تاریخ : یکشنبه, ۲۲ فروردین , ۱۴۰۰ 29 شعبان 1442 Sunday, 11 April , 2021

ایران نبود،صدام برخی همسایگان را خورده بود/درزمین دشمن بازی نکنیم

  • کد خبر : 62618
  • 22 مرداد 1399 - 15:13
ایران نبود،صدام برخی همسایگان را خورده بود/درزمین دشمن بازی نکنیم

رئیس‌جمهور با بیان اینکه قدرت دفاعی و تسلیحات ما علیه کشورهای همسایه نیست، گفت: اگر ما برای ثبات منطقه نایستاده بودیم، صدام همه همسایگان را خورده بود.

به گزارش سخن، حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت اظهار کرد: دشمنان ما در تبلیغات می‌خواهند ما را از یک نکته غافل کنند و در داخل هم متاسفانه گاهی اوقات به این نکته بی‌توجهی می‌شود. ما کشور را در شرایط سخت‌ترین تحریم اقتصادی تاریخ اداره می‌کنیم. شرایط ما یک شرایط عادی نیست بلکه شرایطی است که دشمنان ما فکر می‌کردند ما ظرف چند ماه قدرت تاب آوری نخواهیم داشت.

روحانی گفت: امروز دو سال و نیم است که در برابر این تحریم، تهدید و فشار اقتصادی تروریستی، دولت و ملت در کنار هم پابرجا ایستاده‌اند و راه خود را ادامه می‌دهند البته میدان جنگ مشکلاتی هم دارد، در میدان جنگ زخمی شدن و شهادت هم وجود دارد.

وی افزود: آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و ارتجاع منطقه فکر کرده بودند با تحریم سال ۹۷ از لحاظ اقتصادی کشور ما را دچار بحران می‌کنند و این بحران اقتصادی به بحران اجتماعی و امنیتی تبدیل می‌شود، اما در هرسه مرحله ناموفق بودند.

رئیس‌جمهور گفت: در شرایط تحریم زندگی مردم با سختی و فشار توام خواهد بود، مردم این واقعیت را لمس می‌کنند و به خوبی هم مقاومت می‌کنند. مقایسه شرایط جنگ با شرایط صلح خطاست، اگر آمار رشد اقتصادی دولت با نفت را در سال ۹۳، ۹۴، ۹۵، ۹۶ مقایسه کنیم، ما رشد ۱۴ درصد هم داشتیم و به طور متوسط ۵ درصد رشد اقتصادی با نفت داشتیم. وقتی از رشد اقتصادی با نفت حرف می‌زنیم و نفت تحریم می‌شود، خب رشد اقتصادی منفی می‌شود، بعد برخی موسسات و روزنامه‌ها می‌آیند این سال‌ها را کنار هم قرار می‌دهند و می‌گویند دولت رشد اقتصادی مثبت نداشته است.

روحانی اظهار کرد: این دولت کشور را در شرایط رشد اقتصادی منفی ۷.۴ درصد تحویل گرفته و در سال ۹۷ که این تحریم شدید نبوده، کشور را با رشد متوسط ۵ درصد اداره کرده است.

وی ادامه داد: وقتی رشد اقتصادی بدون نفت را حساب می‌کنیم، علیرغم وجود فشارها و تحریم‌ها، در همین سال ۹۸ رشد بدون نفت ما مثبت بوده است. بنابراین ما کاملاً باید توجه کنیم که در زمین دشمن بازی نکنیم، دشمن می‌خواهد به مردم القا کند که من از لحاظ اقتصادی، سیاسی به پیروزی رسیده‌ام و ما در عمل می‌خواهیم اثبات کنیم که دشمن دچار شکست شده است.

رئیس‌جمهور گفت: دولت در بخش اقتصادی همه توان خود را بکار گرفته است تا نقدینگی را کنترل کند، توان خود را بکار گرفته است که با تحریم نفتی شدیداً مقابله کند و بتواند نفت را با چارچوبی که نهایی می‌کند به فروش برساند، دولت می‌خواهد در بخش بودجه‌ای بین منابع و مخارج ایجاد تعادل کند. دولت می‌خواهد برای مردمی که به آینده نگاه می‌کنند، یک سرمایه مطمئن ایجاد کند. یعنی یک سرمایه مطمئن در اختیار آنها باشد که حداقل آن را دولت تضمین کند و حداکثر آن را هم مردم می‌توانند بر مبنای آن تنظیم کنند و جان تازه‌ای به بورس بدهند.

