تاریخ : سه شنبه, ۶ آبان , ۱۳۹۹ 11 ربيع أول 1442 Tuesday, 27 October , 2020

تشکر رئیسی از تصمیم هیئت داوری در قبال واگذاری شرکت کشت‌وصنعت/ حمایت از خصوصی‌سازی به‌شرط رعایت ضوابط

  • کد خبر : 65780
  • 21 مهر 1399 - 17:34
تشکر رئیسی از تصمیم هیئت داوری در قبال واگذاری شرکت کشت‌وصنعت/ حمایت از خصوصی‌سازی به‌شرط رعایت ضوابط

رئیس قوه قضائیه با تقدیر از پیگیری‌ها و تلاش‌های نهادهای نظارتی در ابطال قرارداد خصوصی‌سازی دشت مغان گفت: دستگاه قضائی از خصوصی‌سازی ضابطه‌مند که موجب رونق اشتغال و تولید شود حمایت می‌کند.

به گزارش سخن به نقل از اداره‌کل روابط عمومی قوه قضائیه، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در جلسه صبح امروز شورای‌عالی قوه قضائیه با تسلیت ایام رحلت جانسوز پیامبر اعظم صلّی الله علیه و آله و شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا علیهم السلام اظهار داشت: آنچه امروز برای سعادت دنیوی و اُخروی بشر پیشِ‌روی ما قرار دارد، حاصل تلاش‌ها و رنج‌هایی است که نبی مکرم اسلام متحمل شدند.

رئیس قوه قضائیه افزود: صبر و نرمش قهرمانانه امام حسن مجتبی(ع) و زمینه‌سازی آن حضرت برای حماسه حسینی(ع) و هجرت امام رضا(ع) از مدینه به طوس و تلاش‌های علمی آن حضرت موجب حفظ دین و آموزه‌های دینی شد و تمدن رضوی در امتداد تمدن نبوی در منطقه ما شکل گرفته است.

رئیسی ادامه داد: امروز که نظام اسلامی در ایران مستقر شده و جامعه دینی شکل گرفته، مهم‌ترین مأموریت ما عمل به آموزه‌های دینی پیامبر اسلام و معارف اهل‌بیت و اعتلای جامعه اسلامی است و همه دشمنی‌ها و کینه‌توزی‌ها نیز برای مقابله با این حرکت است.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: دشمنان نظام اسلامی برای ضربه زدن به دین تلاش می‌کنند آموزه‌های دینی را در افکار عمومی مشوه جلوه دهند و برخی کشورها در منطقه که نام اسلام را هم یدک می‌کشند، ساقدوش دشمنان اسلام شده‌اند و دستشان در دست کسانی است که تا آرنج به خون کودکان و زنان مسلمان و تضییع حقوق انسان‌ها آلوده است.

رئیسی بر همین اساس به پیروان و دوستداران پیامبر عظیم‌الشأن اسلام تأکید کرد برای حفظ و تحکیم دین به ارزش‌های دینی از جمله اجرای عدالت و رعایت حقوق مردم و گره‌گشایی از کار آنها توجه ویژه داشته باشند و به‌دنبال تحقق احکام و مبانی دین باشند.

رئیس قوه قضائیه در ادامه سخنانش با اشاره به توطئه‌های دشمنان علیه نظام اسلامی اظهار داشت: اگر برابر فشارهای دشمن که خودشان آن را فشار حداکثری توصیف کرده‌اند، به آموزه‌های دین و راهبرد مقاومت حداکثری توجه کنیم همه توطئه‌های دشمن نقش بر آب می‌شود.

رئیسی افزود: هدف دشمن خدشه‌دار کردن نظام مقدس اسلامی و ایجاد نارضایتی و یأس در جامعه اسلامی و القای ناکارآمدی جمهوری اسلامی و کارگزاران نظام است اما اگر مقاومت فعال و اقدام و عمل را سرلوحه قرار دهیم قطعاً هدف شوم آنها تحقق نخواهد یافت.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به تحولات یک هفته اخیر آمریکا از جمله موضع‌گیری سخیف دونالد ترامپ علیه کشورمان و تکرار تحریم‌های بانکی و اقدام دادگاه فدرال این کشور، هفته گذشته را «هفته جنون حکمرانی در آمریکا» توصیف کرد و این اقدامات را نشانگر ابتذال و انحطاط این رژیم دانست.

رئیسی بر همین اساس خاطرنشان کرد: حکمرانی غیرعادی در آمریکا، درستی نگاه و مسیر ما را ثابت و ما را در پیگیری مواضع و اقداماتمان در برابر نظام سلطه مصمم‌تر می‌کند.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش به ابطال قرارداد خصوصی‌سازی دشت مغان اردبیل پرداخت که در حاشیه سفر دو هفته پیش وی به این استان صورت گرفت و با تقدیر از نهادهای نظارتی برای صیانت از بیت‌المال تأکید کرد: خصوصی‌سازی ضرورت امروز ماست که سیاست‌های آن از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ و در برنامه‌های توسعه تکلیف شده است اما خصوصی‌سازی باید با حفظ منافع ملی و حقوق مردم همراه باشد و برای آن پیوست‌های اقتصادی و امنیتی طراحی شود تا منجر به افزایش تولید کالاهای اساسی و استراتژیک برای کشور شود.

رئیسی همچنین خاطرنشان کرد که پس از واگذاری یک شرکت و واحد تولیدی دولتی به بخش خصوصی باید هم به موضوع نظارت توجه داشت و هم از کسی که آن را تصاحب می‌کند حمایت کرد و تسهیلات لازم برای اداره آن واحد تولیدی تخصیص یابد تا در مدیریت مجموعه مشکل و وقفه به‌وجود نیاید.

