تاریخ : چهارشنبه, ۳۱ شهریور , ۱۴۰۰ 15 صفر 1443 Wednesday, 22 September , 2021
سید حسن نصرالله:

حضور مستقیم آمریکا در منطقه نشانگر ضعف متحدانش است

  • کد خبر : 59306
  • 06 خرداد 1399 - 23:28
حضور مستقیم آمریکا در منطقه نشانگر ضعف متحدانش است

دبیرکل حزب الله لبنان طی گفتگویی با رادیو النور که به مناسبت بیستمین سالروز آزادسازی جنوب لبنان از اشغال رژیم صهیونیستی انجام گرفت، پیرامون موضوعات مختلف به اظهارنظر پرداخت.

به گزارش سخن، دبیرکل حزب الله لبنان طی گفتگویی که به مناسبت بیستمین سالروز آزادسازی جنوب لبنان از اشغال رژیم صهیونیستی با رادیو «النور» انجام شده است، پیرامون موضوعات مختلف به اظهارنظر پرداخت.

 

سید حسن نصرالله در ابتدای این گفتگو به شهید «عماد مغنیه» و ویژگی های این شهید مقاومت اشاره کرد و از خانواده های شهدا قدردانی نمود.

 

دبیرکل حزب الله گفت: روحیه ای که موجب پیروزی بر دشمن شد همچنان وجود دارد و اطمینان ما به رزمندگان بسیار زیاد است. اطمینان ما به فضای مقاومت بسیار زیاد است و علیرغم تمام تلاش ها برای گرفتن این فضا از مقاومت بعد روحی همچنان برای ماهیت مقاومت اصل خواهد بود. عامل نخست در اصل مقاومت حفظ روح آن با تمام اصالت و توان است.

 

سید حسن نصرالله افزود: رهبران صهیونیست تجربه عقب نشینی از جنوب لبنان را آزمایش کردند و وزیر جنگ اسرائیل امروز تجارب گسترده ای از ناکامی و شکست در جنوب لبنان در پرونده خود دارد. عبارت «اسرائیل از خانه عنکبوت سست تر است» همزمان با شکست ارتش اسرائیل مطرح شد و رهبران رژیم اسرائیل را بسیار به دردسر انداخت.

 

دبیرکل حزب الله لبنان تصریح کرد: بازدارندگی موجود علیه دشمن نتیجه داده‌های واقعی و نه سخنرانی‌ها است. مقاومت از سال ۱۹۸۲ آنچه را که در سال ۲۰۰۰ (آزادسازی جنوب لبنان از اشغال رژیم صهیونیستی) روی داد، می‌دید. لبنان از بازدارندگی برخوردار است و هر چیزی محاسبه‌ای دارد و اسرائیل می‌داند که با دشمن کم توانی مواجه نیست.

 

سید حسن نصرالله خطاب به اردن گفت: اسرائیل از سال ۱۹۸۲ علیه اردن توطئه می‌کرد و امروز از طریق معامله قرن همچنان علیه این کشور توطئه می‌کند. اسرائیل همچنان روی ایده سرزمین جایگزین برای فلسطینی‌ها در اردن کار می‌کند.

 

دبیرکل حزب الله ادامه داد: عقب نشینی اسرائیل به نوار مرزی در سال ۱۹۸۵ منتی از سوی این رژیم نبود. باراک می‌گوید که «شارون» هدفش اخراج مقاومت فلسطین از لبنان و به قدرت رساندن آل جمیل بود و می‌گوید که هدف از این اقدام تجمیع فلسطینی‌ها در اردن و ساقط نمودن قدرت هاشمی‌ها بود.

 

سید حسن نصرالله اظهار داشت: اسرائیل با هدف قرار دادن اقوام مقاومت، از نقطه ضعف مقاومت سوء استفاده می‌کرد و مقاومت با در پیش گرفتن معادله هدف قرار دادن شهرک‌های صهیونیست نشین با موشک‌های کاتیوشا به هدف قرار دادن غیرنظامیان توسط اسرائیل واکنش نشان داد. اسرائیلی‌ها حرف زیاد می‌زنند و مقاومت آنها را می‌شناسد. تمام احزاب ملی لبنان بویژه در سال‌های اول در مقاومت مشارکت داشتند و حزب الله چه بسا در سال‌های اخیر حضوری استثنایی داشته است.