روحانی خاطرنشان کرد: این مجموعه طرحی است که دولت و ستاد اقتصادی دولت در هفته‌های گذشته درباره آن بحث کرده و به تصویب رسانده و این موضوع را در جلسه سران قوا مطرح کرده و کلیات آن را به تصویب رسانده است و بعد از مراحل نهایی این مصوبه، آئین نامه‌های اجرایی آن را خواهد نوشت که حتماً در زندگی مردم تاثیر خواهد گذاشت.

وی ادامه داد: این یک کاری است که هفته‌ها و ماه‌ها دولت و دو قوه دیگر برای آن زحمت کشیدند، اما یک عده که معلوم نیست مبانی‌شان برای دلسرد کردن مردم چیست، می‌گویند دولت یک طرحی دارد که ممکن است زحمتی را در زمینه پرداخت، برای دولت آینده ایجاد کند یعنی دولت می‌خواهد خودش را از فشار خلاص کند و این فشار را به دولت بعدی منتقل کند.

رئیس‌جمهور گفت: این یک حرف دروغ و بی‌اساس است. ما امروز این همه طرح پتروشیمی افتتاح می‌کنیم و در طول همین امسال ۱۷ پتروشیمی بزرگ را افتتاح خواهیم کرد، خب ممکن است یک کسی بیاید بگوید این دولت فقط به نفع دولت بعدی کار می‌کند و درآمد آن را اضافه می‌کند و مرتب فازهای پارس جنوبی را تکمیل می‌کند، مرتب در روستاها گاز و آب و برق می‌کشد تا آثار آن برای دولت بعدی باشد؛ این هم یک حرف کودکانه و بچه‌گانه است، اصلاً این دولت و دولت بعدی نداریم.

رئیس‌جمهور گفت: ما همه خادم مردم هستیم، هم این دولت و هم دولت بعدی خادم مردم هستند. ما باید کشور را در شدیدترین شرایط تحریم اداره کنیم و با کسی هم شوخی نداریم. آن کسی که به طرح دولت ایراد می‌گیرد لطفاً بگوید که راه حل چیست. با فحاشی که کار درست نمی‌شود، با ردیف کردن جملات درشت که مشکلی حل نمی‌شود. ما به مردم عزیزمان قول دادیم که در شرایط تحریم تسلیم نمی‌شویم و به قولمان هم عمل کردیم. ما به مردم‌مان قول دادیم که آمریکا در طرح شکست ملت در بخش اقتصادی ناموفق خواهد بود و داریم این کار را انجام می‌دهیم.

وی افزود: حقوق کارگر و کارمند را سر وقت پرداخت کردیم، حقوق بازنشستگان را سر موقع پرداخت کردیم و اوراق و یارانه‌ها را هم سر موقع پرداخت کردیم. همچنین بسته‌های حمایتی را نیز سر موقع پرداخت کردیم؛ چگونه سر موقع پرداخت کردیم؟ معلوم می‌شود که دولت برنامه ریزی و محاسبه کرده و یک روز درباره این پرداخت‌ها تاخیر نداشته است.

وی همچنین گفت: اینکه یک آدمی بیاید همینطوری یک چیزی بگوید و پشت یک تریبون صحبت کند و یا در یک جریده و روزنامه‌ای مقاله‌ای بنویسد [که نمی‌شود.] ما همه یک ملتیم و در مقابل یک دشمن ایستاده‌ایم و مقاومت می‌کنیم. این حرف‌ها یعنی چه؟ ما هر هفته طرح افتتاح می‌کنیم، کسی می‌گوید این افتتاح به نفع دولت بعدی می‌شود؟ چقدر این حرف کودکانه است؟ حتماً به نفع دولت بعد می‌شود و باید بشود. مگر دولت بعدی دولت خارجی است؟ دولت بعدی هم از آن ملت است و این ملت آن را انتخاب می‌کند.

