به گزارش سخن، مرکز خرید جواهر تبریز که به عنوان یکی  مدرن ترین مجموعه های تجاری و خدماتی شهر در سال ۹۰ به بهره برداری رسید ،هم اکنون دچار رکود شده است و اکثریت مغازه داران ،مغازه های خود را خالی کرده اند !

این مجموعه در زیربنایی به وسعت ۱۰ هزار متر مربع در مدت ۳۰ ماه توسط شهرداری تبریز به مرحله اجرا و بهره‌برداری رسیده و برای احداث آن بالغ بر ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار از سوی شهرداری تبریز و بخش خصوصی هزینه شده است.

جواهر تبریز
مرکز خرید جواهر تبریز با کاربری‌های متعدد رفاهی ، تفریحی و تجاری احداث گردیده و به دلیل موقعیت ویژه مکانی و قرار گرفتن در یکی از مهم‌ترین مناطق تفریحی ، گردشگری ، دانشگاهی و تجاری تبریز و نیز همجواری با برج بلور ، مراکز خرید چهارراه آبرسانی ، ایستگاه ۷ مترو تبریز ، مهرانه‌رود و بلوارهای ۲۹ بهمن و استاد شهریار ، از اهمیت و نقش ویژه‌ای در رونق اقتصادی شهر ، تسهیل امورات و نیازهای تجاری و رفاهی شهروندان و ارزش افزوده برای شهر برخوردار خواهد بود.

جواهر تبریز
در این مجموعه ، علاوه بر احداثات تجاری و خدماتی پیش‌بینی شده که جمعا ۶۵۰۰ مترمربع از کل زیربنای ۱۰ هزار مترمربعی پروژه را در قالب ۶۰ مغازه و واحد تجاری را دربر می‌گیرد ، بالغ بر ۳۵۰۰ مترمربع نیز به فضاهای رفاهی و تفریحی اختصاص یافته که از جمله این فضاها می‌توان به احداث رستوران به مساحت ۸۷۰ مترمربع در طبقه اول ، فست فود و محل بازی کودکان در ۵۰۰ متر مربع در طبقه هم‌کف ، دو باب فروشگاه در طبقه هم‌کف و یک فروشگاه در طبقه دوم الحاقی از ضلع شمالی ، فرهنگسرا در طبقه فوقانی بخش میانی به مساحت ۱۱۰۰ متر مربع ، کافی‌شاپ در قسمت راهرو شمالی مرکز خرید به مساحت ۱۰۰ متر مربع اشاره کرد.

جواهر تبریز
در طراحی و احداث مرکز خرید جواهر تبریز توجه به تکریم شهروندان و چشم‌پوشی از سود و نفع مادی و اقتصادی در ساخت این مرکز تجاری ، با توجه به اختصاص بالغ بر ۳۰ درصد فضای مجموعه به فضاهای عمومی و رفاهی ، اولویت اصلی شهرداری تبریز بوده است.

جواهر تبریز
این پروژه بزرگ تجاری ، خدماتی و رفاهی ، علاوه بر مزایای اجتماعی و عمومی ، از ویژگی‌های خاصی نیز برخوردار می‌باشد که از آن جمله می‌توان به دسترسی آسان و راحت آن به ایستگاه ۷ مترو ، نزدیکی به مهم‌ترین منطقه رفاهی تفریحی شهر ، همجواری با دانشگاه تبریز ، معماری مدرن و پیشرفته ، استفاده از تکنولوژی روز در احداث تأسیسات و ابنیه ، رعایت مقررات و آئین نامه ۲۸۰۰ زلزله در ساخت بنا ، رعایت مبحث ۱۹ ساخت و ساز ، مناسب سازی محیط مرکز برای تردد بدون مشکل سالمندان ، معلولان و کم‌توانان جامعه ، استفاده از نمای کامپوزیت ، استفاده از کناف در نمای داخلی ، ایجاد سیستم صوتی مرکزی ، نصب سامانه صاعقه‌گیر الکترونیک ، رعایت مقررات بهینه‌سازی مصرف انرژی ، نورپردازی مدرن نمای بیرونی ، ایجاد سیستم دوربین مدار بسته در تمام نقاط مرکز خرید ، نصب سیستم پیشرفته اعلام و اطفای حریق ، سبک‌سازی و مقاوم سازی بنا اشاره کرد.

جواهر تبریز

امکانات مجتمع جواهر:
۱-غذا خوری و رستوران به مساحت ۸۷۰ مترمربع در طبقه اول ضلع شمالی
۲- فرهنگسرا در طبقه فوقانی بخش میانی به مساحت ۱۱۰۰ متر مربع
۳- فست فود و محل بازی کودکان در ۵۰۰ متر مربع در طبقه هم‌کف
۴- کافی‌شاپ در قسمت راهرو شمالی مرکز خرید به مساحت ۱۰۰ متر مربع
۵- ۶ دستگاه پله برقی و سه دستگاه آسانسور

جواهر تبریز

 همچنین به گزارش تبریزمدرن، در این جلسه که شهردار کلانشهر تبریز، تنی چند از اعضای شورای اسلامی شهر، شهردار منطقه دو، اعضای هیئت مدیره مرکز خرید جواهر تبریز و مدیران شهری حضور داشتند، مهندس خوشنواز شهردار منطقه دو ضمن اعلام آمادگی مرکز بین المللی آموزش های ایران برای رونق بخشیدن به مرکز خرید جواهر تبریز با فروش محصولات فرهنگی، گفت: برای رونق اقتصادی و افزایش مراجعه شهروندان و دانشجویان به این مرکز خرید با همکاری دانشگاه تبریز و همیاری مرکز بین المللی آموزش های ایران، برای ایجاد یک مرکز خرید کتاب تبادل نظر کرده ایم و برای تحقق این هدف مسئولین انتشارات بنام تبریز که بیشترین مراجعه برای فروش محصولات فرهنگی را دارند؛ اعلام آمادگی کرده اند.