 

دبیرکل حزب الله افزود: عملکرد مقاومت در سال ۲۰۰۰ موجب جلوگیری از جنگ داخلی طائفه ای که اسرائیل برای شعله ور کردن آن نقشه کشیده بود، شد. مقاومت در سال ۲۰۰۰ با آزادسازی جنوب لبنان نمونه درخشانی را ارائه کرد. ما معتقدیم که رژیم اسرائیل رو به زوال است چرا که ساختگی و مقطعی است. ارتش اسرائیل که شکست نمی‌خورد نه تنها در لبنان بلکه در غزه به ارتشی شکست خورده تبدیل شده است و دائمام شکست خواهد خورد. رژیمی که وجودش بر یک عامل خارجی متکی است هنگامی که عامل خارجی ضعیف شود فرو خواهد پاشید.

 

سید حسن نصرالله تاکید کرد: آینده‌ای که ما به آن چشم داریم فقط آینده‌ای همانند سال ۲۰۰۰ نیست بلکه آینده‌ای است که جایی برای غده سرطانی (اسرائیل) وجود ندارد. برای من دیدن این تصویر که صهیونیست‌ها در حال بازگشت به کشورهایی هستند که از آنجا آمده اند، تصویری قطعی است. شرایط داخلی لبنان در سال ۲۰۰۰ چندان بهتر از شرایط کنونی نبود.

 

وی افزود: در سال ۲۰۰۰ بر روی مقاومت اجماع وجود نداشت بلکه چندپارچگی وجود داشت. حضور مستقیم آمریکا در منطقه نشانگر ضعف متحدانش و قدرت محور مقاومت است. اسرائیل می‌داند که مقاومت چند برابر قوی‌تر شده است. میزان تایید گزینه مقاومت در نزد ملت فلسطین از هر زمانی بیشتر است. قدرت مقاومت در فلسطین یک عامل راهبردی قدرت به سود محور مقاومت است. نمی گویم که فضای راهبردی کاملاً به منفعت ماست اما کاملاً هم به مصلحت دشمن نیست و تعادل وجود دارد و در نتیجه آن یک سری محاسبات وجود دارد.

 

دبیرکل حزب الله ادامه داد: اگر به ما تجاوز شود هیچیک از مرزها و شهرک‌های اسرائیلی در امان نخواهند بود. کسانی که امروز برای خلع سلاح مقاومت عجله دارند می‌توانند تاریخ را مرور کنند. اسرائیل در گذشته اقدام به بمباران هوایی می‌کرد اما امروز می‌داند که این موضوع بدون پاسخ نخواهد ماند. دستاورد بعد از آزادسازی جنوب لبنان بازدارندگی و حمایت است و به اذعان دشمن این امر موجود است. اسرائیل می‌داند که هرگونه بمباران لبنان بی پاسخ نخواهد ماند و این یکی از قواعد درگیری است.

 

سید حسن نصرالله تاکید کرد: وارد شدن اسرائیل به نبرد در سوریه نشانگر پیروزی محور مقاومت است. در زمان کشف تونل‌ها، اسرائیلی‌ها از طریق سه کانال به دولت لبنان گفتند که فقط می‌خواهند تونل‌ها را کشف کنند نه چیز بیشتری. در اینکه برخی گروهای معارض سوری با طرف اسرائیلی ارتباط داشتند بحثی وجود ندارد و اسرائیل امیدوار بود که نظام سوری ساقط خواهد شد و ارتش سوریه از بین خواهد رفت و حزب الله به لبنان بازمی گردد.

