تاریخ : یکشنبه, ۱۲ تیر , ۱۴۰۱ 4 ذو الحجة 1443 Sunday, 3 July , 2022

روحانی: هر کس از دولت انتقاد کند آزاد است/ برخی منتقدان هم مصونیت دارند هم تشویق می‌شوند

  • کد خبر : 71199
  • 08 بهمن 1399 - 18:21
روحانی: هر کس از دولت انتقاد کند آزاد است/ برخی منتقدان هم مصونیت دارند هم تشویق می‌شوند

رئیس‌جمهور گفت: هر کس از دولت انتقاد کند آزاد است؛ برخی منتقدان دولت هم آزادند هم مصونیت دارند هم گاهی اوقات تشویق می‌شوند؛ حامیان دولت گاهی نه آزادی دارند نه مصونیتشان معلوم است.

به گزارش سخن، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور طی سخنانی در جلسه امروز هیئت دولت اظهار داشت: ایام مبارکی پیشِ‌رو داریم و در آستانه دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی هستیم، خصوصاً ۱۲ بهمن که آن روحِ بلند در کالبد ملت ایران دمیده شد و به‌تعبیر  استاد شهید مطهری، آفتابی که بنا بود از شرق طلو کند از غرب طلوع کرد روزهای مهمی در تاریخ انقلاب اسلامی بود که باید نسل نوجوان و جوان‌مان را با این انقلاب آشنا و آگاه کنیم.

وی افزود: هر پیروزی که به دست آمد، فرج و گشایش بعد از سختی بود؛ سختی‌هایی بر مردم، رهبران، زندانیان و آن‌ها که در تبعید بودند و آن‌ها که فرزندان خود را در راه انقلاب فدا کردند، روزهای سختی را گذراندند ولی خداوند در جایی که احساس می‌کرد دیگر گشایش نیست، گشایشی به‌وجود می‌آورد، امام(ره) بعد از اینکه در دوران تبعید، در نجف به ایشان فشار آوردند، به‌سمت کویت رفت و بعد از آن هم به‌سمت پاریس رفت.

رئیس‌جمهور گفت: امام راحل نه رادیو، نه تلویزیون و نه روزنامه‌ای داشت و خداوند همه رادیو و تلویزیون‌های دنیا را در اختیار ایشان گذاشت و این نکته عجیب و از معجزات انقلاب بود و امام(ره) وقتی اعلام می‌کرد که می‌خواهد سخنرانی کوتاه داشته باشد، تمام دوربین‌ها از قاره آمریکا، اروپا، آفریقا و آسیا دراین‌باره متمرکز می‌شد و خداوند راه و گشایشی به‌وجود آورد.

روحانی گفت: وقتی امام تصمیم گرفت که به ایران بیاید، شرایط سختی بود و نیروهای مسلح و امنیتی بر سر کار خود بودند و قدرت‌های دولتِ آن‌زمان مستقر بودند و تهدید کرده بودند که اگر هواپیمای امام وارد فضای ایران شود، آن را سرنگون می‌کنند و امام(ره) اعتنا نکرد، امام دفعه اول در ششم بهمن که می‌خواست به ایران بیاید، با یاران خود صحبت کرد و شبیه آن‌چه در تاریخ از شب عاشورای امام حسین(ع) می‌شنویم که حضرت بیعت خود را از همه برداشت، امام هم به یاران خود گفت “من می‌روم و شما هم به‌دنبال کارهای خود بروید”، البته آن سفر به‌هم خورد و چند روز بعد و در ۱۲ بهمن به ایران سفر کردند این سفر خطرناک بود ولی خداوند گشایش را فراهم کرد.

وی عنوان کرد: چند روز قبل از حرکت امام، من در نوفل‌لوشاتو بودم و  مرحوم آیت‌الله طاهری اصفهانی تماس گرفت و گفت “اگر فرودگاه تهران بسته است، هوانیروز اصفهان می‌گوید «ما فرودگاه را باز نگه می‌داریم»” و این خود یک گشایش بود با اینکه عده‌ای از علمای بزرگ می‌گفتند “به امام بگویید به ایران نیاید و الآن زود است و شرایط فراهم نیست”؛ ولی مانند آتشی که برای حضرت ابراهیم(ع) فراهم کرده بودند و ایشان بدون دغدغه به آتش رفت و آن آتش سرد شد، شرایط ایران هم مشابه آن بود و هر لحظه خطر بود و  امام(ره) وارد سیل جمعیت شد و در آن‌وقت هر توطئه‌ای امکان‌پذیر بود؛ امام همه‌ این نکات را در نظر داشت ولی این مسیر را برگزید و خداوند هم ملت ما را همه‌جا یاری کرد.

