تاریخ : جمعه, ۱۸ آذر , ۱۴۰۱ 16 جماد أول 1444 Friday, 9 December , 2022

سرلشکر باقری: تشکیل جبهه مقاومت نتیجه دفاع مقدس است/حمایت آمریکا نباشد اسراییل فرو‌ می پاشد

  • کد خبر : 65118
  • 06 مهر 1399 - 0:00
سرلشکر باقری: تشکیل جبهه مقاومت نتیجه دفاع مقدس است/حمایت آمریکا نباشد اسراییل فرو‌ می پاشد

رییس ستادکل نیروهای مسلح گفت: حمایت اقتصادی آمریکا نباشد اسراییل فرو‌ می پاشد.

به گزارش سخن،  سرلشکر محمد باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح با حضور در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما طی سخنانی اظهار داشت: حقیقت ایناست که همه عزیزانی که در دفاع مقدس به شهادت. سیده. مقرب درگاه الهی هستند و سخت استکه بخواهیم درباره شهید باقری صحبت کنم.

وی افزود: امروز سی و نه سال از عملیات شکست حصر آبادان می گذرد. شهید باقری تلاش می کرد بی نظمی و در هم ریختگی جبهه در اوایلجنگ را به انسجام بکشاند و در مرحله اول که تثبیت حرکت دشمن بود و بعد هم با عملیات های کوچک که به مرور انجام شد ‌و اعتماد یابی درجنگ صورت گرفت و بعد هم عملیات فرمانده کل قوا، عملیات ثامن الائمه طراحی شد و این اولین عملیاتی بود که فرماندهان ارتش و سپاه با همطراحی را انجام می دادند.

سردار باقری تصریح کرد: شهید باقری در طراحی و شناسایی عملیات و هدایت عملیات نقش اساسی داشت. طراحی شده بود که از لوله هاینفت کنار کارون نفت سیاه به رودخانه ریخته شود و در کنار کارون پل های دشمن توسط گلوله های توپ به آتش کشیده شود. در عمل زود تر ازبرنامه ریز آتش سوزی صورت گرفت. شهید باقری دعا می کند و از خدا می خواهد که کمک کند و اینطور می شود که ۱۰۰ متر مانده به قرارگاه مادود حاصل از آتش به سمت دیگری منحرف می شود.

رییس ستادکل نیروهای مسلح اظهار داشت: جنگی بر ملت ایران تحمیل شد. جنگ پدیده شوم و نا مناسبی است. ما با کسی جنگ نداشتیم ونداریم. دفاع مقدس در کنار همه آسیب هایی که به ما زد که نور هم ملت ایران دچار آن هستند. در کنار همه این آسیب های دستاوردهایچشمگیری نسیب ما شد.

وی گفت: در حافظه تاریخی ملت ایران شاهد هستیم در جنگ‌های ایران و روس هر کس به ما حمله کرده بخشی از سرزمین ما را جدا کرده است.در جنگ اول جهانی نیمی از جمعیت ملت ایران از بین رفتند. دفاع مقدس این را کاملا برعکس کرده است. این همه کشور جمع شدند و صدام وحزب بعث به ایران تهاجم کردند اما این ملت و نیروهای مسلحش هشت سال جنگیده است و اجازه نداده است یک وجب از خاک ایران جدا شود.

سرلشکر باقری ادامه داد: دفاع مقدس یک وحدت ملی ایجاد کرد و قطع طلایی و‌نرانیداز تاریخ در این مقطع اتفاق افتاده است. ملت ایران فهمیداگر به خود متکی باشد ولو همه در مقابل او ایستاده باشند می توان موفق باشد. بازدارندگی که دفاع مقدس ایجاد کرده است بی نظیر است.دفاع مقدس نشان داد شروع جنگ شاید با دشمن باشد اما پایان جنگ با او نیست و هزینه زیادی متحمل شده است.