شهردار منطقه دو رونق فرهنگی مرکز خرید جواهر تبریز و سرمایه گذاری در این خصوص را بهترین گزینه برای رونق بازار و فروش محصولات فرهنگی دانسته و اظهار داشت: انتقال پل عابرگذر مقابل دانشگاه تبریز که بزودی به مقابل این مرکز خرید به انجام خواهد رسید علاوه بر دسترسی آسان شهروندان و دانشجویان به آن، موجبات تردد آسان شهروندان را به بلوار استاد شهریار فراهم خواهد آورد.

مهندس خوشنواز ایجاد مراکز تفریحی، رستوران و شهربازی و… را از دیگر مواردی ذکر کرد که در طبقات بالای مرکز خرید جواهر تبریز، موجبات رونق این بازار را فراهم خواهد کرد.

شهردار منطقه دو ایجاد مراکز فرهنگی در این مرکز خرید را از طریق فراخوان عنوان کرد.

وی از انتقال سازمان فرهنگی هنری و پارکینگ این بازار خبر داد و افزود: از هیئت امنا خواهشمندیم با دعوت از مغازه داران برای رونق بازار، همپای شهرداری تلاش نمایند.

در ادامه این جلسه دکتر شهین باهر کسادی بازار جواهر تبریز را به جهت تنوع افکار مغازه داران برای راه اندازی این مکان دانست و افزود: جابجائی پل عابرگذر مقابل دانشگاه تبریز و نصب مجدد آن در مقابل این بازار عمده مشکل کسادی آن را حل خواهد کرد.

شهردار کلانشهر تبریز راه اندازی انتشارات و شهر کتاب در این بازار را بهترین فعالیت برای رونق اقتصادی دانست که بایستی بصورت جدی بررسی شود.

وی از هیئت امنا خواست هم زمان با افتتاح پل و اتصال آن به مرکز خرید جواهر، برای راه اندازی انتشارات با مدیران شهری سریعاً هماهنگ شوند.

دکتر شهین باهر از مهندس خوشنواز شهردار منطقه دو برای تلاش وی در این خصوص تقدیر و قدردانی کرد.

سونیا اندیش عضو شورای شهر تبریز، ضمن تشکر از تلاش شهردار تبریز و شهردار منطقه دو و اعضای شورای شهر؛ تلاش برای رونق اقتصادی و راه اندازی شهر کتاب در مرکز خرید جواهر را موجب تمرکز خرید محصولات فرهنگی و دسترسی آسان دانشجویان به کتب مورد نیاز آنها با استقرار کتابفروشی ها در این مرکز، بسیار مفید دانست.

اما امر مهم این هست که تمام این تعریف و تمجید ها حرف های پر از هیچ و پوچ هستند  و عکس های زیبایی که از این مرکز خرید ارائه می شود در حد عکس است! و مغازه ها همه خالی است جز تعداد معدود که آنها هم اکثرا بسته می باشند. اگر قرار بود این موضوعات اتفاق بیفتند این مرکز قابل این همه ستایش و تعریف بود چرا در همان ۷ سالی که این مرکز خرید بی فایده و خالی مانده بود اندیشیده نمی شد و حال به اجبار  می خواهید مردم را وارد این مجتمع کنید و سیاه نمایی کنید که رفت آمد فراوانی در این مرکز خریدی که زیر مجموعه شهرداری است وجود دارد.

عکس های ما از این مرکز خرید/ مغازه های پر از خالی/مردم قضاوت کنند

 

حال بحث اینجاست که آیا باورمان شود که به نفع مردم کار کرده اید و بخاطر راحتی مردم پل عابر پیاده را به داخل این مجتمع کشانده اید؟ یا اینکه انتقال پل عابر به داخل این مرکز خرید می چربید بر تخریب پل عابر قبلی (که از قضا پله برقی نیز داشت)!؟ مرکز خریدی که طی ۷ سال مغازه های آن پر نشده است و با عدم استقبال شدیدی روبرو شده است با کشاندن عابر پیاده به داخل این مجتمع مردم را به زور به داخل این مجتمع می کشانید؟ و مردم بالاجبار مجبور به استفاده از این عابر پیاده هستند چرا که تا چند صد متر از طرفین هیچ راه عبور و مروری  وجود ندارد و تمام خیابان نره کشی شده است.آن هم در مسیر پر تعددی که از جمله دانشگاه سراسری و سازمان آب و برج شهر و رستوران ها فراوانی در این مسیر وجود دارد و مردم برای عبور از خیابان باید چند صد متر تا عابر پیاده را طی کند و بعد از آن هم تازه وارد مجتمع جواهر شود خلاصه برای عبور از خیابان پروسه های فراوانی باید گذر کرد.

عکس/ تا فرسنگ ها خیابان، نرده کشی شده است

 

آقای شهردار، شهردار منطقه ۲، و اعضای شورا که به کشاندم پل عابر به داخل این مرکز خرید همت کرده اید پاسخ گو باشید!

 

ه.م