به گزارش سخن، با قرار گرفتن در زمان انجام فریضه ی دینیِ حج و نزدیک شدن به عید قربان، و با توجه به اینکه جنگ نرمی که در داخل کشور مبنی بر رفتن به حج راه افتاده است و هموطنان بسیاری هزینه های گزافی را صرف  سفر های اروپایی و کنار دریای خود می کنند اما سفر حج را در این برهه زمانی(با توجه بهجنایات سعودی) منفور میدانند؛ راجع به این موضوعات با سید محمد امین مداین گفتگویی داشتیم که در زیر به آن اشاره می کنیم؛

 

سخن: لطفا خودتان را معرفی کنید.

بنده سید محمد امین مداین هستم. مدرس دروس فلسفه و معارف اسلامی در دانشگاه، نزدیک هفت سال سابقه ی تدریس دارم و سال آخر دوره ی دکتری در رشته ی فلسفه اسلامی رامی گذرانم.

سخن: وحدت اسلامی بین کشور های اسلامی چگونه باید برقرار شود و چه دلایلی مانع این امر می شود؟

مانع بزرگی که در تحقق وحدت اسلامی است، اینست که فرقه های مختلف اسلامی عقاید خود را از سویی براساس تعصب و احساسات انتخاب می کنند و برای نظام بخشیدن به عقاید خودشان عقلانیت را وارد نمی کنند. از سوی دیگر فرقه های عقیدتی که خود رامسلمان می دانند به جای تاکید کردن بر مسلمان بودن و همه را زیر سایه ی پرچم اسلام دیدن؛ بر اختلافات تأکید می کنند و همدیگر را به کفر و خارج از اسلام بودن متهم می کنند.

حال این مشکل، علاوه بر این مسئله هست که اقوام عرب هویت اسلامی خود را فراموش کرده اند و صرفا بر عربیت خود تأکید دارند متاسفانه گویا اسلامیت یک مسئله جانبی است.

سخن: سفر به مدینه منوره و مکه مکرمه جهت زیارت در زمان فعلی که زمامداری این حرمین به دست دولت سعودی است صحیح می باشد یا خیر؟

اگرفرقه های مختلف اسلامی راه گفت و گو با همدیگر و بحث با روش عقلانی و استدلالی را بپذیرند و به وحدت کلمه لا اله الا الله و شریعت محمدی تأکید کنند و از سوی دیگر ملتفت باشند، این اختلاف نظر منافع دشمنان اسلام، یعنی صهیونیسم را تأمین می کند؛ نه منافع جهان اسلام را بلکه وحدت میان مسلمان ها انشاالله تأمین خواهد شد.

سخن: با توجه به این که می دانیم هزینه های ما برای مکه رفتن صرف تهیه ی تجهیزات جنگی و نظامی می شود و دوباره بر علیه خودمان استفاده می شود چرا باید به مکه برویم؟ ارزیابی کنید

در مورد اینکه سفر حج در موقعیت کنونی که هم پول سفر حج به جیب حکام ظالم سعودی می رود و از سوی دیگر جوانان دختر و پسر زیادی هستند که با این پول ها می توانند در امر اشتغال و ازدواج خود دردی را درمان کنند نظر بنده در چند نکته است؛ یک اینکه بنده به عنوان یک معلم ساده در مقامی نیستم که حکم استحباب حج عمره یا حکم وجوب حج تمتع را زیر سوال ببرم. بهتر است کارشناسان روابط بین الملل در محضر مراجع تقلید، اوضاع را شرح بدهند تا مراجع محترم تقلید حکم آن را بیان فرمایند. مورد دوم اینکه به اعتقاد بنده بعد از انجام یکبار حج واجب تمتع یا برای کسانی که توان آن را ندارند، انجام یک بار حج عمره جای تکرار هزینه در حق کودکان شیرخوار بی والدین، جوانان بی پشتیبانه، بیماران صعب العلاج پر هزینه و …. صرف شود تا رضایت الهی کسب شود.

 

سخن: آیا با وجود این شرایط دشمن تصور نمی کند که ما در مقابل هر عمل ناشایست آنها سر تعظیم فرود می آوریم؟

این سوال شما منوط به نظر حاکم شرع یعنی مقام ولی فقیه است. آیت الله خامنه ای به عنوان ولی فقیه و حاکم شرع سال گذشته انجام حج را به صلاح ندانستند و البته رفتار طرف سعودی نیز سنجیده نبود لذا اعزام حاجی به نفع عزت ایران اسلامی نبود. حال با کوتاه آمدن دولت سعودی امسال زائران ایرانی اعزام شدند البته بهتر بود چرا که نباید برای همیشه در کنگره حج جای شیعیان خالی دیده شود. البته جمعیت کثیر زائران شیعه را ایرانیان تأمین می کنند.

سخن: نظرتان راجب کسانی که بار اولشان نیست به مکه می روند و باز هم شرکت می کنند، چیست؟

نه نظر بنده منوط به صلاحدید مقام رهبری به عنوان حاکم شرع و ولی فقیه است.

سخن: به عنوان سخن پایانی هر بیانی دارید بفرمایید.

انشاالله ما لیاقت آن را پیدا کنیم که در صحرای عرفات حاضر شویم و دعای حاجیان در حق امت اسلامی و ظهور حضرت قائم مستجاب گردد.

 

انتهای پیام/