 

دبیرکل حزب الله تصریح کرد: محاسبه اسرائیل روی گروه‌های تروریستی در سوریه با شکست مواجه شد. معادله امروز این است که در صورت کشته شدن هر یک از ما در هر مکانی به دشمن پاسخ خواهیم داد. درباره تصمیم گیری در مورد واکنش به تجاوزات اسرائیل در سوریه رهبران سوریه اصل هستند. رهبران سوریه بر این باورند که در حال حاضر سوق پیدا کردن به سمت جنگ با اسرائیل به مصلحت نیست. به اسرائیل هشدار می‌دهم که صبر و بردباری رهبران سوریه در مقابل تجاوزات اسرائیل حد و حدودی دارد.

 

سید حسن نصرالله در مورد عملیات اخیر که در مرز با سوریه انجام شد و یک خودرو حامل عناصر حزب‌الله هدف حمله هوایی اسرائیل قرار گرفت، گفت: ابتدا یک موشک اخطار شلیک شد تا رزمندگان از خودرو خارج شوند. چرا؟ برای اینکه کسی کشته نشود که حزب‌الله پاسخ بدهد.

 

دبیرکل حزب الله معادله ساقط کردن پهپادهای اسرائیل در آسمان لبنان را همچنان پابرجا دانست و افزود: تغییر در ماموریت نیروهای یونیفیل از اهداف مذاکرات در جنگ تموز بود که لبنان همچنان با آن مخالفت می‌کند. لبنان با تغییر ماموریت یونیفیل مخالفت کرد اما اسرائیل خواهان بازگذاشتن دست آنها برای حمله و بازرسی املاک خصوصی است و آمریکا درباره این پرونده به لبنان فشار می‌آورد.

 

سید حسن نصرالله گفت: کاهش یا افزایش نیروهای یونیفیل برای ما یکسان است و اگر می‌خواهند آنها را خارج کنند به خودشان مربوط است و ما مخالف باقی ماندن نیروهای یونیفیل نیستم بلکه من از زاویه اسرائیل صحبت می‌کنم.

 

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه افزود: می‌گویند که ما فوبیای جنگ داخلی داریم و این افتخار ماست و مخالفت ما با این جنگ از اهتمام و توجه به لبنان نشات می‌گیرد. حتی اگر بگویند با جنگ داخلی بر لبنان حاکم می‌شویم باز هم آن را نمی‌خواهیم. در لبنان هنوز هم ملاحظات طائفه ای وجود دارد و ما مخالف عزل و کنار گذاشتن هستیم. سازوکارهای تغییر داخلی در لبنان باید ترکیب کشور و نگرانی‌های موجود در آن را مدنظر قرار دهد. در لبنان باید برای هرگونه تغییر داخلی سقف وجود داشته باشد که مهمترین آنها عدم تقسیم و عدم فرصت دادن به دشمن است. اوضاع اقتصادی در گذشته ابزاری برای فشار به مقاومت بوده و همچنان هم می‌باشد.

 

سید حسن نصرالله تاکید کرد: مقاومت در صدر فهرست اهداف است و این به ما حق می‌دهد که در خصوص شرایط جدید بررسی انجام دهیم. ما وارد دولت شدیم و مبارزه با فساد را شروع کردیم اما برخی همچنان می‌پرسند چرا می‌خواهیم از طریق دستگاه قضایی با فساد مبارزه کنیم. همانند آنچه در مورد تعیین استاندار بیروت روی داد هرگونه اختلاف در لبنان بر سر هر موضوعی به سرعت به اختلاف طائفه ای تبدیل می‌شود. اجازه دهید حزب الله به شیوه خود با فساد مبارزه کند و به شیوه خود در روند اصلاح پیش رود.

 

دبیرکل حزب الله انتخابات پارلمانی را محلی برای مواخذه افراد فاسد در انتخابات عنوان کرد و گفت: وزرا، نمایندگان یا کارکنان وابسته ما در صورتی که اتهامی به آنها وارد شود، برای بازخواست به دستگاه قضایی ارجاع می‌شوند. کشور برای ریشه کنی فساد به قضات شهادت طلب نیاز دارد و مبارزه با فساد جدا از دستگاه قضایی صحیح نیست. باید برای اصلاح قضا تلاش شود و مردم گرایشات خود در انتخابات را ابراز کنند. در خصوص تحول توافق طائف صحبت کردیم و نظام لبنان به تحول و اصلاح نیاز دارد اما نه به طریقی که کلاً ویران شود.

