تاریخ : سه شنبه, ۱۸ بهمن , ۱۴۰۱ 17 رجب 1444 Tuesday, 7 February , 2023

محرز: وزارت بهداشت می‌تواند مجوز اورژانسی تزریق واکسن کوو ایران برکت را صادر کند

  • کد خبر : 76846
  • 10 خرداد 1400 - 0:08
محرز: وزارت بهداشت می‌تواند مجوز اورژانسی تزریق واکسن کوو ایران برکت را صادر کند

نشست خبری گزارش پیشرفت واکسن کوو ایران برکت با حضور مدیر پروژه، ناظران و متخصصین این واکسن برگزار شد.

به گزارش سخن، صبح امروز مسئولین تولید و تست انسانی واکسن کوو ایران برکت با شرکت در کنفرانسی خبری، ضمن اعلام آخرین خبرها از مراحل پیشرفت این واکسن به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ دادند.

مینو محرز، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در این کنفرانس خبری گفت: مراحل کارآزمایی بالینی پروژه نخستین واکسن ایرانی کرونا تحت نظارت افراد علمی و در سطح بالاتر از استانداردهای علمی انجام شد و دانشمندان جوان تلاش کردند که این واکسن در اختیار مردم قرار بگیرد.

مسئول نظارت بر مطالعات بالینی واکسن کوو ایران برکت افزود: از روزاول درکنار تیم تولید و تست واکسن بودم و به جرأت به عنوان داوطلبی که واکسن راتزریق کرده‌ام میگویم مردم ! این همان واکسن عالی، موثر و امنی است که خیال شما را راحت خواهد کرد و خدا کند هرچه زودتر و سریع‌تر با ورود آن به بازار، از واردات واکسن بی‌نیاز شویم و مهرماه سال آینده شاهد بازگشایی مدارس و دانشگاهها با خیالی راحت باشیم.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: کوو ایران برکت هر سه فاز تست انسانی را تا امروز با موفقیت کامل پشت سر گذاشته است و خوشحالیم که همزمان با این مراحل تحقیقاتی، زیرساخت بسیارخوبی توسط ستاد اجرایی فرمان امام برای تولید انبوه آن در شهرک شفافارمد فراهم شده است که این مسئله نشانه خبرگی و هوش بالای مدیران ستاد دارد چراکه بسیاری از واکسنهای تولیدشده در جهانا قدرت تولید انبوه ندارند و در مرحله آزمایشگاهی متوقف شده‌اند.

محرز خاطرنشان کرد: واکسن کوو ایران برکت در فاز اول عارضه خاصی نداشت و در فاز دوم نیز بیش از انتظار ما ایمنی‌زایی به دنبال داشت.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به قوانین موجود در سازمان جهانی بهداشت درخصوص امکان صدور “مجوز اورژانسی تزریق عمومی” واکسن‌های در حال مطالعه افزود: بنده به عنوان ناظر بر تست انسانی واکسن کوو ایران برکت، از وزارت بهداشت درخواست صدور مجوز اورژانسی تزریق عمومی این واکسن به مردم را دارم، این واکسن درمراحل بالینی کاملا موفق بوده و نتایج هم برای وزارت بهداشت ارسال شده، روزانه صدها نفر درحال مرگ دراثر ابتلا به کووید هستند و با تزریق این واکسن میتوان جلوی اپیدمی‌های بعدی راگرفت.

سیدحامد حسینی مجری مطالعات بالینی واکسن کوو ایران برکت نیز دراین کنفرانس خبری با اعلام پایان تزریق واکسن به داوطلبان در دو شهر تهران و کرج گفت: تا امروز در فازسوم، ۱۰ هزار و ۵۰۰ داوطلب در تهران و کرج وارد مطالعه بالینی واکسن شده‌اند و تزریق به ۹۵۰۰ داوطلب دیگرهم از ۲۰ خرداد در ۴ شهر مشهد، بوشهر، اصفهان و شیراز انجام خواهد شد.

وی افزود: تعداد کل داوطلبانی که دراین فاز مورد مطالعه قرار میگیرند ۲۰ هزار نفر است و لذا بیش از ۵۰ درصد داوطلبان تا امروز وارد مطالعات شده اند.

مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: طبق قواعد و قوانین بین‌المللی موجود در سازمان غذا و دارو، در زمان اپیدمی بیماری و شرایط اضطرار، اگر ۵۰ درصد داوطلبان وارد فاز سوم مطالعات بالینی شوند، دستگاه‌های مربوطه در حوزه سلامت و درمان میتوانند مجوز اورژانسی تزریق عمومی آن واکسن را صادر کنند که با توجه به تأیید موفقیت این واکسن در دو فاز قبلی و موفقیت فاز سوم تا امروز، این امکان برای واکسن کوو ایران برکت از امروز وجود خواهد داشت که البته تصمیم‌گیری دراین خصوص به عهده وزارت بهداشت است.
حسن جلیلی، مدیر پروژه تولید واکسن ستاد اجرایی فرمان امام نیز در ادامه با اشاره به تولید انبوه واکسن کوو ایران برکت گفت: چند روز پیش، آغاز بهره‌برداری از فاز صنعتی تولید واکسن در شهرک شفافارمد کلید خورد و ازاین به بعد تولیدات ما رشد قابل توجهی خواهد یافت.

