰۰ هزار تومان به آن ها هزینه ی تحصیل می دهیم.
اگر دانشجوی دانشگاه های دولتی باشند، کمک هزینه ی تحصیل به آنها داده می شود. و اگر دانشجوی دانشگاه های پیام نور یا آزاد و یا شبانه باشند در مقطع کارشناسی ۷۰۰ الی ۸۰۰ هزار تومان در هر ترم، در مقطع فوق لیسانس یک میلیون الی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان با توجه به رشته های انسانی و فنی، در مقطع دکتری ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به آنها داده می شود.
در کنار این ها اردو های زیارتی به مشهد و عتبات وجود دارد.
در نهایت اگر حساب کنیم هزینه هایی که یک نفر به صورت نقد و غیرنقد در طول ماه از کمیته ی امداد می گیرد بالغ بر ه ۷۰۰ و ۲۰ هزار تومان است.
شرایط پوشش چگونه است؟
اگر سالمند باشد یعنی خانم بالای ۵۰ و آقای بالای ۵۵ سال، ما آنها را در تأمین اجتماعی و سازمان خدمات کشوری استعلام می کنیم تا ببینیم حقوق بازنشستگی دریافت می کند یا نه؟
و همچنین از بهزیستی استعلام می گیریم تا مطمئن شویم تحت پوشش آنجا نیستند و اگر تشخیص داده شد که نیازمند هستند باید تحت پوشش قرار بگیرند.
مطلب بعدی زنان بی سرپرست و بدسرپرست هستند که آنها را مقام قضایی معرفی می کند و ضمن نامه ای مشخص می کند که همسر این شخص هزینه های زندگی را پرداخت نمی کند و توان اداره ی زندگی را ندارد و ما مجدد از سازمان تامین اجتماعی و مشخص شدن عدم داشتن درآمد این خانم استعلام های لازم را انجام می دهیم،  و بعد آنها را تحت پوشش قرار می دهیم.
خانم هایی که طلاق گرفتند اگر مهریه نگرفته اند و خانم های بی سرپرست اگر منبع درآمدی نداشتند تحت پوشش قرار می گیرند. هم چنین  کسانی که شاید سالمند نیستند و جوان هستند اما کنترل پزشکی ۷۰ درصد از کار افتادگی برای آنها ثبت می کند و آنها توان کار کردن ندارند و منبع درآمدی نیز ندارند تحت پوشش قرار می گیرند.

این اشخاص باید خودشان به شما مراجعه کنند یا شما به دنبال آن ها می روید؟
دو حالت دارد
یا مراکز نیکوکاری که یک دسته از خیریه ها هستند که به صورت نیمه مستقل که در محله ها هستند زیر نظر کمیته ی امداد فعالیت می کنند ، چون محله محور هستند نیاز مند ها را می شناسند و معرفی می کنند.
و یا مراجعات مردم بعضا بصورت مستقیم و حضوری و بعضا بصورت غیر حضوری و غیر مستقیم با مراجعه به اشخاصی مثل آیت الله آل هاشم و معرفی توسط آنها یا مثلا به نمایندگان مجلس و فرمانداران مراجعه می کنند و به ما معرفی می شوند و بعد از بررسی تحت حمایت قرار می گیرند.


آیا میزان حمایت شما کافی است؟ در صورت کفایت چرا انقدر مردم زیر خط فقر وجود دارد؟
و با توجه به وضعیت بحران اقتصادی آیا میزان حمایت مالی شما افزایش داشته است یا خیر؟
این که چرا فقر افزایش یافته ربطی به ما ندارد. ما یک دستگاه هستیم که با فقر مبارزه می کنیم تولید کننده ی فقر کس دیگر و جای دیگر است.
یعنی سیاست های اقتصادی کشور به درستی انجام نمی شود و واحد های تولیدی تعطیل می شود برون ده این واحد های تولیدی فقر زایی می کند یا وقتی دستگاه های فرهنگی درست کار نمی کنند و طلاق در جامعه زیاد می شود، اتوماتیک وار فقر و به دنبال آن ورودی به کمیته امداد زیاد می شود.
