تاریخ : چهارشنبه, ۷ آبان , ۱۳۹۹ 12 ربيع أول 1442 Wednesday, 28 October , 2020
اختصاصی سخن//

دستگاه‌هایی که با سازندگان ویلا در بستر رودخانه‌ها ساخت‌ و پاخت کرده اند منتظر برخورد باشند/کمک ۱۰۵ میلیون تومانی مردم آذربایجان‌شرقی به سیل‌زدگان کشور

  • کد خبر : 38589
  • 19 فروردین 1398 - 22:14
دستگاه‌هایی که با سازندگان ویلا در بستر رودخانه‌ها ساخت‌ و پاخت کرده اند منتظر برخورد باشند/کمک ۱۰۵ میلیون تومانی مردم آذربایجان‌شرقی به سیل‌زدگان کشور

استاندار آذربایجان شرقی بیان داشت: هر چند حجم آب دریاچه ارومیه به دنبال بارندگی‌های اخیر به ۳.۳ میلیارد متر مکعب رسیده است، نباید به این مغرور شویم؛ چرا که برای احیای دریاچه نیاز به ۱۵ میلیارد مترمکعب آب است

 

به گزارش سخن جلسه شورا هماهنگی مدیریت بحران آ. ش دوشنبه ۱۹ فروردین در سالن جلسات استانداری برگزار شد.

بهروز ساری‌صراف با اشاره به تغییرات آب و هوایی در حوزه دریاچه ارومیه، اظهار داشت: اخیراً پس از ماه‌ها متوجه یک پدیده‌ای شدیم، بر اساس نقشه‌های ماهواره‌ای پدیده‌ای با عنوان هاله حرارتی دریاچه ارومیه در حوزه آبگیر به وجود آمده است.

 

وی افزود: بر روی دریاچه ارومیه به دلیل خشک‌سالی‌های پیاپی و افزایش پهنه نمکی براثر جذب انرژی حرارتی و از دست دادن گرما در عمق اتمسفر تأثیرگذار شده است.

 

رئیس دانشکده علوم محیطی دانشگاه تبریز ادامه داد: گرمایش زمین و تشعشع حرارتی زمین در چندین سال مستمر ساختار اتمسفر را دست‌کاری کرده و هرزمان توده‌هوای باران‌زا به این‌هاله می‌خورد نمی‌تواند آن را متأثر کند.

 

وی ادامه داد: حوزه آبگیر دریاچه ارومیه مساحتی حدود ۵ برابر است و به عبارت بهتر این‌هاله حرارتی ۲۵ هزار کیلومترمربع را از ورود باران محروم کرده و به لحاظ اقتصادی دلیل این پدیده میلیون‌ها مترمکعب آب را در طی چند سال گذشته ازدست‌داده‌ایم.

 

صراف با اشاره به بارش‌های اخیر و افزایش حجم آب دریاچه، گفت: در ۱۰ روز اخیر یک میلیارد مترمکعب حال دریاچه را خوب کرده و اگر در این ۸ سال این پدیده پیش نمی‌آمد این مشکل پیش نمی‌آمد.

 

وی تأکید کرد: امروز با یک پدیده زمینی روبه‌رو هستیم، همیشه در پیش‌بینی‌های هواشناسی گفته می‌شود که توده‌هوایی به سمت استان می‌آید اما این موضوع رخ نمی‌دهد و آن توده‌هوا به سمت کشورهای همسایه و استان‌های دیگر می‌رود و نمی‌تواند وارد استان شود.

 

عضو هیئت‌علمی دانشکده برنامه‌ریزی و علوم محیطی دانشگاه تبریز گفت: باید مراقب باشیم دریاچه خشک نشود چراکه اگر خشک شود کل منطقه را بیابانی می‌کند و این سلول به یک سلول سرطانی تبدیل می‌شود.

 

وی اضافه کرد: برخی مسوولان می‌گویند وارد دوره ترسالی شده‌ایم اما همه این‌ها احتمالات بوده و آمار چیزی را نشان نمی‌دهد.

 

صراف بیان کرد: در سال ۴۰ بارش خیلی کمی داشتیم اما در سال بعد از آن بارش ۵۴۷ میلی‌متری داشتیم که اوج بارش بوده و تا به امروز تکرار نشده است، نمی‌توان بر اساس یک پدیده به‌صورت قطعی حرف زد.

 

سعید کنعانی مدیرعامل جعمیت هلال احمر آذربایجان شرقی با بیان این مطلب اظهار کرد: میزان کمک‌های نقدی واریزی به شماره حساب جمعیت هلال احمر کشور نیز از مرز ۶۰ میلیارد تومان رد شده است.

 

وی در ادامه با تاکید بر اینکه جمعیت هلال احمر اجازه صدور مجوز برای اشخاص حقیقی به منظور جمع‌آوری کمک به سیل زدگان را ندارد، افزود: با توجه به حادثه کرمانشاه و جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیر نقدی توسط برخی سلبریتی‌ها که انعکاس خبری خوبی نداشت، تنها اشخاص حقیقی به این منظور می‌توانند به جمعیت هلال احمر مراجعه و مجوز دریافت کنند، کمک‌ها در نهایت به صورت بارنامه و پلمپ شده ارسال می‌شود.

