تاریخ : چهارشنبه, ۱۳ فروردین , ۱۳۹۹ 8 شعبان 1441 Wednesday, 1 April , 2020
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی:

انقلاب اسلامی عامل اصلی شکست آمریکا در طرح ۲۰۲۰ خاورمیانه بود که این از بزرگترین دستاوردهای انقلاب است

  • کد خبر : 53849
  • 14 بهمن 1398 - 20:02
انقلاب اسلامی عامل اصلی شکست آمریکا در طرح ۲۰۲۰ خاورمیانه بود که این از بزرگترین دستاوردهای انقلاب است

محمد اسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با حضور در دفتر مرکزی آژانس خبری تحلیلی سخن به گفتگویی صریح و صمیمی با خبرنگاران این رسانه پرداخت.

به گزارش سخن، محمد اسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با حضور در دفتر مرکزی آژانس خبری تحلیلی سخن به گفتگویی صریح و صمیمی با خبرنگاران این رسانه پرداخت.

با توجه به قرار گرفتن در ایام دهه فجر، وی در خصوص دستاورد های انقلاب اسلامی اظهار کرد: انقلاب اسلامی یک پدیده‌ی ویژه و خاص بود و ما اگر بخواهیم دستاوردهای این انقلابمان را بررسی کنیم باید ببینیم که این انقلاب با چه شرایطی و چگونه رخ داد و در آن زمان دیدگاه دنیا به ایران چگونه بود.

سعیدی گفت: زمانی که انقلاب اسلامی ما شکل گرفت دنیا را به دو قسمت در واقع به دو قطب غرب و شرق تقسیم کرده بودند و هر انقلابی که در دنیا رخ میداد باید تابعی از سیاست های غرب یا شرق می‌بود. منافع این دو قدرت به نوعی تقسیم شده بود که انقلابی با حرکت مستقیم و مستقل و بدون حمایت این دو قدرت امکان پذیر نبود.

وی افزود: ولی انقلاب ما کاملا مردمی بود و تمام اقشار جامعه مان جلو آمدند. این انقلاب نه فقط سیاسی، نه فقط اقتصادی، نه فقط اجتماعی بلکه در تمامی این حوزه‌ها به خصوص حوزه‌ی فرهنگی بود و از همه مهم تر اینکه زیر بنای فکری محکمی پشت این انقلاب بود. ما در آن زمان در ساختار سیاسی موجود دنیا ساختار جدیدی ایجاد کردیم و قانونی اساسی متفاوتی در ایران نوشته شد که این همان اولین دستاورد انقلاب اسلامی است.

نماینده تبریز اظهار داشت: دموکراسی یا همان حکومت مردم بر مردم در بیان کاملا درست است اما در واقعیت احزاب سیاسی بر مردم حکومت می کنند ولی در ساختار سیاسی ایران فقط احزاب حکومت نمی کنند بلکه مردم هستند که رئیس جمهور خود را انتخاب می کنند. در طول۴۰ سال گذشته با اینکه احزاب سیاسی مختلفی در ایران وجود داشته و حتی در انتخابات لیست می‌دهند و جناح سیاسی دارند اما در نهایت مردم هستند که با رای خود تصمیم می گیرند.

وی تاکید کرد: جهت گیری حرکت نظام اسلامی خاص بود چرا که مبارزه با هرگونه سلطه پذیری را محکوم می کرد. انقلاب و رهبری انقلاب (در زمان امام (ره) و حال زمان مقام معظم رهبری) به صراحت اعلام کرده اند که در هر جای دنیای جنبش های آزادی بخش جهان و حرکت های مردمی علیه حاکمیت نظام سلطه (بخصوص آمریکا و رژیم صهیونیستی) رخ دهد حمایت خواهیم کرد؛ و این نقطه امیدی برای ملت ‌های مظلوم دنیا شده است که همین باعث شده آنها به انقلاب اسلامی ما گرایش پیدا کنند. همین ظلم ستیزی و مقابله با سلطه طلبی یکی دیگر از نقاط قوت و دستاورد های انقلاب است.

سعیدی

سعیدی تصریح کرد: همچنین انحصار شکنی یکی از مهمترین ویژگی های انقلاب اسلامی است. در سالهای پیش، زمانی که آقای بوش رئیس جمهور آمریکا بود اعلام کردند که جهان همچون دهکده ای است که به یک کدخدا نیاز دارد که آن هم آمریکاست، این نظریه را بعد از فروپاشی شوروی سابق دادند چرا که شوروی یکی از رقیب های آمریکا بود. آمریکا می‌خواست یک انحصار ایجاد کند ولی ما این انحصار را با انقلاب اسلامی شکستیم.