رئیس‌جمهور گفت: مردم ایران از نظر اراده، مردم ویژه‌ای هستند و این ملت با این اراده و روحیه بزرگ، کنار امام ایستادند و هرچه را امام گفت گوش کردند. امام(ره) فرمود “به خیابان بیایید و حکومت نظامی را بشکنید” و آنها این حرف‌ها را گوش کردند و امام فرمود انقلاب پیروزی خون بر شمشیر و گلوله است و مردم گوش کردند و سرانجام، بزرگترین پیروزی تاریخی نصیب مردم شد روزی که امام پیروز شد، آمریکایی‌ها امید داشتند که کودتا کنند و اروپایی‌ها نیز امید داشتند تا شرایط را عوض کنند و هیچ‌کدام از قدرت‌های دنیا از شرق و غرب موافق انقلاب نبودند.

روحانی خاطرنشان کرد: در دل و اذهان مردم جهان نسبت به انقلاب احترام وجود دارد و ابرقدرت‌ها هرچند مردم و انقلاب را اذیت کردند ولی واقعیت این است که ملتی از اسارت نجات یافت، دست استعمارگران را قطع کرد و امروز در این کشور اراده و آرای ملت حاکم است. تا روزی که در حکومت جمهوری اسلامی رأی مردم همه‌کاره است، ما شکست نمی‌خوریم و اگر در رأیِ مردم، «اما و اگر» ایجاد کردیم و گفتیم که مهم نیست ۵۰ درصد یا ۸۰ درصد پای صندوق رأی بیایند، خدای ناکرده ممکن است این لطف خدا را از دست بدهیم و ان‌شاءالله این مسئله رخ نخواهد داد.

وی ادامه داد: امسال آماده جشن بزرگ پیروزی انقلاب اسلامی هستیم و البته شکل آن به‌خاطر کرونا متفاوت است ولی دل‌ها سرشار از شور انقلابی است؛ دشمنان ما چه فکرها می‌کردند و همان سال مقاماتی در تلویزیون‌های غربی آمدند و گفتند “این انقلاب ۶ ماه عمر نخواهد داشت” و البته چند سال قبل هم یک فردی گفت “سال ۹۷ جشن انقلاب را نخواهیم داشت”، این حرف‌ها، حرف‌های دست‌ِچندم است و حرف اول آنها این بود که انقلاب مستقر شود و نمی‌خواستند صندوق آرا باشد ولی وقتی دیدند دهم و یازدهم فروردین ۵۸ مردم با نظم و ترتیب در صف رأی حضور دارند و ۱۲ فروردین نتایج آن اعلام شد امسال با ویژگی دیگری انقلاب را جشن می‌گیریم؛ از یک طرف کسانی می‌خواستند با تروریسم اقتصادی ما را زمین بزنند و سال قبل و قبل‌تر بر این کشور حاکم شوند، هرچند مردم سختی را تحمل کردند اما اهداف بلند ملی انقلابی، دینی و وظایف ملی و شرعی خود را فراموش نکردند ممکن است مردم از دولت و مسئولان هم گلایه داشته باشند و بگویند “فلان‌جا چرا این کار و آن کار را نکردید؟” اما وقتی پای ایران، تمامیت ارضی، استقلال کشور و نظام جمهوری اسلامی به‌میان می‌آید، همه درد، غم، رنج و مشکلات فراموش می‌شود و آن هدف بلند پیش‌ِروی آنها قرار می‌گیرد و می‌خواهند از آن حفاظت کنند.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: امسال در شرایطی وارد دهه فجر می‌شویم که مطمئن‌تر از همیشه هستیم که جنگ اقتصادی دشمن هم شکست خورده است و  در مسیر روزهای پایانی خود به‌سر می‌برد امروز همه در دنیا اعلام می‌کنند و سیاسیون و البته غیر از یک رژیمِ فاسدِ جنایت‌کارِ کودک‌کش و یکی ـ دو کشورِ کوچک در منطقه که گاهی حرف بی‌ربط می‌زنند، کل دنیا به آمریکا می‌گویند که “چرا به تعهدات خود برنمی‌گردی”.

