تاریخ : یکشنبه, ۶ آذر , ۱۴۰۱ 4 جماد أول 1444 Sunday, 27 November , 2022

سیگاری‌ها مستعد ابتلا به کرونا / انتقاد از قیمت پایین سیگار

  • کد خبر : 59605
  • 12 خرداد 1399 - 1:24
سیگاری‌ها مستعد ابتلا به کرونا / انتقاد از قیمت پایین سیگار

معاون وزیر بهداشت ضمن انتقاد از عدم اجرای برخی از قوانین مرتبط با دخانیات در کشور و همچنین مالیات ناچیز مواد دخانی، در عین حال گفت: افراد سیگاری و مصرف کنندگان دخانیات معمولا دچار مشکلات ریوی مزمن بوده و مستعد ابتلا به بیماری‌های واگیر از جمله کرونا هستند.

به گزارش سخن، دکتر علیرضا رئیسی در بخش دیگری از ارتباط ویدیوکنفرانسی با خبرنگاران، با اشاره به روز ملی مبارزه با دخانیات، ‌ گفت: حدود ۵۵ میلیارد نخ مصرف سالانه سیگار در کشور است؛ یعنی حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان در کشور فقط دود می‌شود و حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان هم هزینه سلامت دارد. این در حالی است که هزینه از کار افتادگی و سایر هزینه‌های اقتصادی هم در این زمینه وجود دارد.

 

سالانه ۶۰هزار مرگ در کشور به دلیل دخانیاتروند افزایشی مصرف سیگار

 

وی با بیان اینکه سالانه حدود ۶۰ هزار مرگ در کشور به علت مصرف دخانیات اتفاق می‌افتد، گفت: این آمار در جهان حدود هشت میلیون مرگ در سال است. آمار مصرف دخانیات به هیچ عنوان در حال کاهش نیست و در حال افزایش است.

 

سیگاری‌ها مستعد ابتلا به کرونا

 

رییسی با بیان اینکه تاکنون در کل دنیا حدود ۳۶۰ هزار مرگ بر اثر کرونا اتفاق افتاده است، گفت: متاسفانه افراد سیگاری و مصرف کنندگان دخانیات معمولا دچار مشکلات ریوی مزمن هستند و مستعد ابتلا به بیماری‌های واگیر از جمله کرونا هستند. آمار ما نشان می‌دهد که آسیب‌پذیری در مصرف کنندگان دخانیات بالاست. مصرف کنندگان قلیان نیز  با استفاده از وسایل تدخینی مشترک احتمال ابتلا به بیماری‌ها را افزایش می‌دهند. از این رو یکی از دلایلی که تاکید بر عدم عرضه دخانیات در شرایط کرونایی در قهوه‌خانه‌ها داشتیم به همین دلیل بود.

 

وی افزود: از سوی دیگر اگر فرد آلوده به ویروس کرونا، فیلتر سیگار خود را در محیط رها کند این موضوع هم می‌تواند سبب انتقال ویروس کرونا بین افراد شود.

 

شهرداری‌ها با فروش سیگار در دکه‌های روزنامه‌فروشی برخورد کنندگوش شنوایی از سوی صنایع دخانی نیست

 

رییسی درباره فروش سیگار در دکه‌های روزنامه فروشی نیز گفت: دکه های روزنامه فروشی مجاز به فروش سیگار نیستند و این اقدام غیرقانونی است. از طرفی باید بدانید که فروش نخی سیگار ممنوع است و شهرداری‌ها باید با فروش سیگار در دکه های روزنامه فروشی برخورد کنند.  ما مداوم تذکر می‌دهیم  و اگر قدم‌هایی برداشته شده به خاطر سماجت‌های ما بوده است و گوش شنوایی از سوی صنایع دخانی نیست.

 

وی افزود: صنایع دخانی به روش‌های مختلف در تلاش هستند جوانان را به سمت مصرف دخانیات سوق دهند.  در فروشگاه‌های بزرگ جاهایی که جوانان علاقه بیشتری دارند، کنارش بسته سیگار گذاشته می‌شود. در کنار مدارس، سیگار به صورت نخی فروخته می‌شود؛ در حالی که فروش نخی سیگار ضرر زیادی به افراد می‌زند. بسته‌بندی‌های جذاب، توتون‌های معطر و… همگی عواملی برای تشویق جوانان به استفاده از مواد دخانی است.

 

انتقاد از قیمت پایین سیگار

 

وی افزود: نرخ‌های مالیاتی که برای دخانیات در نظر گرفته شده است به این شرح است؛ برای سیگار، توتون پیپ و تنباکوی تولید داخلی ۲۵ درصد،  سیگار، توتون پیپ و تنباکوی تولید داخل با نشان بین‌المللی ۴۰ درصد،  سیگار، توتون پیپ و تنباکوی وارداتی ۶۵ درصد و توتون خام وارداتی ۱۰ درصد در نظر گرفته شد.

 

معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن انتقاد از قیمت پایین سیگار و مالیات بر دخانیات در ایران بیان کرد: یکی از ایراداتی که سازمان جهانی بهداشت به ما می گیرد، مالیات پایین بر سیگار است، در کشور ما متوسط هر پاکت سیگار ۷ هزار تومان و معادل نیم دلار است؛ در حالی که هیچ جای دنیا قیمت یک پاکت سیگار نیم دلار نیست و در کشور ما تنها کالایی که گران نمی‌شود، سیگار است.