رییس جمهور تاکید کرد: ما همین هفته در روز پنجشنبه ۲۳ هزار هکتار زمین کشاورزی آماده شده با برنامه ریزی مدرن آبیاری را افتتاح می‌کنیم، فقط یک قلم ۲۳ هزار هکتار است. ما ۲۳ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی را آماده کردیم و برای این طرح چیزی حدود ۳۷ کیلومتر تونل حفر شده و چیزی حدود ۵۰۰ کیلومتر هم کانال و لوله کشی ایجاد شده است. این یک سرمایه گذاری عظیمی در منطقه غرب کشور و در مناطق مرزی ما است. با اذن مقام معظم رهبری ۸ میلیارد دلار برای آب در منطقه مرزی ما هزینه شده است.

وحانی ادامه داد: ما از سال ۹۳ داریم کار می‌کنیم و این مصوبات مربوط به سال ۹۳ است. اگر هم بخواهیم اولین قدم را بگوییم مربوط به خیلی قبل‌تر می‌شود و از سال ۸۲ اولین اقدامات و اولین طرح‌ها را در شورای امنیت ملی طراحی و تصویب کردیم. سیری از کارهای عظیم انجام گرفته و امروز این طرح‌ها به افتتاح می رسند.

وی همچنین اظهار داشت علیرغم اینکه برخی می‌گویند چرا دولت در زمینه مسکن برنامه ریزی نکرده و علیرغم اینکه خود من هم دلم می‌خواست در مسکن وضع بهتری داشته باشیم، ولی تا پایان این دولت ۲ میلیون واحد مسکونی تحویل داده می‌شود.

رییس جمهور در ادامه گفت: این آمار را با دولت‌های قبلی مقایسه کنید، ما یک کار بزرگی را انجام داده‌ایم. ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار مسکن ناقصی که چیزی نداشت تکمیل کردیم و تحویل دادیم. ۵۰۰ هزار واحد مسکونی را در طرح اقدام ملی تا پایان دولت نهایی می‌کنیم. ۱۷۰ هزار واحد مسکونی را در سیل و زلزله سالهای اخیر تکمیل کردیم و تحویل دادیم، این غیر از مواردی است که مرمت شده است.

روحانی تصریح کرد: بحث این دولت و آن دولت یکی از حرف‌های بسیار زشت، بی منطق و کودکانه است. ما این دولت و آن دولت نداریم و همه یکی هستیم، ما کشور را در چارچوب قانون اداره می‌کنیم، اگر پولی خرج می‌کنیم در چارچوب بودجه‌ای است که مجلس تصویب کرده است. سال آینده اگر پولی خرج می‌کنیم در قالب بودجه است. البته دولت یک تلاش بزرگی کرده برای اینکه طرح‌های عمرانی اش را بتواند در سال پایانی تحرک فوق العاده ای ببخشد. در طول مدت امسال و تا ماه پنجم ۴۰ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی تخصیص داده شده است که کار خیلی بزرگی است. در این شرایط کرونا و سختی ببینید طرح‌های عمرانی چگونه پیش می‌رود. برای اینکه به مردم در این شرایط کمک شود طرح کمک ودیعه مسکن تصویب کردیم که در ستاد ملی کرونا با بررسی‌هایی که شده حدود ۷۰ هزار نفر مشمول این طرح می‌شوند و این مبلغ برای ودیعه مسکن آنها پرداخت می‌شود. این کمک بزرگی است به آنهایی که امروز در بحث مستاجری دچار مشکلات هستند.

وی افزود: تمام اقداماتی که ما می‌کنیم به معنای آن است که دولت جمهوری اسلامی ایران علیرغم فشارهای آمریکا در بخش اقتصادی شکست نخواهد خورد. بله مشکلات برای مردم هست و تلاش می‌کنیم که این مشکلات را روز به روز کمتر کنیم. همین طرح‌های اخیری که ما داریم نهایی می‌کنیم تا ان شالله اجرایی شود این هم کمک به مردم است. مردم می‌توانند در بازار بورس خریدهایی انجام دهند که برای آینده خود اطمینان بیشتری پیدا کنند.