رییس ستادکل نیروهای مسلح تاکید کرد: ما کشوری هستیم که خودمان تصمیم می گیریم راهبرد دفاعی مان چگونه باشد و چگونه بجنگیم. در دنیاتنها چند کشور اینگونه هستند و بقیه مقلد دیگران هستند. در منطقه ما بر اثر دفاع مقدس، اسراییل که روزی می کفت مرز ما از نیل تا فرات استتلاش می کند تا در هیمن سرزمین خود را اثبات کند و اگر لحظه ای حمایت اقتصادی آمریکا از آنها برداشته شود فرو می پاشد. دفاع مقدسمرزهای امنیت ملی را از مرزهای جغرافیایی جلوتر برده که شهید سلیمانی پرچمدار این حرکت بود.

سرلشکر باقری مطرح کرد: صدام قبل از جنگ شکست هایی را از ایران خورده بود و قبل از جنگ حدود ۷۰۰ مرتبه به پاسگاه های ما تجاوز کرد واقدامات تروریستی در. خوزستان حمایت کرد.

سردار باقری گفت: پس از فتح خرمشهر باید یک تصمیمی راهبردی درباره جنگ گرفته می شد. در مقابل هم ما با دشمنی روبرو بودیم که نمی شد از او تعهد گرفت که دیگر به ما حمله نمی کند. ضمن اینکه در منطقه هم ما باید با اروند رود می چسبیدیم. این روند باید  ادامه پیدا می کرد تا دنیا متجاوز را مشخص کند. اما کسی این اطمینان را به ما نمی داد تا اینکه بالاخره قطعنامه ۵۹۸ صادر شد که جمهوری اسلامی به نحوی اطمینان پیدا می کند که به این صورت متجاوز بودن عراق را می توان مشخص کرد اما غرامت جنگ تا الان هم پرداخته نشده و این طلبکاری ملت ایران است.

وی ادامه داد: هیچ کس نمی توان یک سند مکتوب یا بیانیه ای ارائه کند که شما متوقف شوید ‌‌ و ما به شما غرامت می دهیم. دائما گفته می شد که شما آتش بس را بپذیرید. از جهت نظامی هم در نقطه پایداری نبودیم که آنجا بایستیم و بگوییم جنگی اتفاق نمی افتد.  
رییس ستاد کل نیروهای مسلح اظهار داشت: مسئله تحریف در تاریخ دامنه طولانی دارد. دشمن باید با تحریف این واقعیت را که باید به نسلهای بعدی اطمینان بدهد که روی پای خود بایستند بر هم بزند. البته افراد  اغراق کننده هم خدمت نمی کنند. در گزارش به رهبر انقلاب عرض کردم که کارهای بزرگی هم صورت گرفته و بزرگترین کار هم پروزهای تحقیقاتی است که از ۱۲ سال پیش آغاز شده و با نظارت های سخت علمی این کار انجام شده و ۸۰ درصد از این پروژه ها انجام شده و تا حد بالایی قابل تایید است.

وی افزود: کارهای بزرگی هم در موزه های تهران و استان‌های کشور برمبنای همین اسناد در حال شکل گیری است. بر اساس این استاد می شود جلوی تحریف را گرفت البته تلاش دشمنان برای تحریف ادامه دارد.

سرلشکر باقری درباره رعایت عقلانیت در روایتگری دفاع مقدس گفت:  روحیه و احساس جایگاه بالایی دارند اما پیشبرد همه جانبه دفاع مقدس نیاز به عقلانیت داشت. این موضوعی است که در دفاع مقدس جایگاه ویژه ای دارد. با اینکه فرماندهان ما در خط مقدم دفاع مقدس بودند  با احساس رزمنده عجین  بودند. مرحله بندی جنگ و اینکه چگونه دشمن را متوقف و نا امیدی را تبدیل به امیدواری کنیم موضوع بسیار مهمی بوده است.

وی افزود: اینکه چگونه دشمن را شکست دادیم نیاز به تدبیر و عقلانیت داشت. خوب دشمن. در منطقه شمال خلیج فارس سایت های موشکی قرار داده بود و کاروان های تجاری ما را هدف قرار می داد. یکی از جاهایی که باید انتخاب می کردیم برای جنگیدن شبه جزیره فاو است. حدود ۹ ماه کار سنگین اطلاعاتی صورت گرفت و ۸۰۰ تیم غواص بدون اینکه کشف شوند برای شناسایی به فاو رفتند. بعد این عملیات اجرا شده و آن پل بعثت زده شده و پدافند هوایی حدود ۶۵ هواپیمای روز دنیا را در والفجر ۸ زده است. الان اگر من برگردم و عملیات والفجر ۸ را طراحی کنم یک‌کلمه نمی توانم اضافه کنم. این عملیات حاصل عقلانیت و تدبیر بوده است.