روحانی افزود: ممکن است اروپایی‌ها به ما ایراد داشته باشند و البته این ایرادها نادرست است و ما از آن‌ها طلب داریم؛ ما صبر بزرگی کردیم و یک‌سال دست‌روی‌دست گذاشتیم و وعده‌های آن‌ها را گوش دادیم و اروپایی‌ها به وعده‌های خود عمل نکردند و یا نتوانستند عمل کنند و بعد از یک سال هم که تهدات خود را کنار گذاشتیم، مهلت‌های دوماهه دادیم. ما گفتیم که “شما به تعهدات خود به‌صورت کامل بازگردید و ما هم بازمی‌گردیم و آن‌ها نمی‌توانند به ما ایراد بگیرند و منطق ما منطق صحیحی است.

وی گفت: امروز همه می‌بینند که جنایتکار بزرگ، شرور بزرگ و کسی که هر روز مردم را آزاد می‌داد رفته و شرایط متفاوت شده است و البته این‌که چه‌زمانی بتوانیم مسائل‌مان را با دنیا حل‌وفصل کنیم بحث دیگری است. شرایط امروز ما درباره تحولات اقتصادی با یکی ـ دو ماه پیش متفاوت است. اگر خبرنگاران از هر وزیر ما بپرسند که شرایط در تجارت، تولید و اقتصاد و سایر عرصه‌ها نسبت به یکی ـ دو ماه چگونه است؟ همگی می‌گویند شرایط بهتری داریم. وزیر صمت در یکی از جلسات از چند مرکز تولید لوازم خانگی در قم و اصفهان نام برد که به‌صورت سه‌شیفت کار می‌کنند و تولید آن‌ها نسبت به سال گذشته ۲ برابر شده است. درست است که بنگاه‌هایی هم تعطیل شده‌اند و صدا و سیما و رسانه‌ها گاهی آن‌ها را نشان می‌دهند ولی بنگاهی را هم که از یک شیفت، به‌صورت سه‌شیفت کار می‌کند بگوییم.

رئیس‌جمهور با تأکید به اینکه “باید همگی دست‌به‌دست یکدیگر بدهیم و مشکلات را حل کنیم”، خاطرنشان کرد: قرار نیست عده‌ای مشکلات را حل کنند و عده‌ای هم کنار بنشینند و چرتکه بیندازند و یا به‌نفعِ دشمن «هورا» بکشند و بلکه همه باید با هم کار کنیم و این کشور برای همه است و یک کالا گران و یا ارزان شود و ارزش پول ملی بالا برود و افزایش شود و زیرساخت‌ها افزایش یابد، برای همه است.

روحانی گفت: دولتی در تمامِ این سه‌سال، وسط میدان جنگ اقتصادی تحمیلی بوده است و انتقاد آزاد است و حق دارند انتقاد کنند ولی اول لازم است ضمن در نظر گرفتن اقدامات دولت، انتقادات خود را هم مطرح کنند و اگر این‌گونه باشد خوب است و اگر راه‌حل هم بدهند که بهتر است. انتقاد در جای خود خوب است ولی گاهی روح مردم آزار می‌بیند که ببینند کسانی در کشور نسبت به دولت با لحن نادرست صحبت می‌کنند و هم آزادی بیان برای آن‌ها لحاظ می‌شود و مصونیت نیز برایشان تضمین شده است و مُهر زده شده که “هر چه می‌خواهی بگو و تو آزادی”؛ البته گاهی هم پشت‌پرده آن‌ها را تشویق هم می‌کنند ولی اگر کسی بخواهد به‌نفعِ دولت حرف بزند، باید آزادی داشته باشد و باید در رسانه آزادی داشته باشد و آزادی بیان و مصونیت چنین فردی معلوم نیست. کسی که به‌عنوان حامی دولت می‌آید، ان‌شاءالله که این‌طور نیست ولی می‌ترسیم افرادی تحت فشار هم قرار بگیرند چون از دولت حمایت می‌کنند.