روحانی ادامه داد: همین ای تی اف که در شهریور ماه سهامش با تخفیف فروخته می‌شود برای این است که مردم بدانند سکه و دلار جای سرمایه‌گذاری نیست، اما بورس جای سرمایه گذاری است، خرید نفت جای سرمایه گذاری است. ما می‌خواهیم مردم را از یک طریق مطمئن تشویق به سرمایه گذاری کنیم. نه از یک طریقی که امروز برای آنها فایده داشته باشد و فردا ضرر کنند.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: آمریکایی‌ها در طول مدت ۲ سال و نیم تلاش کردند که طرح‌های سیاسی خود را پیش ببرند و تا امروز ناموفق بودند. هر طرحی که آوردند شکست خوردند، از برجام خارج شدند به امید اینکه بلافاصله اروپا هم خارج شود، ناموفق بود و هر چه التماس کردند اروپایی‌ها گوش نکردند. از برجام خارج شدند به امید اینکه ما بلافاصله از برجام خارج شویم ناموفق بودند و ما حساب شده عمل کردیم. کنفرانس درست کردند در لهستان برای اینکه علیه ملت ایران اقدام کنند شکست خوردند. در شورای امنیت سازمان ملل در همان سال ۹۷ تشکیل جلسه دادند و خود این آقا که رییس جمهور آمریکاست ریاست جلسه را به عهده گرفت و هر ۱۴ عضو دیگر با او مخالفت کردند. یکی از جلسات تاریخی سازمان ملل است. جلسه شورای امنیت به ریاست آمریکا تمام ۱۴ عضو با او مخالفت کردند. چند تا رئیس‌جمهور که اصلاً به او تاختند و بقیه هم مخالفت کردند. چنین شکستی را آمریکا در تاریخ خود ندیده است.

روحانی در ادامه گفت: در عین حال مشتی ماجراجو هستند که باز هم به این رویه ادامه می‌دهند. اخیراً آمریکا یک قطعنامه‌ای را مطرح کرده برای ضربه زدن به برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ و آن این است که طبق قطعنامه ۲۲۳۱ و طبق برجام از اواخر مهر ماه تحریم تسلیحاتی ایران برداشته می‌شود. قطعنامه‌هایی که در زمینه تسلیحاتی بوده کان لم یکن می‌شود و ایران می‌تواند سلاح خرید و فروش کند. این یکی از آثار توافق هسته‌ای بوده که می‌خواهد اجرایی شود. حالا آمریکایی‌ها آمده‌اند و قطعنامه‌ای را ارائه کردند علیه این بخش از قطعنامه ۲۲۳۱ تا این قطعنامه را نقض کنند.

وی افزود: ما امید فراوان داریم که آمریکا دچار شکست شود و یک بار دیگر آنها شکست و انزوای خود را لمس کنند. اما در عین حال موضع ما در هر شرایطی روشن است. اگر چنین قطعنامه‌ای علیه بخشی از ۲۲۳۱ در سازمان ملل تصویب شود به معنای آن است که نقض فاحش برجام انجام گرفته و عواقب این ماجرا به عهده بانیان این اقدام و کسانی است که در این زمینه تلاش می‌کنند. به اعتقاد من آمریکا در تمام این طرح‌ها ناموفق خواهد بود.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: این حکومت از روز اول شکست خورد و حالا نمی‌تواند اعلام کند که من مسیر نادرست را انتخاب کردم. می‌گوید اگر من انتخاب شدم بلافاصله با ایران به مصالحه می‌رسم، اگر شما راست می‌گویی و دنبال صلح هستی، که همیشه دنبال جنگ بودی، اگر شما دنبال حل مشکل هستی که همیشه دنبال مشکل بودی و دنبال راه حل نبودی، پس چرا این مدت ۳ سال و چند ماه علیه ملت ایران و ملت‌های منطقه اقدام کردی؟ چه فایده‌ای به حال شما داشت و چطور می‌خواهید جواب ملت خود را بدهید؟ اگر راست می‌گویید و می‌خواهید با ایران مسائل را حل کنید چرا همین امروز دارید با ملت ایران دشمنی می‌کنید؟ همین دیشب دشمنی کردید و این قطعنامه را ارائه کردید؟ معلوم می‌شود که شما راست نمی‌گویید و واقعیت را بازگو نمی‌کنید و صادق نیستید.