وی افزود: درحال حاضر یک میلیون دوز واکسن کوو ایران برکت در بخش نیمه صنعتی کارخانه تولید شده و در شرایط ویژه نگهداری میشود که آماده تحویل به وزارت بهداشت است.

مدیر پروژه ساخت واکسن کوو ایران برکت افزود: میزان تولید واکسن را در خرداد به ۳  تا ۵ میلیون دوز و تا شهریور به بیش از ۲۰ میلیون دوز در ماه خواهیم رساند.

حسن جلیلی درخصوص ارسال نتایج مطالعه به سازمان جهانی بهداشت تصریح کرد: یک تیم و کارگروه از مشاورین و متخصصین صاحب نظر در این حوزه تشکیل شده و مدارک و مستندات زیادی باید فراهم شود، دو مرحله تهیه این مدارک به اتمام رسیده و به تدریج که مطالعات بالینی پیشرفت می‌کند این مدارک فراهم و تکمیل می‌شود و برای گرفتن EUL یا مصرف اورژانسی به سازمان جهانی بهداشت ارائه خواهد شد.

پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری و محقق کارآزمایی بالینی واکسن کوو ایران برکت نیز در ادامه این نشست با بیان این‌که باعث افتخار من است که در ساخت این واکسن که تماماً ایرانی است نقش داشته‌ام، اظهار داشت: نتایج فاز اول بسیار خوب و عوارض بسیار کم بود؛ نتایج فاز دوم نیز خوب بود و به نظر من اطلاعات واکسن کوو ایران برکت درفاز سوم برای آغاز واکسیناسیون عمومی کافی است؛ اگر الان واکسیناسیون را گسترش ندهیم در اوایل تابستان موج پنجم را خواهیم داشت؛ هر دو ماه یکبار این ویروس موج‌های جدید ایجاد می‌کند.

طبرسی تأکید کرد: در این مطالعه نتایج فوق‌العاده‌‌ای به دست آوردیم و تاثیرگذاری واکسن در پیشگیری از ابتلا به کووید ۱۹ قابل توجه بود، تست‌های متفاوتی نیز از باب تعیین ایمونوژنسیتی (ایمنی‌زایی) وجود دارد که در فازهای قبلی بیش از ۸۰ درصد ایمنی‌زایی را نشان داده است.

وی اضافه کرد: حدود ۲۵ درصد موارد، عوارض خفیف شامل تب و بدن درد و درد محل تزریق داشته‌اند که در واکسن‌ها رایج است و واکسن عوارض جدی و عارضه‌ای مانند لختگی خون نداشته است و واکسن بسیار ایمنی است.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری خاطرنشان کرد: به مسئولین وزارت بهداشت عرض میکنم واکسن کوو ایران برکت امتحان خود رابه خوبی پس داده وآمارها دراین خصوص نشان میدهد جزو بهترین واکسنهای تولیدشده است، به نظرم باید هرچه زودتر مجوز واکسیناسیون اورژانسی و عمومی ازطریق این واکسن صادر شود و جلوی آغاز پیک جدید شیوع کووید۱۹ گرفته شود.

سید رضا مظهری، رئیس سامانه ۴۰۳۰ در ادامه با بیان اینکه در فاز نهایی باید به ۲۰ هزار نفر واکسن کرونا تزریق کنیم، گفت: ۱۰۰ هزار نفر در مرحله سوم مطالعات بالینی از طریق ۴۰۳۰ و آی گپ داوطلب تزریق واکسن شدند که همکاران من در ۴۰۳۰ با تک تک آنها تماس گرفتند و نهایتا ۲۰ هزار نفر برای این کار انتخاب شدند.

وی افزود: ما برای این کار ۵ مرکز را در تهران تجهیز کردیم و بیش از ۵۰ پزشک و ۴۰ پیراپزشک به طور مستقیم عهده‌دار ارائه خدمات در این ۵ پایگاه بودند، در کرج یک پایگاه بزرگ با ۸ لاین ویزیت پزشکی و تزریق واکسن تجهیز کردیم و از ۲۰ خرداد هم در شهرهای بوشهر، شیراز، اصفهان و مشهد تزریق را آغاز خواهیم کرد و برآوردمان این است که طی ۱۰ روز تزریق در این شهرها را نیز به پایان برسانیم.

محمدرضا صالحی محقق کارآزمایی بالینی واکسن کوو ایران برکت نیز در ادامه با بیان این‌که ایمنی زایی واکسن کوو ایران برکت بسیار خوب بوده گفت: پدر و مادر من نیز این واکسن کرونا را در فاز دوم دریافت کرده‌اند و با اطمینان تمام میگویم که این واکسن ایمن و موثر است و عارضه جدی و خارج از انتظار ندارد و اگر طی هفته‌های آتی مجوز وزارت بهداشت را کسب کنیم، قطعا تحول و افزایش قابل توجهی در واکسیناسیون عمومی اتفاق می‌افتد.

وی افزود: امیدواریم بتوانیم مطالعه بالینی را در افراد باردار و سنین ۱۲ تا ۱۸ سال نیز انجام دهیم تا از لحاظ بازگشایی مدارس نیز دچار مشکل نباشیم.

 

 

فارس

لینک کوتاه : http://sokhankhabar.ir/?p=76846

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.