به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سخن، به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی آذربایجان‎شرقی، مجید خدابخش صبح امروز در همایش روز آمار و برنامه‌ریزی اظهار کرد: آیه‎ای در قرآن کریم در مورد صحبت آمده ‌که می‎فرماید وقتی صحبت می‌کنید محکم (به معنای مستند) صحبت کنید و در واقع صحبت مستحکم و سدید را باعث اصلاح جوامع و تصمیمات سدید قلمداد کرده است.

وی افزود: سال گذشته، ۲۰ مهرماه که حدود دو هفته از حضور ما در استان می‌گذشت در همایشی در دانشگاه تبریز موضوع بازنگری سند تدبیر توسعه مطرح بود و در حال حاضر که تا دو هفته استان را ترک می‎کنیم، این سند آماده شده است و ما به آینده این سند بسیار امیدواریم.

خدابخش در ادامه صحبت‎های خود بر لزوم تجهیز مدیران به آمار و اطلاعات دقیق تاکید و تصریح کرد: گاها اظهارنظرهایی می‎شود که آبروی استان و کشور را زیر سوال می‎برد که مهمترین دلیل آن نبود آمار و اطلاعات دقیق و مستند است.

این مسئول همچنین مستندسازی کلیه اقدامات و عملکردهای دستگاه‎های دولتی بر اساس آمار و ارقام مشخص را ضروری برشمرد و افزود: در قضیه صنعتی شدن کشور در دهه ۴۰ دو شهر تبریز و اراک به عنوان شهر توسعه صنعتی انتخاب شدند و در آن زمان به میزان ۱۰۰ میلیون دلار در کارخانه‎های تراکتورسازی و ماشین‎سازی سرمایه‎گذاری دولتی صورت گرفت.

وی خاطرنشان کرد: این در حالی است که بعد از انقلاب دولت در مجموعه فولاد مبارکه اصفهان به میزان ۳ الی ۵ میلیارد دلار سرمایه‎گذاری کرده و بزرگترین سرمایه‎گذاری‎ها در حوزه نفت و پتروشیمی صورت گرفته است.

استاندار آذربایجان‎شرقی اذعان داشت: کشور ما یک کشور نفتی است و صنایع تجهیزات مرتبط نفت و پتروشیمی نیز بسیار حائز اهمیت هستند و باید تلاش کنیم با جذب سرمایه‎گذاری‎های موثر در این عرصه‎ها، آذربایجان‎شرقی در تولید ناخالص داخلی به جایگاه دهه چهل خود بازگردد.

خدابخش در بخش دیگری از صحبت‎های خود متذکر شد: فضای کسب و کار بسیار متغیر است که تصمیم‎گیری و برنامه‎ریزی را سخت می‎کند؛ به عنوان مثال در سفر دکتر نوبخت به تبریز ۱۰۰ میلیارد تومان برای راه‎آهن میانه- تبریز مصوب شد که ۷۰ میلیارد تومان آن هفته گذشته تخصیص یافت ولی در این فاصله قیمت ورق پل حداقل دو برابر شده است که باید در ماشین سازی اراک تولید شود.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‎شرقی:
نظام و فرایندهای آماری شاخص مهم ارزیابی توسعه کشورها است

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم هم در این همایش اظهار کرد: با توجه به وظایف اصلی مدیریت یعنی سیاستگذاری، برنامه‎ریزی و تصمیم‎گیری می‏توان به اهمیت مدیریت پی‎برد؛ چرا که تحقق وظایفی که اشاره شد در مدیریت نیازمند طیف وسیعی از آمار و اطلاعات است.

وی افزود: بدون در دسترس داشتن آمار دقیق و بهنگام، سیاستگذاری، برنامه‎ریزی، تعیین اهداف، راهکارها و در نهایت ارزیابی نتایج مربوطه امکانپذیر نیست؛ ماهیت آمار و اطلاعات به گونه‎ای است که موجب تسهیل در برنامه‎ریزی شده و مدیران بهتر می‎توانند پاسخگوی نیازها باشند.

آل هاشم یادآور شد: برنامه ‏ریزی یکی از اولویت‎هایی است که در زندگی شخصی و اجتماعی و توسعه و پیشرفت کشورها نقش بسزایی دارد و این مهم در آیات و روایات مختلف نیز بیان شده است؛ بطوری که حضرت علی (ع) می‎فرمایند: تدبیر و برنامه‎ریزی قبل از کار باعث مصونیت از لغزش و خطا است؛ ایشان همچنین در فرمان خود به مالک اشتر بر اهمیت برنامه‏ریزی در کارها به ویژه برای حاکمان تاکید کردند.

امام جمعه تبریز ادامه داد: بدون شک برای برنامه‎ریزی بهینه و کارآمد داشتن آمار و اطلاعات صحیح امری بدیهی است؛ بر این اساس کسب آمار و داده‎ها برای همگان بویژه برنامه‎ریزان و مدیران رده بالا در تمام جوامع ارزشمند و انکارناپذیر است.