رییس جمهور تاکید کرد: من معتقدم آمریکا از لحاظ سیاسی تا امروز شکست خورده و باز هم شکست خواهد خورد. آمریکا در هر صورت ناموفق خواهد بود، آمریکا نمی‌تواند افکار عمومی دنیا را جذب و قانع کند. دنیا همه فهمیده‌اند که ایران یک کشور قانونی، حقوقی، اخلاقی، سیاسی و پایبند به تعهدات و آمریکا کشوری است که به هیچ عهدی از او نمی‌توان اعتماد کرد، حتی به عهدهای بین المللی که همه آنها را زیر پا گذاشته است.

روحانی اظهار داشت: مرحله سومی که آمریکا دنبال آن است، وضع فشار داخلی بر ملت ایران با تبلیغات و عواملی که دارد، است. تا امروز ناموفق بوده است و تا پایان هم ناموفق خواهد بود، اگر آمریکا می‌خواهد بین ملت ایران شکاف ایجاد کند ناموفق خواهد بود، اگر آمریکا می‌خواهد بین قوای سه گانه اختلاف ایجاد کند ناموفق خواهد بود. اگر می‌خواهد شکاف‌هایی را در داخل جامعه ایران به وجود آورد ناموفق خواهد بود.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: وحدت، اتحاد و یکپارچگی ما به هم نمی‌خورد و می‌دانیم که از این مشکلات به حول و قوه الهی عبور خواهیم کرد.

روحانی ادامه داد: من دیروز در همین مکان جلسه‌ای با محققین، اساتید، شرکت‌های دانش بنیان، برخی وزرا و معاونین داشتم که در موضوع درمان و واکسن کرونا کار می‌کنند. الحمدالله همه قدم‌های بسیار خوب و موفقی برداشته‌اند و تقریباً ما همپای دنیا کار می‌کنیم. شرکت‌های دانش بنیان که از افتخارات ما هستند و همه نیازمندی‌های ما در زمینه دارو و تجهیزات در مبارزه با کرونا در بخش دارو، تجهیزات پزشکی و بهداشتی از سوی آنها فراهم می‌شود.

وی گفت: ما ونتیلاتور، دارو، کیت آزمایشگاهی و سی تی اسکن می‌خواستیم و آنها برای ما تهیه کردند. این جزو افتخارات ما است که در این شرایط، بیش از ۸۰۰ مقاله علمی راجع به کرونا در همین مدت اخیر توسط محققین ما ارائه و در مجلات معتبر جهانی چاپ شده است. این اتفاق در زمانی رخ می‌دهد که تلاش شد تا ما را منزوی کنند؛ اما باید بگویم که ما منزوی نمی‌شویم و با فشار عقب نمی‌نشینیم. به رغم فشارها بهترین قدم‌ها را در این راه برداشتیم.

رئیس قوه مجریه افزود: کشورهای همسایه ما حواسشان جمع باشد. مبادا آمریکا از آنها سواستفاده کند و از آنها بخواهد اطلاعیه‌ای بدهند. هر چند این اطلاعیه گمنام بوده و کسی نمی‌داند چه کسی پشت آن است.

روحانی عنوان کرد: هیچ اجلاسیه رسمی برگزار نشده که موافقان و مخالفان در آن صحبت کنند و مشخص شود که کدام کشور همسایه علیه ما حرف زده است. حالا دبیر آن جلسه آمده و نامه‌ای زده که باید ایران تحت تحریم تسلیحاتی بماند و تحریم ما ادامه یابد.

وی تصریح کرد: این موضوع را برادرانه و دوستانه به کشورهای همسایه می‌گویم. البته فقط چند کشور همسایه، چرا که اکثر کشورهای همسایه با ما روابط خوب و صمیمانه‌ای دارند.