 

چرا سیگار گران نمی‌شود؟

 

وی افزود: سیگار خارجی هم که کولبران قاچاق می کنند، کمتر از یک دلار است. نمی توانم باور کنم که دست های پشت پرده ای نیست و این قیمت ها نشان می‌دهد که جوانان ما را هدف قرار داده اند. پاکت های سیگار زیبا و قیمت آن کم شده است. وقتی دانش آموزی از مدرسه خارج می شود، با ۲ هزار تومان حتی یک شیر نمی تواند بخرد اما می تواند چند نخ سیگار بخرد و با دوستانش بکشد و فندک هم مجانی است و اینها نشان می دهد که دست های پشت پرده وجود دارد. پراید به ۹۰ میلیون تومان می‌رسد، اما در کمال تعجب سیگار و دخانیات اصلا گران نمی‌شوند.

 

وی افزود: مالیات بر سیگار ۲۰ درصد بوده و سیگار بسیار ارزان است. میانگین قیمت پاکت سیگار در دنیا حداقل ۴ دلار است؛ در حالی که وصولی ما از مالیات کمتر از ۲ هزار میلیارد است و اگر ۷۰ تا ۸۰ درصد مالیات از سیگار اخذ و قیمت سیگار نیز واقعی می‌شد، حتی اگر ارز دولتی به سیگار تخصیص می‌دادیم باید یک پاکت سیگار ۱۶ هزار تومان به فروش می‌رسید.

 

افزایش مالیات، مهم‌ترین عامل کاهش مصرف سیگار

 

رییسی بیان کرد: مهم‌ترین عامل که می‌تواند باعث کاهش مصرف سیگار شود، مالیات است. در جهان ثابت شده که هرچقدر مالیات افزایش پیدا کند، مصرف کاهش خواهد یافت. در ترکیه مالیات یک مرتبه به ۷۰ درصد افزایش یافت و مصرف دخانیات به وضوح کاهش پیدا کرد. البته قرار نیست مالیات فقط روی سیگارهای خارجی افزایش پیدا کند و این افزایش مالیات باید یکسان باشد، زیرا تولید داخلی زیادی در زمینه سیگار داریم و گویی در این زمینه به شکلی خودکفا شده‌ایم که می‌توانیم صادرکننده هم باشیم.

 

رییسی درباره فعالیت مراکز عرضه قلیان نیز،  گفت: تعداد مراکز عرضه قلیان در کشور قبل از شیوع کرونا، ۱۹ هزار و ۶۱۸ مرکز بود و واحدهای صنفی که خودشان عرضه قلیان را قطع کردند، ۴۰ درصد بودند. همچنین ۲۲ هزار و ۶۹۱ بازرسی در این زمینه انجام و حدود ۸ هزار و ۵۲۸ مرکز تا تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه سال جاری پلمب شد.

 

مصرف روزانه سیگار در ۱۰ درصد سنین بالای ۱۸ سال کشور۴ استان در صدر مصرف سیگار

 

معاون وزیر بهداشت با اشاره به آمارهایی در خصوص مصرف دخانیات در کشور، تصریح کرد: : حدود ۱۰ درصد افراد بالای ۱۸ سال در کشور به صورت روزانه سیگار مصرف می‌کنند و حدود ۱۴ درصد هم کلا مصرف کننده دخانیات هستند. این آمار در روستاها حدود ۱۵.۴ درصد و در شهرها حدود ۱۳.۶ درصد است. همچنین بالاترین شیوع مصرف سیگار مربوط به استان‌های مرکزی، آذربایجان غربی، قزوین و البرز است.  بالاترین مصرف دخانیات که عمدتا قلیان است در استان‌های جنوبی وجود دارد. بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و فارس رتبه اول مصرف قلیان را در کشور دارند. همچنین بالاترین مصرف کنندگان دخانیات نیز در گروه سنی ۴۵ تا ۵۵ سال هستند و در مورد نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ ساله هم آمار جالبی نداریم.

 

وی درباره جریمه‌هایی که برای عدم پایبندی به قوانین مربوط به دخانیات وجود دارد، ‌ گفت: برای فروش بدون پروانه محصولات دخانی در حداکثر  حالت ۲۶ میلیون تومان، فروش دخانیات به زیر ۱۸ سال، ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان،   فروش نخی سیگار، ۱۸۷ هزار تومان و… قید شده است.

 

معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره قاچاق محصولات دخانی نیز یادآور شد: با قید شدن کد رهگیری بر بسته سیگارها می‌توان پیگیری‌های لازم را برای محل تهیه و… انجام داد. متاسفانه در مورد قاچاق کالای دخانی این صنایع دخانی هستند که در حال بزرگنمایی هستند و می‌خواهند اینگونه تولید محصولات دخانی را افزایش دهند. مالیات بر دخانیات به هیچ عنوان باعث قاچاق نمی‌شود و این یک دروغ است.

 

ایسنا

لینک کوتاه : http://sokhankhabar.ir/?p=59605

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.