وی با ابراز اینکه “باید دست‌به‌دست هم بدهیم و آمار و ارقام نشان می‌دهد که وضعیت ما در سه‌ماهه دومِ امسال از شرایط سه‌ماههِ اول بهتر است”، تصریح کرد: این در حالی است که در بسیاری کشورها شرایط اقتصادی خوبی ندارند و رشد اقتصادیِ با نفت و بدون نفتِ ما مثبت بوده است. از اول سال هر زمان که در جلسه اقتصادی صحبت می‌کردیم، همیشه تقریباً آمار مشابه بوده و گفته شده است که حدود ۴ میلیون تن کالاهای اساسی و ۷ میلیون تن کالاهای دیگر وجود دارد، کالا می‌آید، ارز تهیه و خرید انجام می‌گیرد و مواد اولیه کارخانه‌جات، کالاهای اساسی و ضروری می‌آید.

رئیس‌جمهور میان سخنان خود به روز ملی گمرک اشاره کرد و گفت: از گمرکات و افرادی که در این عرصه می‌کوشند نیز تشکر می‌کنم که واقعاً در شرایط کرونا کار و تلاش کردند و وضع گمرکات ما کاملاً با گذشته متفاوت است و از گمرک سنتی در آمده است و به‌سمت گمرک مدرن می‌رویم. گمرک ما گمرکِ موبایل است و یک نفر می‌تواند ورود و خروج و وضعیت کالای خود را با تلفن همراه خود مشاهده کند.

روحانی افزود: امروز بازرسی سنتی کنار می‌رود و دستگاه‌های «ایکس‌ری» در بنادر مستقر می‌شود و نیازی به باز کردن بارها نیست و حرکت خوبی دراین‌باره انجام شده و زمان در این فرایند کوتاه شده است.

رئیس‌جمهور عنوان کرد: فضای مجازی به فضای تنفس برای مردم تبدیل شده است و در ماه‌های اخیر به مردم گفتیم که در خانه بمانند و دانش‌آموزان و دانشجویان در خانه و به‌صورت مجازی درس بخوانند، اگر فضای مجازی نبود، چگونه درس می‌خواندند و مردم چگونه سرگرم می‌شدند؟ وزیر جوان ارتباطات و وزیر سابق در این عرصه کار بزرگی کردند و پهنای باند افتخاری برای کشور است و نمی‌توانند کسی را برای پهنای باند محاکمه کنند و دستور من بوده است و اگر می‌خواهید کسی را محاکمه کنید، من را محاکمه کنید؛ پهنای باند یعنی آزادی الکترونیکی مردم و یعنی از ثبت سفارش تا بانک مرکزی تا گمرک تا ورود کالا و انبارها، همه را مردم ببینند. پهنای باند یعنی مبارزه با فساد؛ کسی نمی‌تواند با مبارزه با فساد مخالف باشد و اگر می‌خواهید کسی را برای مبارزه با فساد احضار کنید، من را احضار کنید نه اینکه وزیر من را احضار کنید.

روحانی ادامه داد: وزرا ما همه تلاش می‌کنند و فضای مجازی برای مردم شغل درست کرده است و البته مشکلاتی هم دارد و کسی منکر مشکلات نیست. اگر وزیر راه، جاده‌ای درست کند و در آن جاده، تصادفی رخ دهد، باید وزیر راه را احضار کنند و بگویند “چون تو راه را درست کردی تصادف شده است”؟ بلکه باید متخلف را احضار کرد. پلیس باید مراقبت کند و هرکس دراین‌باره وظیفه‌ای دارد و شما می‌خواهید وظایف پلیس و دوربین را به گردن وزیر راه بیندازید؟ جاده و اتوبان باید باشد، اتومبیل هم باشد؛ نمی‌شود گفت چون مرکب‌های دیگر هستند، اتومبیل نباشد و وقتی ماشین، ریل، هواپیما، قطار و اتومبیل می‌آوریم، تصادف و تخلف هم ممکن است رخ بدهد باید جلوی تخلف را گرفت و باید فرهنگ‌سازی کرد کسی که پشت فرمان می‌نشیند باید آموزش‌دیده باشد و سواد رانندگی داشته باشد. الآن با همین  فضای مجازی بیماران کرونایی را کنترل می‌کنیم و اگر نبود، چگونه جلوی شیوع بیماری را می‌گرفتیم؟