یعنی کمیته ی امداد در تولید فقر هیچ نقشی ندارد ما یک پاک کن هستیم که املای اشتباه دیگران را پاک کرده و اصلاح می کنیم.
بعضی اوقات این انتقاد از کمیته ی امداد می شود که با وجود شما چرا آنقدر فقر زیاد است. ما فقر را تولید نمی کنیم، ما فقر را تحویل می گیریم و در طی گذر زمان مجاری تولید فقر زیاد شده است.اگر شما نگاهی به دهه ی ۷۰۶۰ بیندازید عامل اصلی تولید فقر مسائل اقتصادی است. یعنی کسی که ورشکسته می شد دچار فقر می گشت، یا بیمار می شد و توان کارکردن خود را از دست می داد و فقیر تلقی می شد. هم اکنون عوامل فرهنگی هم افزایش یافته مثلا طلاق، بزه و اعتیاد تولید فقر می کند.
در نتیجه اگر در گذشته کمیته ی امداد یک در داشت که با مشکلات اقتصادی مبارزه می کرد، امروزه ده ها در باز شده و افراد به بهانه های مختلف به کمیته ی امداد مراجعه میکنند.
پس ریشه ی افزایش فقر از جای دیگر است و ربطی به کمیته ی امداد ندارد و باید سیاست های اقتصادی و سیاست های فرهنگی و حتی قوانین راهنمایی ورانندگی را بررسی کنیم.
و در این که آیا کمک کمیته ی امداد افراد را بی نیاز می کند یا نه: ما دودسته سیاست داریم، یک دسته آنهایی که توان کار کردن دارند و باور های فرهنگی آن ها در این راستا شکل بگیرد که بسته های حمایتی ما آن ها را به سمت خود کفایی می برد. چون بعضی اوقات خود طرف هم راضی نمی شود خود را به سختی بیندازد، اگر باور فرهنگی خانواده به سمت خودکفا شدن شکل بگیرد و وارد کمیته ی امداد شود، مطمئن باشید از حالت فقر بیرون می آیند، این ها سیاست های اشتغالی کمیته ی امداد است.
اما یک عده هستند که سالمندند. ما سالمند ها را نگه میداریم.
بنده عرض کردم اسم ما اداره ی رفاه نیست، کمیته ی امداد است. کلمه ی امداد معنی دار است.
کلمه ی امداد یعنی این که یک فقیر را که می خواهد غرق شود، کمیته ی امداد او را از آب در می آورد تا غرق نشود.
مابقی را باید دستگاه های دیگر حمایت کنند و او را پله پله بالا ببرند.
ما آنها را به پله ی اول می برم که این اتفاق نیفتد.
ما هیچ وقت نگفتیم هر کس وارد کمیته ی امداد می شود به صورت مرفه خارج می شود.در این صورت اداره ی کار ورفاه می شدیم؛ در نتیجه ما معتقدیم کمیته ی امداد بخش مربوط به خود را که همان مانع غرق شدن زیر بار فشار فقر است را انجام می دهیم.
بقیه باید توسط دستگاه های دیگر انجام شود مثلا زمانی که ما خانم و آقایی را تحت پوشش قرار دادیم و حمایت کرده و به مرحله ای رساندیم، از آن به بعد اداره ی کار باید کمک کند و شغل او را پایدار کند .
سیستم اقتصادی باید بازار پویا ایجاد کند تا تولید این فرد به فروش برود. از آن به بعد سیستم تأمین اجتماعی دست او را بگیرد تا آینده ی او تأمین شود.
تا رسیدن این شخص به رفاه چندین دستگاه باید کمک کند.
آیا آماری هست تا ببینیم میزان فقر در استان چقدر است؟ یا چه تعداد زیر خط فقر اند؟
اینکه چه تعداد زیر خط فقر اند را باید دستگاه های اجرایی بگویند ولی طبق محاسبات ما در استان آذربایجان شرقی خط فقر غذایی یعنی یک خانواده برای رسیدن حداقل های مواد غذایی لازم باید ۱۸۰ هزار تومان خرج کند تا دچار فقر غذایی نشود.حالا پوشاک و مسکن و بهداشت و درمان را باید به آن اضافه کنید.