آل هاشم خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در زمینه اهمیت آمار می‎فرمایند: همه توجه داشته باشند که پایه برنامه‎ریزی‎های کشور آمار است که با سرشماری بدست می‎آید و هر چه صحیح‎تر باشد برنامه‎ها درست‎تر است و امکان موفقیت برنامه‎های آبادانی و سازندگی بیشتر می‎شود.

وی تاکید کرد: نظام آماری کشورها و کیفیت بانک‎های اطلاعاتی نه تنها یکی از شاخص‎های توسعه‎یافتگی به شمار می‎رود؛ بلکه سیاستگذاری‎ها و برنامه‎ریزی‎ها در رابطه با توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بدون در اختیار داشتن آمار کافی و دقیق ممکن نیست.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‎شرقی ابراز داشت: میزان قدرت اتخاذ تصمیم بهینه در جوامع پیشرفته بستگی به عواملی دارد که مهمترین آنها در اختیار داشتند آمار و اطلاعات صحیح و بهنگام است.

وی توضیح داد: امروزه دانایی بشر منوط به داده‎ها و اطلاعاتی است که ماهیت سمت و سوی بشر را تغییر می‎دهد و در دنیای امروزی یکی از شاخص‎های ارزیابی توسعه کشورها داشتن نظام و فرایندهای کمی و کیفی فعالیت‎های آماری است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی آذربایجان‌شرقی مطرح کرد:
اصلاح روندهای گذشته و احیاء نقش آذربایجان مهمترین الزامات توسعه است  

داود بهبودی هم اظهار کرد: اگر از مقوله آمار و برنامه‌ریزی به عنوان یک ضرورت نظام تدبیر صحبت می‌شود و اگر بنا است هدف والایی چون توسعه فراگیر را دنبال کنیم برای، نیل به این اهداف نیازمند مدیریت هستیم که مقدمه آن برنامه ‎یزی و مقدمه برنامه ریزی نیز یک نظام آماری است

وی نظام آماری را متشکل از مراجع آماری مثل دستگاه‌های دولتی، شرکت‌ها و نهادهای فعالان اقتصادی و آمارگیران دانست و افزود: در چنین فضایی نظام برنامه‌ریزی و آماری و فعالان این عرصه نیازمند ویژگی‌هایی هستند تا نهاد برنامه‌ریزی را در حالت بی‌طرفی و دسترسی برابر برای کلیه بهره‌بردارای حفظ کرده و برابر با استانداردهای بین‌المللی عمل کنند.

بهبودی مواردی مثل بی‎طرفی، موازین و اخلاق حرفه‌ای، پاسخگویی و شفافیت، پیشگیری از استفاده نادرست، صرفه جویی و حفظ محرمانگی را از جمله تعهدات نظام آماری عنوان کرد و گفت: ما باید در جریان توسعه استان واقعیت‎هایی را به شکل ملموس و محسوس مرور کرده و با درک آنها برنامه‎ریزی کنیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی در بخش دیگری از صحبت‎های خود متذکر شد: سهم استان از تولید ناخالص داخلی در سال‎های ۷۹، ۹۰ و ۹۴ به ترتیب ۴٫۸، ۳٫۷۶ و ۳٫۷۳ بوده است.

این اقتصاددان به مهاجرت ارزش‌آفرینان و کارآفرینان که از جمله موانع توسعه اقتصادی و اجتماعی به شمار می‎روند اشاره و اضافه کرد: در این سال‌ها سهم جمعیتی استان از ۶ به ۵ درصد و سهم اقتصادی ما به زیر ۴ درصد رسیده است.

بهبودی اهم اقدامات صورت گرفته در حوزه برنامه‎ریزی را تدوین سند آمایش سرزمین، تدوین دومین سند تدبیر توسعه و تحول نظام آماری به ثبتی مبنا و استفاده از قوانین بودجه سنواتی عنوان کرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی در ادامه صحبت‎های خود به تشریح عناوین هسته‎های کلیدی ۱۳ گانه دومین سند تدبیر توسعه آذربایجان‌شرقی در سه بخش «فرابخشی»، «اقتصادی» و «فرهنگی و اجتماعی» پرداخت.

وی با اشاره به برنامه‎ریزی کوتاه مدت اعتبارات بودجه‎ای استان، شتاب‎بخشی به اجرای پروژه‎های عمرانی اصلی مثل راه‎آهن میانه – تبریز، قطار شهری تبریز، جاده تبریز- اهر، آزادراه مرند- تبریز- بازرگان، آزادراه مراغه- هشترود، احداث نیروگاه و … را از جمله اقدامات اعلام کرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی تغییر و اصلاح انگاره‎ها ‎به امیدآفرینی به اصلاح روندهای گذشته و احیاء نقش آذربایجان، تغییر پارادایم‎ها و نگرش‎ها به رویکرد مشارکتی و کاهش اتکاء به منابع دولتی را مهمترین الزامات توسعه استان عنوان کرد.

شایان ذکر است در این مراسم ضمن رونمایی از دومین سند تدبیر توسعه استان، از دستگاههای اجرایی که در اجرای طرحهای آماری و تدوین اسناد برنامه ای با سازمان مدیریت و برناه ریزی استان همکاری دارند و نیز از تعدادی از ماموران آمارگیری تجلیل بعمل آمد.