رئیس قوه قضائیه تأکید کرد: دستگاه قضائی از خصوصی‌سازی با رعایت ضوابط و قواعد آن که موجب اشتغالزایی و رونق تولید می‌شود حمایت می‌کند اما اگر واگذاری‌ها دارای یک روند درست و منطقی نباشد، هم برای مردم و هم برای قوه قضائیه زحمت‌آفرین است.

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش به سفر پنجشنبه گذشته خود به خراسان جنوبی و بازدید از گذرگاه‌های مرزی این استان اشاره و از تلاش‌ها و نقش بازدارنده مرزبانان ارتش و نیروی انتظامی در مقابله با اشرار و تروریست‌ها و تأمین امنیت منطقه تقدیر کرد.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: در کشور ظرفیت‌های اقتصادی فراوانی داریم که فعال‌سازی آنها نیازی به سرمایه‌گذاری ندارد و بهره‌برداری از آنها، بسیاری از مشکلات را کاهش می‌دهد و موجب رونق اشتغال و تولید و شکست توطئه‌های دشمن می‌شود.

رئیسی با انتقاد از مغفول ماندن برخی ظرفیت‌ها در همکاری اقتصادی ایران با همسایگان، از گذرگاه مرزی «یزدان» به‌عنوان یکی از این ظرفیت‌ها و مرکزی برای تبادلات تجاری قانونمند کالا بین ایران و افغانستان یاد کرد که سال‌ها معطل مانده بود اما در جریان سفر اخیر او این نقطه مرزی بار دیگر احیا شده است. وقتی سیاست کلان کشور ارتباط با همسایگان است، سرمایه‌گذاری‌های میلیاردی انجام شده است و بخش‌های اداری لازم از جمله گمرک هم حضور دارد، چرا ظرفیت تجاری مثل بازارچه مرزی یزدان در مرز افغانستان، باید سال‌ها معطل بماند؟

رئیسی بر همین اساس به همکاران دستگاه قضا در سراسر کشور دستور داد که منابع و ظرفیت‌های عظیم اقتصادی و تجاری استان‌های مختلف را با همکاری مسئولان اجرایی و فعالان اقتصادی شناسایی و به‌سرعت وارد چرخه تولید کنند.

* هیچ نقطه‌ای از جهان برای تحریم‌کنندگان ملت ایران امن نخواهد بود

در این نشست همچنین معاون بین‌الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با بیان این‌که سیاست فشار حداکثری آمریکا، اکنون در قالب «جنون جنایت» متبلور شده است، اقدام اخیر این رژیم در تحریم بانک‌های دولتی و غیردولتی ایران را مصداق بارز «جنایت علیه بشریت» دانست که طبق مقررات بین‌المللی قابل رسیدگی در مراجع کیفری ملی نیز هست.

علی باقری گفت: دست‌اندرکاران آمریکایی تحریم ملت ایران بدانند کسی که مرتکب جنایت علیه بشریت شود، هیچ نقطه‌ای در جهان برای او امن نخواهد بود چرا که دادگاه‌های محلی در هر جای دنیا نیز می‌توانند به این جنایت رسیدگی کنند.

وی تصریح کرد: اگر جنایات رژیم آمریکا علیه ملت ایران هیچ حد و مرزی ندارد، آمران و معاونان و عاملان تحریم باید بدانند عدالت نیز هیچ مرزی را به‌رسمیت نمی‌شناسد و آنها نمی‌توانند از چنگ عدالت بگریزند و حتی در صورت کناره‌گیری از مقام خود، باید پاسخگوی جرایمشان در زمینه جنایت علیه بشریت باشند.

* تشکیل شعبه ویژه رسیدگی به جرایم ناشی از تحریم آمریکا

معاون بین‌الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه بر همین اساس برای تشدید پیگیری جرایم رژیم آمریکا علیه ملت ایران پیشنهاد کرد «شعبه ویژه رسیدگی کیفری به جرایم ناشی از تحریم» در دستگاه قضایی کشورمان ایجاد شود تا دست‌اندرکاران تحریم بدانند دشمنی با ملت ایران هزینه سنگینی دارد که میزان آن را عدالت تعیین خواهد کرد.

رئیسی در پاسخ به این پیشنهاد معاون بین‌الملل قوه قضائیه، به رئیس دادگستری استان تهران دستور داد با توجه به وجود شعبه ویژه بررسی جرایم دولت آمریکا در دادستانی تهران زمینه تشکیل دادگاهی ویژه رسیدگی به این جرایم را نیز بررسی کند و در دستور کار قرار دهد.

* تأکید دادستان‌کل بر همکاری دولت برای اجرای حکم کشت‌وصنعت مغان

دادستان‌کل کشور نیز در سخنانی با اشاره به ابطال قرارداد واگذاری دشت مغان به بخش خصوصی و برخی تحرکات پس از آن اظهار داشت: کشت و صنعت مغان شرکتی بزرگ است که با توجه به زمان‌بر بودن فرایند انتقال مالکیت این مجموعه، انبارهایش پلمب و قرار شد کار تبادل کالاها و اموال زیرنظر نهادهای نظارتی انجام شود.

منتظری بر همین اساس از وزیر دادگستری خواست به عناصر اجرایی تذکر دهد حتی اگر این موضوع را قبول ندارند، به قانون احترام بگزارند و برای اجرای حکم همکاری کنند تا هم از حقوق بیت‌المال و هم از حقوق سرمایه‌گذاران صیانت شود.

لینک کوتاه : http://sokhankhabar.ir/?p=65780

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.