در استان ما تحت پوشش این کمیته ی امداد حدود ۱۲۳ هزار نفر است و با توجه به مراجعین بهزیستی نشان می دهد که خط فقر از این رقم خیلی بیشتر است.
با توجه به شعار تبریز شهر بدون گدا اوایل اصلا چنین نفراتی نمیدیدم ، اما متاسفانه اخیرا میبینیم که اینطور نیست وجدیدا خیلی زیاد شده است.نظر شما در این زمینه چیست ؟
تبریز شهر بدون گدا یک افتخار است اما یک هدف نیست، مدینه ی فاضله نیست. من معتقدم زمانی که می گوییم تبریز شهر بدون گدا، تمام توانمان را بر این می گذاریم که فقط در خیابان هایمان گدا نباشد. چه بسا که بعضا هم با برخورد های انتظامی گدا ها را جمع می کنیم.
آرمان ما شهر بدون فقر است. اگر هدف ما شهر بدون فقر نباشد، ایجاد کردن شهر بدون گدا خیلی راحت است چون اگر گدا ها را بگیریم و با آنها برخورد قضایی و انتظامی کنیم در شهر اصلا گدا وجود نخواهد داشت اما اگر فقر از بین برود اینطور نیست.
فقر زیر پوست شهر مانده است و رشد و نمو می کند و اثرات در ساختار های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی میگذارد.
هدف ما حرکت به سوی شهر بدون فقر است نه گدا !
تبریز باید امروز بگوید: تبریز شهر بدون فقر، شهر اقتصاد اول، شهر فرهنگ اول
ما باید به این سمت برویم. داشتن شهر بدون گدا هدف و خواسته ی بزرگی نیست که ما در این ایستگاه متوقف شویم و به ایستگاه های دیگر فکر نکنیم.

آیا برخورد با اینها به عهده ی شما نیز هست؟
خیر؛ ما صرفا یک نهاد حمایتی هستیم. اگر کسانی باشند که هر سه شرط ذکر شده را داشته باشند تحت پوشش و حمایت ما قرار می گیرند. برخورد با تکدی گران و گدایان در حیطه ی کار ما نیست و مربوط به مسئولان مقام قضایی و نیروی انتظامی است و اگر اینها کسی را بگیرند که واجد شرایط است ما حتما او را تحت پوشش قرار می دهیم.
بیشترین حجم درآمد کمیته ی امداد از کجاست؟
کمیته ی امداد استان آذربایجان شرقی از سه منبع در آمد دارد.
مورد اول بودجه ی دولتی است.تقریبا نزدیک ۶۰ درصد بودجه ی کمیته ی امداد، مربوط به بودجه ی دولتی است. چون در استان ما فقط ماهانه ۱۵٫۵ میلیارد تومان مستمری می دهیم.
در کنار این ها هزینه های مسکن، درمان، تعزیرات، بهداشت، فرهنگی و آموزشی است که رقم بالایی می شود.
۱۰۱۵ درصد عنایت مقام معظم رهبری است که به کمیته ی امداد کمک می شود و مابقی نزدیک ۲۵ درصد کمک های مردمی است.
بیشترین سهم کمک های مردم در کمیته ی امداد کمک به ایتام تحت پوشش در قالب حامیان است. یعنی سرانه ی هر یتیم در استان آذربایجان شرقی ۳۰۰ هزار تومان است.
پس از آن صدقات است که در استان ما طی ۷ ماه، ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است. بعد از آن جشن ها مثل جشن عاطفه و نیکوکاری است.
خیرین چه سهمی در این کمک دارند؟

عرض شود درآمد ما از صدقات مردم طی ۷ ماه، ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و برای ایتام ۱۴ میلیارد تومان می باشد که توسط کمک های خیرین تامین می شود.

آیا این پول های ورودی و خروجی را نهاد های خاصی بررسی می کنند؟
بله. کمیته ی امداد تحت نظارت مفید راهبر است.
مفید راهبر تمامی دستگاه هایی که تحت نظارت رهبری هستند. سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات و هم بازرسی و حراست کمیته ی امداد بر کار ما نظارت می کنند.