وی افزود: امروز دنیا در بخش سلامت و اقتصاد تحت فشار است و البته ما در سلامت و اقتصاد تحت فشار قرار دادیم ولی شرایط ما با دنیا قابل مقایسه نیست؛ این‌همه پزشک، پرستار و شرکت‌های دانش‌بنیان داریم. ساخت انواع محصولات مورد نیاز، این‌همه تلاش و کوشش و مراقبت و وحدت و کمک از طرف بسیج، سپاه و دیگران قابل مقایسه نیست؛ همه دست‌به‌دست هم دادیم و به‌طور نسبی قابل قبول است.

رئیس‌جمهور گفت: از تمام قوا، از نیروهای مسلح، از مردم، از آن‌ها که با دولت خوب نیستند و از آن‌ها که با دولت در رقابت و با دولت قهر هستند می‌خواهم که بگذارید ما در این ۶ ماه باقیمانده کار کنیم. وزیر ما وقت ندارد که بین سه قوا راه برود و مقداری در این قوه باشد و به کارش برسد و مقداری به قوه دیگری برود و از او سؤال دارند؛ ما وزیر بین قوا نداریم و یک وزیر مسئولیت اجرایی دارد و باید به کار خود برسد و بگذارید در ۶ ماه آخر کارهای نیمه‌تمام را انجام بدهیم.

روحانی با اعلام اینکه “در دهه فجر افتتاح‌های فراوانی در عرصه برق، گردشگری، صنعت و بخش‌های مختلف خواهیم داشت”، خاطرنشان کرد: هفته قبل در روز پنج‌شنبه افتتاح پالایشگاه عظیم گاز بیدبلند۲ یک افتخار بزرگ بود؛ در دنیا سه ابرپروژه در سال ۲۰۲۰ انجام شد که یکی از آن‌ها، این افتتاح بود؛ این جزو ۳ مگاپروژه بزرگ جهان بوده است. این پروژه به‌لحاظ محیط زیست برای مردم خوزستان یک هدیه بود؛ این همه فِلِرها و مشعل‌ها می‌سوخت و هوا را آلوده می‌کرد و بخش اعظم آن‌ها جمع شده است و به‌جای این‌که بسوزد و هوا را آلوده کند، خوراک پتروشیمی‌ها شده است.

وی عنوان کرد: از صدا و سیما  و هم‌چنین وزارت نفت می‌خواهم که نسبت به پروژه گاز بیدبلند۲ بیشتر برای مردم اطلاع‌رسانی کنند و توضیح بدهند؛ بیدبلند هم‌زمان تحریم و جنگ اقتصادی جزو پروژه‌های بزرگ افتخارآمیز برای کشور است که به ثمر رساندیم، هم‌چنین کار بزرگی در زمینه آب و در دل کویر انجام گرفت و در یک فاز آب از استان هرمزگان شیرین شد و به استان کرمان و تا سیرجان رفت و در روزهای آینده نیز دومین فاز عملیات این طرح آغاز می‌شود این فاز از هرمزگان شروع می‌شود و در نهایت به مشهد می‌رسد؛ یعنی استان‌های هرمزگان، کرمان، ‌خراسان جنوبی و رضوی را در بر می‌گیرد البته یک فاز سوم هم است که امیدوارم وزارت صمت تلاش کند که این فاز در این دولت آغاز شود.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه این ‌۳ طرح عظیم آبی و صنعتی موجب تحول در شرق کشور می‌شود، تصریح کرد: همان‌طور که در غرب کشور احیای دریاچه ارومیه طرح استراتژیک ایران بود، این ۳ پروژه در شرق ایران نیز بسیار بزرگ و تاریخی است که یکی از آن‌ها به ثمر رسیده است و دو مورد دیگر نیز آغاز می‌شود و در دولت‌های بعدی ادامه می‌یابد.

