به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سخن به نقل از  تسنیم، “عدنان طباطبائی”، کارشناس مسائل ایران و از اساتید دانشگاه دوسلدورف آلمان و اعضای مرکز مطالعاتی کارپو در این کشور در مصاحبه‌ای با روزنامه “تاگس سایتونگ” آلمان، از فشارهایی که تحریم های دولت آمریکا و اعتراضات خیابانی به وضعیت اقتصاد ایران این روزها به دولت روحانی وارد می کند سخن گفته و تصریح کرد که این مسئله شگفت آور بود که روحانی در سخنرانی تلویزیونی خود کمی قبل از اجرایی شدن اولین دور تحریم های جدید آمریکا علیه ایران بر موضوعات سیاست خارجی تمرکز کرد. بسیاری مردم ایران از این مسئله دلسرد بودند که وی مردم خود را خطاب قرار نداده بلکه بیشتر خود را درگیر این مسئله کرد که به دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پاسخ دهد.

این کارشناس برجسته آلمانی در ادامه مصاحبه خود تنها تحریم های آمریکا را مسئول اوضاع اقتصادی بد ایران ندانسته و در عین حال گفت که اما یک کشور تحریم شده طبیعتا سیستم اقتصادی سالمی ندارد. وی در عین حال به سوء مدیریت و فساد در جامعه ایران اشاره کرده و آن را حاصل تحریم های آمریکا ندانسته و تحریم ها را تنها عامل تشدید اوضاع دانست.

طباطبائی در ادامه همچنین تصریح کرد که قدرت اجرایی آمریکا مدتهاست که یک وضعیت توهم آلود منفی را علیه ایران ایجاد می کند. این روند از زمان مبارات انتخاباتی دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ آغاز شده است. چنین جوی بر تصمیمات استراتژیک شرکت ها تاثیر می گذارد. از مدتها قبل از اجرایی شدن تحریم های آمریکا علیه ایران چنین جوی تاثیر خود را نشان داده است.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که ترامپ دنبال چیست گفت: قدرت اجرایی دونالد ترامپ می خواهد ایران را ناپایدار و بی ثبات کند. سیاست ناپایداری تنها به این مفهوم نیست که ما یک حزب را که به توافق هسته‌ای منعقد شده در سال ۲۰۱۵ پایدار است به ناحق مجازات کنیم. چنین رویکردی اساسا با منافع امنیتی اروپا متناقض و خلاف آن است. سیاست‌های آمریکا در این راستا فراتر از ایران می‌تواند به بی ثباتی در سراسر منطقه منجر شده و از دیدگاه اروپایی این یک تهدید بزرگ است.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که برخی معترضان در ایران خواستار پایان حمایت‌های ایران از اسد و حزب الله و حماس و توجه یشتر ایران به مسائل داخلی هستند و آیا چنین اعتراضاتی می تواند باعث تضعیف نقش منطقه‌ای ایران شود گفت: من به این مسئله اعتقاد ندارم. سابق تحریم ها علیه ایران بسیار شدیدتر از تحریم ها تحت ریاست جمهوری ترامپ بود و غرب هم قاطعانه از این تحریم ها حمایت می کرد.  در آن زمان ها هم ایران رفتاری متفاوت را نداشت. ایران همچنان در جنگ سوریه مشارکت داشته و ارتباط این کشور با حزب الله به شروع دهه هشتاد بر می گردد. سیاست خارجی ایران با نارضایتی ها در بین مردم تغییر نمی کند. بلکه ایران بیشتر تلاش خواهد کرد  از این طریق قدرت چانه زنی های خود در منطقه در برابر آمریکا را تقویت کند.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه شهروندان ضعیف در ایران را کسانی دانست که بیشترین زجر را از تحریم های آمریکا می کشند.

طباطبائی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا اعتراضات اخیر در ایران مشابه اعتراضات در سال ۲۰۰۹ است، گفت: در این اعتراضات بیشتر موضوع مسائل روزمره زندگی و نه در درجه اول موضوعات سیاسی مطرح است.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه تصریح کرد که حالا همچنین از خارج تلاش می شود تا بر این اعتراضات اعمال نفوذ کنند. این تلاش ها هم از طرف گروه های تبعیدی و هم دولت آمریکا و رقبای منطقه‌ای ایران مانند عربستان سعودی و اسرائیل انجام می شود. آن ها تلاش می کنند از اعتراضات داخلی در ایران (به نفع اهداف خود) بهره برداری کنند.

وی البته تصریح کرد که این اعتراضات به هزینه کناره گیری روحانی از مسئولیت ریاست جمهوری منجر نخواهد شد. بعید است که این مسئله به یک پدیده گسترده و همه گیر تبدیل شود. هم زمان باید دولت روحانی این مسئله را به رسمیت بشناسد که این طور نمی توان ادامه داد. این دولت ارتباطی با بخش ضعیف اقتصادی جامعه ندارد.

وی اجرایی شدن دور دوم تحریم های آمریکا علیه ایران که از ماه نوامبر آغاز می شود را یک مرحله تنش زایی دیگر دانسته و گفت: از این طریق دولت آمریکا می خواهد به این هدف دست یابد که ایران برای مذاکرات درباره یک توافق هسته‌ای جدید اعلام آمادگی کند. این مسئله مهم است که اروپاییان و چینی‌ها و همچنین همسایگان ایران چطور روی این تحریم های نفتی آمریکا واکنش نشان دهند و اینکه آیا آمریکایی ها واقعا آماده هستند اقداماتی را علیه اروپاییان که همچنان به تجارت خود با ایران ادامه می دهند در پیش گیرند. بسته به اینکه کشورهای دیگر تا چه اندازه مطیع آمریکا باشند تاثیرات این تحریم ها در ایران احساس خواهد شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در ماه می خروج یک‌جانبه کشورش از توافق بین‌المللی هسته‌ای با ایران را اعلام کرد و تحریم‌های جدیدی را علیه ایران در دستور کار قرار داد.

از روز سه شنبه تحریم‌های در حالت تعلیق آمریکا علیه ایران مجدداً به‌اجرا در آمدند.

اولاً ایالات متحده می‌خواهد شرایطی را ایجاد کند که ایران نتواند به دلار آمریکا هیچ دسترسی‌‌ای داشته باشد و نتواند با طلا و فلزات گرانبها تجارت کند. همچنین از تجارت فلزات خاص و مواد خام و نرم‌افزار صنعتی با ایران هم باید جلوگیری شود.

۹۰ روز بعد هم در ماه نوامبر تحریم‌های دیگری علیه ایران اعمال می‌شود که با کمک آن واردات نفتی دیگر کشورها از ایران به صفر کاهش می‌یابد. هم‌زمان آمریکا می‌خواهد پرداخت‌های بین المللی به ایران را متوقف کند.