آیا کمیته ی امداد از کشور های خارجی هم حمایت می کند؟
اصلا ممکن نیست. طبق دو آمار ساده ای که عرض کردم که در استان ما هر ماه فقط ۱۵ میلیارد و نیم مستمری می دهیم. شما اگر هزینه ی درمان و تحصیل ورا در نظر بگیریم قریب ۲۰ میلیارد به جامعه ی تحت پوششمان کمک می دهیم.
درآمد سالیانه ی کمیته ی امداد از نظر کمک های مردمی در خوشبینانه ترین حالت ۵۰ میلیارد است.
۵۰ میلیارد نهایتا هزینه ی دو ماه و نیم است
پس می بینیم که پولی برای هزینه ی خارج از کشور نمی ماند و حتی ما شرعأ نمی توانیم این کار را انجام دهیم.
الان سطح نیازمندی آنقدر زیاد است که ما با توجه به پول های واریزی نقدی ماهیانه و با احتساب کمک های مردمی پول اضافه ای برای این کار نداریم که مثلا بگوییم این پول را از تبریز به اردبیل یا ارومیه می بریم. نه شرعا و نه عقلا اینچنین امکان و فضا و اجازه ای نداریم.
اما برخی کشور ها از نام کمیته ی امداد و ساختار آن تبعیت کند در خارج از کشور وجود دارد مثلا در عراق صندوق های صدقه ی کمیته ی امداد وجود دارد اما نه این ها نه درآمد هایشان متعلق به ما نیست. یک الگو برداری است که شیعیان عراقی کرده اند و در آنجا برای خود صندوق صدقات گذاشته اند.
آنها به نام کمیته ی امداد برای خود کار می کنند و درآمدشان را نیز خودشان خرج می کنند.
دولت آذربایجان حدود ۵۴ سال قبل کمیته ی امداد آنجا را بست به دلیل اینکه آنها می گفتند شما در اینجا پول جمع می کنید و خرج ملت خودمان می کنید و برای جمهوری اسلامی ایران اعتبار و آبرو کسب می کنید.
الان در بعضی کشور هایی که در آن شیعه وجود دارد مثل عراق و لبنان با الگو برداری از ما از مردم خود پول جمع می کنند و خرج مردم خود می کنند.
اصلا امکانی برای کمیته ی امداد وجود ندارد که هزینه ای صرف خارج از کشور کند.
شاید مردم ایران نتوانند تصور کنند ۱۲۳ هزار نفر تحت پوشش کمیته ی امداد اند و چقدر مراجعات داریم.
شاید اینکه ۱۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان مستمری می دهیم را هم نتوانند هضم کنند و شاید مددجویان هم  می گویند هر ماه ۵۰۴۰ هزار تومان از کمیته ی امداد پول میگیرند.شما فرض کنید خانواده ای یک دانشجوی لیسانس و یک دانشجوی دکتری داشته باشد، هر ترم ۵ میلیون تومان فقط هزینه ی تحصیل می دهیم که ماهانه تقریبا ۷۰۰ هزار تومان می شود.
پس مازاد و مجالی برای خروج از کشور نمی ماند.
وضعیت مددجویان ما نسبت به سایر استان های کشور چگونه است؟
از نظر جمعیت بعد از استان تهران، استان آذربایجان شرقی کمترین تعداد مددجو را دارد. ما در رتبه ی دوم کمترین مددجویان کشور قرار داریم.
اخیرا شایعاتی در مورد جمع کردن صندوق صدقات در مصاحبه ی اسفند ماه و هم عوض شدن نظر مردم نسبت به کمیته ی امداد و صدقه ندادن آنها و بدنامی که ایجاد کردند که مردم صدقه ندهند چه نظری دارید؟
مردم آذربایجان در مهر ماه رکورد کمک های مردمی را در بحث صدقات در ۴۰ سال اخیر را شکستند. یعنی ما رشد صدقاتمان در ۷ ماه گذشته ۱۹ درصد است. یعنی صدقات استان در ۷ ماه گذشته یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافته و جالب است بدانید نسبت به سال گذشته دو میلیارد تومان افزایش یافته است. یعنی الحمدالله رشد صدقات با حمایت مردم در استان بسیار زیاد شده است و این ماه ( مهر ) بالاترین درآمد صدقات در طول ۴۰ سال خدمات کمیته ی امداد بوده است.