رییس ستادکل نیروهای مسلح اظهار داشت: همان موقع از لیبی و سوریه تیم هایی آمدند و عملیا های ما را بررسی کردندو از اقدامات ما تعجب کردند که چگونه ما این کارها  را انجام می دادیم.

سردار باقری تاکید کرد: روز که جنگ بر ما تحمیل شد ارتش عراق ۴۰۰ هواپیما داشت که در طول جنگ همه اینها منهدم شد و در پایان جنگ عراق ۶۰۰ هواپیما داشت. در انتهای جنگ همین کشورهای اروپایی دروغگو سلاح شیمیایی در اختیار او قرار دادند. صدام و پشتیبانان ام اینطور تعریف کرده بودن که نظام را سرنگون و اروند را در اخیتار بگیرند اما ما تعریف کرده بودیم که اجازه ندهیم بک وجب از خاک کشورمان جدا شود. در جنگ ۳۳ روزه چه شد که وینوگراد گفت که حزب. الله پیروز جنگ بود. اسراییل گفته بود که حزب الله را نابود می کنم و رهبر ا‌و را می کشم. اما حزب الله گفته بود من از خاک لبنان حمایت می کنم و رهبرانمان را حفظ می کنم. اسراییل بمب کم آورد آمریکایی ها از انبار های قطر به او بمب دادند. نیروهای حزب الله که شهید شدند ۱۱۰ نفر بودند که بزرگترین آنها یک فرمانده گروهان بود.

رییس ستاد کل ادامه داد: همه دنیا گفتند حزب الله پیروز جنگ بود. در دفاع مقدس هم همینطور بود ما کشورمان و عزت شرفمان را حفظ کردیم. اما امروز صدام کجاست. در این جنگ ما چیزی حدود ۱۱۵ عملیات داشتیم. طبیعی است که در برخی جاها با عدم توفیق مواجه بودیم. اما در سطح کلان ما کشور و مردممان را حفظ کردیم و پیروز شدیم.

سردار باقری درباره پذیرش قطعنامه گفت: پذیرش قطعنامه موضوع دفعتی نیست اینطور نیست که به امام تحمیل شده باشد. در نیمه دوم جنگ و بعد از کربلای ۵ که کمر ارتش عراق را شکست اگر توان داشتیم می توانستیم در صحنه فیزیکی هم پیروز جنگ باشیم. بعد از این عملیات گازهای شیمیایی خاصی را مشاهده کردیم و دیوانگی‌ هایی را مشاهده کردیم که دنیا می گفت اگر ایران اینطور ادامه دهد صدام نابود می شود.

وی گفت: در کشور ما ۱۴ درصد از بودجه در اختیار جنگ بود و کل هزینه کرد ما بیست میلیارد دلار بود اما عراق ۲۰۰ میلیارد دلار هزینه کرد. ما به جایی رسیدیم که نخ جراحی برای مجروحین نداشتیم. به این شکل امکان ادامه نداشتیم. اینکه آیا توان دولت برای حمایت از جنگ همین بود من این را قبول ندارم. در جنگ در هور برای ایجاد سیل بند ما ۵۰۰ کامیون داشتیم اما عراق ۵۰۰۰ کامیون داشت. من بعد از کربلای ۵ در هیئت وزیران گفتم عراق ۱۱۰ تیپ دارد که از ۴۰ تا صد در صد منهدم شده و اگر ما یکماه دیگر ادامه دهیم پیروز فیزیکی جنگ هستیم اما گفتند بیش از این نمی توانیم حمایت کنیم. به نظر من عقلانی ترین کار در مرداد سال ۶۷ پذیر ش قطعنامه بود که اگر آنها دیوانگی بیشتر ی می کردند ما آسیب های زیادی می دیدیم.  
 