 

وی از ارسال بار کمکی ۱۰ تنی توسط ارمنستان به سیل‌زدگان خوزستان خبر داد و گفت: این کمک‌ها هم اکنون در حال گذر از مرز بوده و در محل انبار هلال احمر آذربایجان شرقی تخلیه و به سوی خوزستان ارسال می‌شود.

 

سرهنگ رضا کریمی نژادسرپرست پلیس راه آذربایجان شرقی اظهار کرد: طرح نوروزی سال ۹۸ از ۲۵ اسفند ماه با مشارکت کلیه سازمان‌ها و نهادهای دخیل در امر ترافیک به منظور تسهیل عبور و مرور و کاهش تصادفات اجرا شد.

 

وی در ادامه از کاهش پنج درصدی تردد به علت بارندگی‌ها در استان خبر داد و گفت: میانگین سرعت نیز امسال تغییری نکرده بود و مشابه میانگین کشوری و برابر با ۸۰ بود.

 

وی با اشاره به آمار تصادفات بیان کرد: طبق آمارها از ابتدای اجرای طرح تا هجدهم فروردین ماه با کاهش سه درصدی جراحات و کاهش ۴۰ درصدی تعداد فوتی‌ها (۲۵ فوتی) نسبت به زمان مشابه سال گذشته مواجه هستیم و در مجموع ۴۱۷ نفر در سال ۹۸ در جاده‌های آذربایجان شرقی مجروح شده‌اند.

 

کریمی نژاد در ادامه محور “بناب-تبریز” را حادثه‌خیزترین محور استان در سال جاری عنوان کرد و افزود: نزدیک به ۴۰ درصد تصادفات در این محور روی داده است و روکش آسفالت محور “مراغه-هشترود” نیز وضعیت اسفناکی دارد.

 

وی ادامه داد: بیشترین تصادفات در استان یکم و دوم فروردین روی دادند و بیشترین کاهش تصادفات را نیز در نیمه دوم فروردین داشتیم.

 

جواد رحمتی معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر لحاظ پدافند غیرعامل در طراحی‌ها و ساخت و سازها به ویژه ساخت و ساز مراکز و ساختمان‌های عمومی، گفت: طبق قانون، سازه‌های ما بر مبنای بازگشت ۲۵ ساله طراحی می‌شوند، اما بسیاری از سازه‌ها آسیب‌پذیر هستند .

 

وی با اشاره به خسارت سیل و بارندگی های اخیر در شهرستان هشترود اظهار کرد: در حادثه تخریب پل‌‌ها شهرستان هشترود، چهار روستا در ضلع غربی رودخانه و جاده در ضلع شرقی رودخانه واقع شده بود و بارندگی جزئی باعث تخریب پل‌های چهار روستا پشت سر هم شده بود .

 

رحمتی خاطر نشان کرد: بازسازی این پل‌ها که اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیون تومان برای احداث و تکمیل هر کدام مورد نیاز است، در دستور کار اداره کل راهداری قرار گیرد .

 

محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی  با بیان این مطلب، اظهار کرد: با توجه به پیش‌بینی‌های هواشناسی عمده بارش‌های شمالغرب کشور از اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت ماه آغاز می‌شود و در صورت وقوع اتفاقی ناگوار بر اثر عامل انسانی، هیچ خطایی از هیچ دستگاه اجرایی، مدیر و فردی پذیرفته نبوده و با متخلفان برخورد می‌شود.

 

وی به تخریب چند منزل مسکونی در کوی شهید بهشتی تبریز بر اثر بارندگی‌های اخیر اشاره کرد و افزود: دستگاه‌های اجرایی باید با عوامل و سازندگان ویلاها و خانه‌ها در بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها برخورد کنند، مردم نیز باید هشدارها در این خصوص را در ساخت و سازهای خود لحاظ کنند.

 

وی با اشاره به حادثه سیل در برخی از استان‌های کشور گفت: اگر حادثه سیل استان گلستان و لرستان در استان ما اتفاق می‌افتاد، در وضعیت بدتری بودیم؛ چرا که بسیاری از مسیرها در استان ما به زیرگذر و روگذر تبدیل شده است.

 

پورمحمدی در بخش دیگری از سخنانش به افزایش ۴۰ درصدی حجم دریاچه ارومیه بر اثر بارندگی‌های اخیر اشاره و بیان کرد: هر چند حجم آب دریاچه ارومیه به دنبال بارندگی‌های اخیر به ۳.۳ میلیارد متر مکعب رسیده است، نباید به این مغرور شویم؛ چرا که برای احیای دریاچه نیاز به ۱۵ میلیارد مترمکعب آب است.

 

وی در ادامه با تاکید بر اینکه مشکل تعیین نخاله‌گاه در استان یک بار برای همیشه باید حل شود، گفت: از سال ۹۴ مشکل تعیین نخاله‌گاه بین شهرداری، اداره راه و مسکن و شهر سازی وجود دارد و در این خصوص مکاتبات زیادی انجام شده است، این مشکل باید برای همیشه حل شود.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: مدیریت درست، تعیین محل اسکان اضطراری و تدابیر پیشگیرانه، موضوع جلسه آینده شورای مدیریت بحران استان باشد.

 

لینک کوتاه : http://sokhankhabar.ir/?p=38589

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.