نماینده اصولگرای تبریز اذعان داشت: آمریکا ۲۰سال پیش برنامه هایی داشت که می‌خواستند در سال۲۰۲۰(حال) در خاورمیانه رخ دهد؛ از جمله این برنامه ها ۱- منافع سیاسی و اقتصادی آمریکا در خاورمیانه تضمین و تصدیق شود ۲- امنیت رژیم صهیونیستی تضمین و تصدیق شود۳- جریان انرژی خاورمیانه به سمت غرب و کشور های هم پیمان غرب برود و هیچگونه مخاطره‌ای در این زمینه رخ ندهد۴- تغییراتی در ساختار های (ساختارهای جغرافیایی و سیاسی) خاورمیانه ایجاد شود که حاکمیت‌های جدید و ساختار جغرافیایی سیاسی جدید قطعا موافق سیاست‌‌های آمریکا باشند. اما آیا انقلاب ما اجازه داد که این برنامه ریزی ۲۰ ساله‌ی آمریکا عملی شود؟! کانون اصلی عامل شکست آمریکا در طرح ۲۰۲۰ (خاورمیانه) انقلاب اسلامی بود که این بزرگترین دستاورد انقلاب است.

وی ادامه داد: در جنگ ۳۳ روزه‌ای که در لبنان اتفاق افتاد خانم رایس در روز دوم همین جنگ گفت «جنگی شروع شده و خاورمیانه در حال زایش جدید است»، اما این زایمان هیچگاه اتفاق نیفتاد هر چند خاورمیانه درد این زایمان را کشید. همه اینها نشان از قدرت و نفوذ انقلاب اسلامی ایران است.

وی گفت: در طی ۸ سال دفاع مقدس، ما در مرزها محصور بودیم و هیچ کمکی نبود. اسرائیلی که ۲خط آبی در پرچمش کشیده و گفته این دو خط به معنی از نیل تا فرات است (که مشمول محدوده ی ساختار سیاسی ایران هم هست) اکنون فقط در فکرحفظ مرز های خودش بوده و آرمان این دو خط آبی را فراموش کرده است که این عمق استراتژیک انقلاب اسلامی ایران است. زمانی برخی لیدرهای احزاب سیاسی می گفتند که انقلاب بادمجان نیست که صادر شود در حالی که منظور ما از صادر کردن انقلاب همین تفکر انقلابی، و قدرت انقلاب است.

نماینده مجلس شورای اسلامی اذعان داشت: حال ایران به قدرت برتر منطقه تبدیل شده است. ترور کدام ژنرال یا رهبر یا رئیس جمهور دنیا چنین باز خوردی را می توانست داشته باشد که ما در جریان ترور سردار شهید سلیمانی نه تنها در این بلکه در سایر کشورها نیز شاهد بودیم. ایران کشوری مقتدر و با نفوذ است و البته منظور ما کشور گشایی نیست، ما نمی خواهیم در استقلال سیاسی هیچ کشوری مداخله کنیم.

وی افزود: اینکه برخی ها می گویند ایران در سوریه، یمن، عراق، افغانستان و … مداخله می کند در حالی که مردم آنها می خواهند ما از نظر تفکر انقلاب اسلامی مان کمک شان کنیم. همین تفکر باعث شد که حزب الله لبنان در جنگ ۳۳ روزه با به کار گیری ۲۰۰۰ نفر نیرو در مقابل اسرائیل ایستادگی کنند؛ اسرائیلی که هر موقع اراده کرده بود جنگ به راه انداخته بود و اعراب شکست خورده بودند اما لبنان پیروز شد و هنوز هم اسرائیل جرئت نمی کند به لبنان حمله کند.

سعیدی در ادامه با تاکید بر پیشرفت های علمی ایران خاطر نشان کرد: یکی دیگر از جهت گیری های انقلاب، این است که ایران از نظر علم، تکنولوژی، اقتصادی، اجتماعی و عدالت محوری به کشور برتر منطقه تبدیل شود. البته در بخشی از اینها موفق تر بوده ایم و در برخی ها نه؛ مثلا از نظر نانو تکنولوژی، بیوتکنولوژی و تکنولوژی هسته ای بسیار پیشرفت ها کرده ایم و از جمله کشور های برتر هستیم. تولید علم در ایران به حدی سریع است که دنیا به این موضوع اعتراف کرده اند.

محمد اسماعیل سعیدی بیان داشت: منتهی ما در ایران در مسائل اقتصادی به دلایل مختلف همیشه مشکلاتی داشته‌ایم مثلا وجود تحریم از زمان جنگ تا کنون یکی از مهمترین معضلات است و هیچ گاه این فرصت را به ایران نداده اند که خود را از نظر اقتصادی پیدا کند و هر رئیس جمهوری که در آمریکا بر سر کار آمده این تحریم ها را تشدید بخشیده است.