سردار باقری درباره استقبال مردم از جبهه گفت: ما در طول دفاع مقدس ۵/۵ میلیون نفر رزمنده داشتیم. جمعیت ایران ۴۰ میلیون نفر بودند که نصف آن خانم‌ها بودند. از این میزان نیمی بسیجی داوطلب است. بیشترین اعزام ها را در سال های پایانی جنگ داریم. ما در ۲۷ تیر قطعنامه را پذیرفتیم و یکماه بعد از آن هم جنگیدیم. این مردمی که می گویند خسته شدند با فرمان حضرت امام راهی جبهه شدند و آنقدر نیرو آمد که لشکرها جا نداشتند از اینها استقبال کنند.  
 
رییس ستادکل نیروهای مسلح عنوان کرد: حوادث مربوط به دفاع از حرم اهل بیت مثال خوبی است. در دوره ای که این نبرد در سوریه جریان داشت هرجا می رفتیم به ما می گفتند فلانی پارتی بازی کن نزد سردار سلیمانی که ما را به سوریه ببرند. امروز هم وقتی نیازی پیش می آید و نیاز به جوانان می شود اینها از خود توانایی بروز می دهند. هرجا اتفاقی بیافتد شما باید جلوی اینها را بگیرید که می خواهد بدون نظم بروند و در آنجا کار کنند. خود من در جریان کرونا جلوه هایی از جوانان بسیجی دیدیم که کافی است به آنها بگوییم چکار باید بکنند و آنها کار را انجام می دهند. جوانان ما این بصیرت دارند که بین حفظ انقلاب و مشکلات روز مره تفاوت قائل باشد. البته مردم ما مطالبه هم دارند که این مطالبه به حق است.  
 
وی تصریح کرد: آنچه که در صنعت دفاعی اتفاق می افتد و پیچیدگی این بخش قابل مقایسه با صنایع مرتبط با نیازهای مردم نیست. وقتی یک سامانه پدافندی باور ۳۷۳ را می سازیم قابل قیاس با وضعیت خودرو کشور نیست. پیچیده ترین بخشی که در صنعت خودروی وجود داشت توسط صنایع دفاعی مرتفع شد. اینکه چرا در بخس کسور این اتفاقات می افتد سوال خود من هم هست. شاید نگاه سیاسی به زندگی مردم و جابجایی اتوبوسی مدیران و نداشتن ثبات قدم در راه پیشرفت، وضعیت موجود چیزی نیست که بگوییم این نهایت توان ایرانی است. بعضا مدیران ما فشار می آورند که اجازه بدهید وارد صنعت خودرو بشویم اما این جز ماموریت نیروهای مسلح نیست.  
 
سردار باقری درباره تقابل مستکبرین با جمهوری اسلامی و عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی گفت: در مورد دشمنی با انقلاب اسلامی باید گفت انقلاب بساطی که اینها برای سلطه بر منطقه غرب آسیاداشتند را بر هم زد و این پابرجا است. ما یک روزی در حوالی اهواز از انقلاب و کشور دفاع می کردیم. الان بحث سر این است که جمهوری اسلامی در سوریه نباشد و بحث سر این است که اگر نیروهای مورد حمایت ایران در سوریه باشند چه خطری برای اسراییل دارد. البته اگر درست برنامه ریزی کنیم از جایگاه بالاتری پیدا می کنیم.

وی ادامه داد: ببینید امارات ظرف یکی دوسال گذشته پیامهایی فرستاد که می گفت ما مثل عربستان نیستیم و به ما با آن نگاه نگاه نکنید. اما وقتی آمد و این رابطه که در خد سرویس های اطلاعاتی بود را علنی کند و این یعنی ایجاد پایگاه نظامی و پایگاه اطلاعاتی و عملیاتی و سایبری ایجاد کنند موضوع دیگری است. اگر پای صهیونیست ها به منطقه باز شود و خدشه ای در دفاع و امنیت ما ایجاد شود آنوقت ما به اینها به چشم کسی که به خصم پایگاه ارائه داده نگاه می کنیم و رفتاری را می کنیم که با دشمن می کنیم.

 

 

تسنیم

لینک کوتاه : http://sokhankhabar.ir/?p=65118

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.