 

سید حسن نصرالله ادامه داد: اصلاح نظام لبنان امر دشواری است و راهکار از مردم و مشارکت مردمی گسترده آغاز می‌شود. اگر طوائف لبنان اراده‌ای برای اصلاح نظام نداشته باشند هیچ تغییری حاصل نخواهد شد. هرکس منتظر اقدامی انقلابی برای تغییر یکباره است باید بداند که این امر به تدریج صورت می‌گیرد. باید در مسیر مبارزه با فساد مین‌ها را برچید و راه‌ها را باز کرد و ما روی مین‌ها پا نخواهیم گذاشت و بهتر است در مسیری پیش برویم که مین‌ها را خنثی کنیم نه اینکه روی آنها پا بگذاریم. با مروز زمان می‌توان کشور را روی ریل اصلاحات قرار داد. سال ۲۰۰۵ زلزه ای طائفه ای در لبنان به وقوع پیوست و سال ۲۰۰۶ بیشترین بار پیامدهای تجاوز تموز را تحمل کردیم.

 

دبیرکل حزب الله اظهار داشت: می‌توان از تنگنای اقتصادی خارج شد و ایده‌ها و تفکرات و جایگزین‌هایی وجود دارد که نیازمند اراده سیاسی است. اوضاع اقتصادی تحمل سال‌های طولانی برای درمان را ندارد و باید به شکل فوری با آن برخورد شود و این ممکن است. ما به صندوق (بین المللی) پول نرفتیم اما در را باز گذاشتیم تا اگر دولت خواست، برود و تجربه کند. بخشی از عدم ممانعت ما با مذاکره با صندوق بین المللی پول این است که بهانه‌ها را از بین ببریم. رفتن به سمت صندوق بین المللی پول با این فکر که حل بحران اقتصادی تنها از طریق آن ممکن است، اشتباه است. موضوع طرح اقتصادی با پیچیدگی‌ها و فراز و نشیب زیادی همراه است.

 

سید حسن نصرالله افزود: اگر حزب الله طرح اقتصادی خود را ارائه کند فوراً از سوی گروه‌های داخلی و خارجی با آن مخالفت خواهد شد. باید بخش‌های کشاورزی و صنعت احیا شود و مشکل اینجا به هزینه تولید و بازار تبدیل ارز بازمی گردد. عراق برای توافقات با لبنان پیرامون تبدیل تولید آماده است و بازارها وجود دارد و باید روابط با سوریه از سرگرفته شود.

 

وی تاکید کرد: آمریکا می‌خواهد لبنان را ذلیل کند و شروطش را به آن تحمیل نماید. برخی مانع تعاملات اقتصادی لبنان با چین می‌شوند و لبنانی‌ها باید از سیطره کسب رضایت آمریکا خارج شوند و به سمت شرق حرکت کنند. دولت برای چرخش به سمت شرق به زمان نیاز دارد و این امر نیازمند تصمیم سیاسی ساخته شده توسط افکار عمومی و عدم قرار گرفتن در معرض فشارهای خارجی است. ما برای ایجاد فشار سیاسی و افکار عمومی به منظور وادار کردن بانک‌ها برای کمک به حل بحران اقتصادی تلاش می‌کنیم.

 

دبیرکل حزب الله اظهار داشت: ما مشکلات بین متحدان خود را حل می‌کنیم و مشکلات خود با متحدانمان را از طریق رفع مشکلات درمان می‌کنیم. ما و متحدانمان نسخه برابر اصل نیستیم اما به اختلافات اجازه نمی‌دهیم به نابودی ائتلاف منجر شوند.

 

مهر

لینک کوتاه : http://sokhankhabar.ir/?p=59306

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.