روحانی گفت: فردا نیز شاهد افتتاحی بزرگ در زمینه آب و خاک هستیم؛ در این دولت در بخش کشاورزی کار بزرگی انجام شد و زمانی که ما دولت را شروع کردیم تولیدات محصولات کشاورزی ما ۹۷ میلیون تن بود و امروز محصولات ما به ۱۲۳ میلیون تن رسیده یعنی ۲۶ میلیون تن در این ۷ سال و نیم به محصولات کشاورزی اضافه شده است، ۲۹۵ هزار هکتار در خوزستان زمین احیا، کانال‌کشی و زه‌کشی شده و ۳۳ هزار هکتار نیز در دشت سیستان کار انجام گرفته است، در منطقه غرب کشور طرح‌های بزرگی افتتاح شده است و فردا یکی از طرح‌های بزرگ در غرب کشور افتتاح و از ۲۵ هزار هکتار رونمایی می‌شود و در منطقه گلستان نیز ۷۸ هزار هکتار طرح برای زه‌کشی افتتاح می‌شود البته ۵۰ هزار هکتار در مرحله بعد اجرا می‌شود، در آغاز دولت، یک‌میلیون و سیصد هزار هکتار زمین مجهز به آبیاری نوین بوده و امروز این میزان به ۲میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار رسیده است، گلخانه ما ۹ هزار هکتار بوده و امروز نزدیک ۱۶ هزار هکتار شده است که کار بزرگی در این انقلاب و دولت انجام گرفته است.

وی اظهار داشت: باید در این مقطع دست‌به‌دست یکدیگر دهیم و خدمات و نواقص را بیان کنیم؛ هرچه متحد باشیم و هرچه یکصدا باشیم این دوران جنگ اقتصادی کوتاه و کوتاه‌تر و سریع‌تر تمام می‌شود و هرچه اختلاف و دعوا کنیم و روبه‌روی یکدیگر بایستیم و با حیثیت یکدیگر بازی و یکدیگر را تضعیف کنیم، این تحریم ادامه پیدا می‌کند، قبلاً هم گفتم که در مسئله برجام، توپ در زمین واشنگتن است اما در کلّیت مسئله ما خودمان باید کار را انجام دهیم؛ ما اگر متحد و یکصدا و یکپارچه باشیم به‌طور قطع، زمانی که به پایان جنگ اقتصادی برسیم کوتاه‌تر می‌شود و برای مردم هم شرایط بهتری را فراهم می‌کند.

روحانی راجع به لایحه بودجه ۱۴۰۰ که در مجلس می‌باشد، خاطرنشان کرد: از وزیران اقتصادی و سازمان برنامه و بودجه می‌خواهم که با شروع شدن بررسی آن از هفته آینده در مجلس، به‌صورت هم‌زمان برای مردم توضیح دهند؛ برای مردم بگویند که بودجه عمومی ما ۸۴۱ هزار میلیارد تومان بوده است و الآن در کمیسیون تلفیق یک‌هزار و ۱۴۰هزار میلیارد یعنی یک‌هزار و یکصد و چهل هزار میلیارد تومان شده است؛ چقدر این بودجه بالا رفته و افزایشی بوده است، این‌که از کجا افزایش داده‌اند و کجا می‌خواهند آن را مصرف کنند توضیح داده شود می‌خواهم که مسائل بودجه توسط وزیران، مسئولان و معاونین بیان شود چراکه این حق مردم است. ظاهر بودجه این است که سرنوشت فعالیت دولت سال آینده را تعیین می‌کند و به‌یک‌معنا سرنوشت اقتصادی ملت هم در آن است و نحوه بیان مهم است.

وی در پایان گفت: باز هم تأکید می‌کنم که اگر شاکله و اهداف بودجه به‌هم نخورد ما با مجلس همکاری می‌کنیم اما اگر به همین‌صورت بخواهد جلو برود، ممکن است با مشکلاتی مواجه شویم که امیدواریم این‌گونه نشود.

 

 

تسنیم

لینک کوتاه : http://sokhankhabar.ir/?p=71199

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.