در بخش ایتام و کمک به ایتام ۷ میلیارد تومان در ه۷ ماه افزایش داشتیم، در جشن عاطفه ها طبق آمار پارسال ۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بوده و امسال ۶ میلیارد وص ۱۰۰ میلیون تومان است.
یعنی اتفاقا با شفافیت رویکرد کمیته ی امداد و شفاف سازی اطلاعاتمان کمک ها زیاد شده است و ما حاضریم افرادی که می گویند عملکردمان را برای افرادی که می گویند چقدر و کجا خرج کرده ایم روشن سازیم. و در نتیجه با رشد سرفصل های مشارکتی، رشد ۴۰ درصدی اتفاق افتاده است. نه تنها کاهشی وجود نداشته، بلکه با احساس مردم به فشار زیاد گرانی روی فقیران کمک هایشان را بیشتر کردند.
موضوع برش صندوق صدقات در اسفند سال گذشته انجام شده بود اما شبکه های خارجی در تیر ماه نشان دادند و اظهار کردند چون مردم کمتر صدقه می دهند کمیته امداد صندوق ها را جمع آوری می کنند با این عمل چهره واقعی و دورغ گویی خود را بیشتر نشان دادند و باعث رسوایی خود شد.
و مردم یک مورد از دروغ های آنان را به عینه دیدند چون می دانستند این اتفاق مال اردیبهشت و خرداد و تیر نیست و متعلق به پارسال است و بخاطر ناهماهنگی شهرداری و بحث تبریز ۲۰۱۸ بود که این اتفاق افتاد.اما شبکه ها میگفتند جدید است و بخاطر اینکه مردم صندوق ها را تحریم کردند اتفاق افتاده است و خوشبختانه باعث شد که شناخت مردم نسبت به این شبکه ها افزایش یابد.
سامانه ی صدقه ی آنلاین کشوری است؟
بله؛ هم کشوریاست هم استانی
مردم تا چه حد از آن استقبال می کنند؟
صدقات الکترونیک طبق آخرین آمار ۶۷ درصد است. متاسفانه هنوز در ساختار فرهنگی استانمان پرداخت صدقات الکترونیک آنلاین جا نیفتاده است، هرچند که ما معتقدیم اگر این صدقه  در جامعه ۱ درصد مورد توجه قرار بگیرد در تحول زندگی فقرا یک گام اساسی است ، چون پولی که مردم در خانه هایشان به صندوق صدقات می اندازند ،حداقل ۳ ماه در صندوق هایشان می ماند چون صندوق ها س سطح شهر را هر ۳ ماه پول هایشان را جمع آوری می کنیم اما وقتی صدقه ی آنلاین می دهند بلافاصله به حساب مددجویان می رود. هم سرعت رسیدن کمک زیاد می شود ،هم هزینه ی جمع آوری کم می شود.
ما الان برای جمع کردن صدقات ۲۰ نفر پرسنل نیاز داریم. ما می توانیم در سامانه ی آنلاین تعداد پرسنل را کاهش دهیم و آنها را در بخش های حمایتی به کار بریم، کیفیت ارائه ی خدمات نیز افزایش می یابد.
اما فعلا جا نیفتاده و لازمه اش رسانه ها، منبر ها، مجلس و محفل است. الان باور های سنتی مردم در کنار الکترونیک فعلا جایگاهی ندارد، باید فرهنگ سازی شود.
در مورد کارت های خرید جهیزیه توضیح می دهید؟
ما کارت خرید جهیزیه نمی دهیم. کمک هزینه پرداخت جهیزیه به تحت پوششین کمیته ی امداد ارائه می دهیم.بعضا هم با خیرین بخش عمده ای از جهیزیه را می خریم. ما اقلام نمی دهیم،بابت خرید جهیزیه پول به حساب آنها واریز می کنیم.