وی خاطر نشان کرد: غفلت از ظرفیت های داخلی یکی دیگر از عوامل عدم پیشرفت اقتصادی است. بدترین و شدیدترین تحریم ها در طی این ۴ دهه از نظر انرژی هسته‌ای و موشکی بوده است در حالیکه از نظر انرژی هسته‌ای و موشکی، ایران بسیار قوی است پس این نشان می دهد که توجه به ظرفیت های داخلی می تواند عامل بزرگ پیشرفت باشد.

وی توضیح داد: بنده به خاطر دارم که در زمان اوایل انقلاب که شدیدترین و تندروترین حزب های سیاسی (حزب توده و فدائیان خلق) در جامعه وجود داشته و فعالیت می کردند، وقتی ما از تفکر انقلاب صحبت می کردیم آنها می گفتند شما در زمینه اقتصادی چه حرفی برای گفتند دارید. البته این یک واقعیت تلخی بود که ما از نظر اقتصادی عقب بودیم؛ و چون تا آن زمان هیچ حکومت اسلامی در دنیا نبود و در حوزه اقتصاد هیچ الگویی وجود نداشت و حتی ما یک کتاب نیز در زمینه اقتصاد نداشتیم، فقط یک کتاب در مورد اقتصاد از نظر شهید صدر به زبان عربی وجود داشت. حتی در دانشگاه های اقتصاد ما نیز یا تئوری های اقتصاد نظام سرمایه‌داری غرب یا نظام سوسیالیست شرق تدریس می شد و ما هم می گفتیم اینها را قبول نداریم و باید خودمان اقتصاد اسلامی داشته باشیم.

وی گفت: اقتصاددانان ایران در اوایل انقلاب بدین دلیل تفکر شان یا تحت تاثیر غرب بود یا شرق و این موارد باعث شد که گرایش به عدالت دولت و تصمیم گیران جامعه و تنفر از نظام سرمایه داری غرب آنها را دچار نوعی چپ گرایی(گرایش به سوسیالیستی) کند. همین موضوع، دولت محوری و دولتی کردن اقتصاد را منجر شد اینکه حال می گویند ۸۵ درصد اقتصاد در دست دولت است ریشه در مسائل دهه ۶۰ دارد. هدف در آن زمان خدمت بود اما ناخواسته به معضل تبدیل شد. همه این مفاسد اقتصادی کنونی از همین دولتی بودن اقتصاد است.

سعیدی تصریح کرد: دولت زمانی فقط مصادره کرد و وزارت صنایع سنگین تشکیل داد تا اینکه دولت تبدیل به غول بزرگ اقتصادی شد، پس طبیعی است که از این غول بزرگ، رانت و مفاسد اقتصادی بیرون می آید. دولت باید از شوروی سابق که بزرگترین اقتصاد دولتی دنیا بود درس عبرت می گرفت. اقتصاد دولتی شوروی سابق که با آن همه دیسیپلین و عظمت در نهایت شکست خورد، پس طبیعی است که ما هم در زمینه‌ی اقتصاد دولتی موفق نمی شویم.

وی در ادامه افزود: برای اصلاح این موضوع (اقتصاد دولتی) اصل ۴۴ ( طرح واگذاری صنعت به بخش خصوصی سازی) تصویب شد که آن هم بد اجرا شد و نتوانست اصلاح گر اقتصاد دولتی باشد. هرچند در ایران از نظر زیرساختی و ریل گذاری اقتصادی پیشرفت های بسیاری بعد از انقلاب رخ داده؛ مثلا در زمان شاهنشاهی این همه کارخانجات و شهرک های صنعتی وجود نداشت.

وی ادامه داد: بزرگترین اشتباه این بود که چون انقلابی ها علیه نظام سرمایه داری غرب بودند و ما معنی سرمایه داری و سرمایه گذاری را از هم جدا نکردیم و فکر کردیم هر کس که پول دارد محکوم است، و این تفکر در برخی مسائل ورود کرد و باعث شد به اقتصاد ما لطمه وارد کند.

سعیدی اظهار کرد: یکی دیگر از دستاوردهای انقلاب پیشرفت چشمگیر در حوزه دفاعی بود. همچنین سد سازی و تونل سازی (بخصوص تونل های شیب دار و زیر زمینی) قبل از انقلاب توسط شرکت های خارجی در۲-۳کشور انجام می شد اما ایران توانسته به پیشرفت های چشمگیری دست یابد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://sokhankhabar.ir/?p=53849

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.