به گزارش سخن، شهردار تبریز در این دیدار، با اشاره به روند مشارکت شهرداری تبریز با مجموعه‌های زیست‌محیطی، اظهار داشت: شهرداری تبریز، همکاری در زمینه‌های مدیریت زباله را به صورت جدی پیگیری می‌کند که نمود شاخص آن همکاری با شرکت معتبر کنیم-کالسانو در زمینه پروژه احداث واحد نیروگاهی به روش زباله‌سوز است.

دکتر نجفی اظهار داشت: مسیر همکاری‌های فنی، تنها در مسیر مطالعات کارشناسی و مطابق نیازها و ضرورت‌‌های حوزه پسماند، قابل‌تحقق است؛ با این حال، این اطمینان را می‌‌دهیم که در صورت مثبت‌بودن روند مطالعات، همکاری‌های خود را با بیوالکترال، پشتیبانی کرده و توسعه دهیم.

میخل پاچا، مدیر شرکت بیوالکترال در سفر به تبریز، با ارائه گزارشی از پروژه‌های قبلی شرکت بیوالکترال و تشریح ابعاد کیفی برنامه‌های آن، اظهار داشت: بخش عمده‌ای از معضلات زیست‌محیطی، مربوط به عدم تفکیک زباله در مبدا است، همین امر باعث می‌شد، مدیریت زباله در مسیر بازیافت، پیچیده و هزینه‌بر باشد.

وی اظهار داشت:  با در نظر داشتن همین مشکل، بهشی از راهبرد فنی شرکت بیوالکترال، مربوط به تفکیک و خشک‌کردن زباله در مقصد است.

میخل پاچا با ارائه نمونه‌هایی از زباله‌های پردازش‌یافته شرکت بیوالکترال، خاطرنشان کرد: زباله‌های خشک‌شده، از نظر ترکیب و کاربرد، بسیار غنی و ارزشمند هستند و قابلیت استفاده در صنایع مختلف خدماتی را خواهند داشت.

در پایان این دیدار، مقرر شد طرفین همکاری‌های آزمایشی و محدود را در زمینه تفکیک زباله در مقصد پایه‌گذاری کنند تا در صورت موفقیت‌آمیز بودن همکاری‌ها، زمینه امضای تفاهم‌نامه طولانی‌مدت فراهم شود.

شهریار