رئیس جمهور اظهار داشت: من به چند کشوری جنوبی که بعضاً اقداماتی انجام می‌دهند می‌گویم که به خوبی بدانند، قدرت دفاعی و تسلیحاتی ایران به نفع کل منطقه است. ما از سلاح و امکانات خودمان، برای دفاع از خود و مقابله با دشمنان و تجاوز اجانب استفاده می‌کنیم. سلاح و قدرت ما علیه شما نیست. آنهایی که اموال شما را غارت می‌کنند و به شما سلاح می‌فروشند تا همسایگان خود را بمباران و مردم یمن را نابود کنید، به ضرر شما عمل می‌کنند. ما در کنار شما هستیم.

روحانی با اشاره به محکومیت حمله صدام به کویت، ادامه داد: ما به شما نشان دادیم. آن روزی که صدام به کویت حمله کرد، ما اولین کشوری بودیم در این منطقه که این اقدام را محکوم کردیم. کویت جزو همین شورا بود و اعضای شورا هنوز محکوم نکرده بودند که ما ساعت سه بعدازظهر همان صبحی که صدام به کویت حمله کرد، بیانیه رسمی دادیم و آن را محکوم کردیم. در عمل به کویت و مردم این کشور کمک کردیم و در مقام عمل به صدام کمک نکردیم و جنایت نکردیم. ما در مقام عمل نشان دادیم که طرفدار کشورهای همسایه بوده و به دنبال ثبات هستیم.

وی گفت: اگر ما به صدام چراغ سبز نشان داده بودیم، صدام فردای همان روزی که کویت را اشغال کرد، کل عربستان، قطر و امارات را اشغال می‌کرد. کمااینکه صدام در نامه به مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی نوشته بود که مرز مشترک آبی ما با ایران ۸۰۰ کیلومتر است و این موضوع را صریح نوشت که این کشورها برای ما است و ما آنها را می‌گیریم. مرز مشترک آبی ما با عراق ۱۸ کیلومتر بود و وقتی صدام در آن نامه صحبت از ۸۰۰ کیلومتر کرد، مشخص بود که منظورش چیست. مشخص بود که طرح آنها چه بود.

رئیس قوه مجریه افزود: اگر ما برای ثبات نایستاده بودیم، شما نبودید و صدام همه شما را خورده بود. همانگونه که پیش‌تر هم برادر و حامی شما بودیم، امروز هم حامی شما هستیم. بدانید که آمریکا علیه ایران ناموفق است و بدانید که ایران در برنامه و کاری که انجام می‌دهد، طبق قانون، مقررات و مصالح ملی و منطقه پیروز خواهد بود.

روحانی با اشاره به انفجار در بندر بیروت عنوان کرد: مردم لبنان دچار خسارت عظیم و بزرگی در این ایام شدند. مردم عزیزی در لبنان کشته و زخمی شدند. کابینه لبنان امروز دچار مشکل شده است. الان وقت سواستفاده از حادثه لبنان نیست. امروز روز کمک به مردم لبنان است و همه باید یاری کنیم.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از همان ساعت اول کمک خود را آغاز کرد. همان روز اول دو فروند هواپیما ۷۴۷ ارسال شد و در همین روزهای اخیر نیز دو فروند هواپیمای دیگر کمک‌های ارسالی ایران را به لبنان فرستاد و دارو، تجهیزات و مواد مورد نیاز مردم لبنان را فرستادیم.

رئیس جمهور اظهار داشت: در تماس تلفنی با رئیس جمهور لبنان قول دادم که اگر به موردی نیاز دارند، بگویند و ما به آنها کمک می‌کنیم. حتی در بازسازی بندر ما حاضر به کمک هستیم.

روحانی ادامه داد: از سایر کشورها هم می‌خواهیم تا در این شرایط به لبنان کمک کنند. لبنان احتیاج به وحدت، آرامش و یاری دارد و ما مطمئن هستیم که مردم عزیز و بزرگوار لبنان که در حوادث مختلف ایستادگی کردند، در این حادثه هم موفق خواهند بود و از این روزهای سخت نیز عبور خواهند کرد.

 

 

مهر

لینک کوتاه : http://sokhankhabar.ir/?p=62618

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.