به گزارش سخن، «زیاد النخاله» دبیرکل جنبش فلسطینی «جهاد اسلامی» اعلام کرد، «معامله قرن» تنها ملت فلسطین را هدف نگرفته بلکه طرحی علیه تمام مسلمانان و عرب‌هاست و چالشی بزرگ برای امت اسلام به شمار می‌رود.

بر اساس گزارش شبکه «فلسطین الیوم»، وی افزود: این طرح توطئه‌آمیز چالشی بزرگ را در برابر ما قرار داده و از ما می‌طلبد که شیوه خود در تعامل با هر چیزی را تغییر دهیم.

النخاله تأکید کرد، این چالش، ملت فلسطین را به سمت خلق واقعیت‌های جدید همراه با فداکاری سوق می‌دهد.

وی گفت: بیانیه‌ها، سخنرانی‌ها و تعارف‌ها فایده‌ای ندارد؛ برخی مواضع عربی را شاهد بودیم که باعث ناراحتی است ، اینها عکس‌العمل‌هایی است که صاحبان آن می‌خواهند از مسؤولیت خود در قبال فلسطین فرار کنند.

دبیرکل جهاد اسلامی افزود: از ما می‌خواهند که به تفاهم با اسرائیل بازگردیم، چه شرم آور !

وی افزود: پس از این تاریخ طولانی ملت فلسطین و امت اسلام در مبارزه و فداکاری می‌خواهند ملت قهرمان ما را به برده و سقاهای (آب دهنده) بنی اسرائیل تبدیل کنند؛ آنها فکر می‌کنند همانطور که دکور منازلشان را تغییر می‌دهند می‌توانند تاریخ و عقاید ما را نیز تغییر دهند. این افرادی که از کاباره آمده‌اند، گمان می‌کنند ملت و تمدن ما خط خوردنی است و با زور آنها کنار زده می‌شود (اما در اشتباهند).

وی از ملت فلسطین و تمام آزادگان جهان درخواست کرد با اتحاد در برابر معامله قرن بایستند و از فلسطینی‌ها خواست با در دست گرفتن ابتکار عمل آماده فداکاری در مقابله با این توطئه باشند.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا سه‌شنبه (دیروز/ ۸ بهمن ماه) در یک کنفرانس خبری مشترک با «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از معامله قرن رونمایی کرد.

در این طرح نه تنها حق بازگشت آوارگان لغو شده بلکه شهر «ابودیس» به عنوان پایتخت دولت آینده فلسطین معرفی شده  و قدس شرقی و غربی پایتخت دولت اسرائیل در نظر گرفته شده است.